Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
53
Marek R.
15. júl 2015, 19:18
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Josef Mengele - anjel smrti, ktorý robil na väzňoch počas holokaustu tie najdesivejšie experimenty

Jedna z najväčších beštií nacistického Nemecka.

Marek R.
15. júl 2015, 19:18
Josef Mengele - anjel smrti, ktorý robil na väzňoch počas holokaustu tie najdesivejšie experimenty
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
53
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nacistické Nemecko spôsobilo usmrtenie miliónom ľudí počas druhej svetovej vojny a hlavne v Holokauste zomierali úplne bezbranní ľudia. Pojmom holokaust  označujeme systematické, štátom vykonávané prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie etnických, náboženských či politických skupín počas druhej svetovej vojny, vykonávané nacistickým Nemeckom a jeho spojencami. Najpočetnejšími obeťami holokaustu boli Židia. Holokaust však okrem Židov zasiahol aj príslušníkov niektorých slovanských národov, hlavne Poliakov, Bielorusov, Ukrajincov,  Rusov či obyvateľov Juhoslávie alebo Rómov. Terčom likvidácie sa stali taktiež homosexuáli, ľudia s telesným či duševným postihnutím a politickí odporcovia nacizmu. Celkový počet obetí holokaustu sa odhaduje na 12 až 16 miliónov, z toho zhruba 6 miliónov Židov.

 

Josef Mengele - anjel smrti, ktorý robil na väzňoch počas holokaustu tie najdesivejšie experimenty

 

Cieľom holokaustu ale nebolo len chladnokrvné vyvražďovanie, mnoho zajatcov sa stalo obeťou nacistického experimentovania, ktoré bolo v niektorých prípadoch aj horšie ako smrť v plynovej komore. Obete týchto pokusov trpeli tou najväčšou možnou bolesťou a po účasti na pokusoch chorých nemeckých hláv boli nakoniec aj tak usmrtení. Nacistické experimentovanie na ľuďoch bola séria lekárskych pokusov, ktorá sa vykonávala na zajatých ľuďoch, predovšetkým samozrejme na Židoch a bolo skutočne jedno, či sa jednalo o dospelých ľudí alebo deti. Keď sa rozhodlo, nevyhol sa tomu naozaj nikto. Experimentovalo sa aj na Rómoch či homosexuáloch. Pokusy na ľuďoch sa vykonávali prevažne v koncentračných táboroch, keďže „materiálu“ tu bolo, bohužiaľ, požehnane a ich výsledok mal na niekoľko výnimiek tie najhoršie konce – smrť, zohavenie či trvalé následky. Medzi tých šťastnejších sa radila Eva Mozes Kor, ktorá sa so svojou sestrou zúčastnila pokusov na dvojičkách a ak ťa zaujíma čo-to o jej príbehu, klikni na tento odkaz, kam napísala samotná preživšia Holokaustu. Šéfom celej tejto divnej „lekárskej“ sféry bol Eduard Wirths, ktorý bol dokonca aj nad Josefom Mengelem, ktorý sa považuje za toho najbeštiálnejšieho zo všetkých a vyslúžil si neslávnu prezývku – Anjel smrti.

 

Josef Mengele - anjel smrti, ktorý robil na väzňoch počas holokaustu tie najdesivejšie experimenty

 

To, prečo dostal takéto označenie, vám bude jasné po predstavení jeho pokusov, na začiatok by som však použil slová jedného z väzňov v Osvienčime, Alexa Dekela: „Nikdy som neprijal fakt, že samotný Mengele veril, že robil skutočný výskum. Iba skúšal svoju moc a prevádzkoval tak zabijácky podnik. Veľká časť operácií bola uskutočnená bez umŕtvenia. Raz som bol svedkom operácie žalúdku. Mengele odstraňoval kusy žalúdku, ale bez žiadneho umŕtvenia. Inokedy to bolo zas srdce, ktoré bolo odstránené, a to opäť bez usmrtenia. Bolo to strašné. Mengele bol doktor, ktorý sa zbláznil kvôli moci, ktorú dostal. Tvrdil, že to, čo robí, robí v mene vedy, ale z jeho strany to bola iba šialenosť.“

 

Josef Mengele sa narodil 16. marca 1911 v meste Gunzburg ako najstarší z troch synov. Za maturitu dostal ako odmenu auto a jeho ďalšie kroky smerovali na štúdium na univerzite. Študoval medicínu a antropológiu na univerzite v Mníchove, Viedenskej univerzite a univerzite v Bonne. V Mníchove získal doktorát z antropológie za diplomovú prácu o rasových rozdieloch v štruktúre spodného ďasna v roku 1935. Diplomovú prácu robil pod dohľadom profesora Theodora Mollisona, na základe ktorého odporúčania bol v roku 1937 Mengele menovaný výskumným asistentom v prestížnom Ústave tretej ríše pre dedičnosť, biológiu a rasovú čistotu vo Frankfurte, kde pracoval ako asistent Otmara von Verschuera, významného európskeho genetika a veľkého obdivovateľa Adolfa Hitlera, ktorý sa zaoberal výskumom dvojčiat. Toto partnerstvo sa stalo významným v jeho ďalších rokoch života, keďže práve Verschuer neskôr zaisťoval Mengeleho financovanie výskumov v Osvienčime. V rovnakom roku požiadal Mengele o členstvo v NSDAP a v roku 1939 už vstúpil do SS. Neskôr slúžil aj v jednotke Waffen-SS. V roku 1942 bol zranený na ruskom fronte a prehlásili ho za boja neschopného. 

 

Josef Mengele - anjel smrti, ktorý robil na väzňoch počas holokaustu tie najdesivejšie experimenty

 

Jeho ďalším pôsobiskom sa od roku 1943 stal Osvienčim, kde už naplno ukazoval svoju zvrhlú fantáziu. Vystriedal tu iného doktora, ktorý ochorel a Mengele sa tak stal vedúcim doktorom v homosexuálnom úseku  koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. V auguste nasledujúceho roka bol tento úsek kompletne zlikvidovaný a väzni, ktorí sa tu nachádzali, boli poslaní do plynových komôr. Nasledovalo Mengeleho povýšenie, kedy sa stal vedúcim doktorom hlavného tábora v Birkenau, nebol však najvyšším lekárom  Auschwitzu, nadriadeným mu bol už spomínaný Eduard Wirths. Na tomto mieste strávil celkovo asi 21 mesiacov, počas ktorých páchal činy, ktoré mu neskôr zaručili prezývku Anjel smrti. Môžu za to jednak jeho experimenty, ale aj jeho slovo, keďže práve on rozhodoval, ktoré osoby sú vhodné na jeho šialené experimenty a ktoré okamžite poputujú do plynových komôr.

 

Čo sa týka jeho pokusov, tie boli naozaj šialené. Patrilo sem vyhladovanie novorodencov, takže tu už je jasne vidieť, že Mengelemu bolo skutočne jedno, kto sa stane obeťou jeho pokusov. Novorodencom nedal žiadnu potravu a skúmal, ako dlho vydrží bábätko bez potravy. Stopoval teda čas, za ktorý jeho subjekt umrie. Ďalšie pokusy sa týkali vriacej vody. Chcel zistiť, pri akej teplote je ľudské telo pripravené na smrť. Tieto experimenty skúšal hlavne na Rómoch či ľuďoch trpasličieho vzrastu. Trpaslíci ho skutočne fascinovali, a preto sa ani oni nevyhli jeho pokusom. Zaujímala ho ich štruktúra, menšie končatiny a normálny trup. Zahrnuté boli aj pokusy na zmenu farby dúhovky pomocou vstreknutia chemikálií priamo do detských očí, rôzne amputácie a ďalšie brutálne chirurgické zásahy, často bez použitia anestetík. Dvojčatám odoberal obrovské množstvá krvi a neskôr ich zabíjal smrtiacimi injekciami fenolu, Evipalu, benzínu, chloroformu a vzduchu do krvného obehu, predovšetkým však do komory srdcovej – ktoré aplikoval buď vlastnoručne, alebo to nariadil väzenskému zdravotníkovi. Tí, ktorí mali šťastie a experimenty prežili, boli následne usmrtení kvôli pitve a daktorí boli dokonca pitvaní zaživa. 

 

Josef Mengele - anjel smrti, ktorý robil na väzňoch počas holokaustu tie najdesivejšie experimenty

 

Jeho najznámejším pokusom však boli tie na dvojčatách. Historici sa domnievajú, že Mengelemu tento pobyt v koncentračnom tábore vybavil práve profesor Otmar von Verschur, od ktorého dostal za úlohu, aby sa zaoberal možnosťou, ako umelo zvýšiť pravdepodobnosť, aby žena porodila dvojičky. Deväť mesiacov tehotenstva bola totiž dlhá doba a Hitler chcel mať čo najväčšiu armádu, aby mohol ovládnuť väčšinu sveta. Od roku 1943 do roku 1944 vykonal pokusy na takmer 1500 pároch väzenských dvojčiat, z toho asi len 200 osôb prežili tieto experimenty. Dvojičky boli usporiadané podľa veku a pohlavia a počas experimentov boli udržované v kasárňach. Dvojičkám napríklad pichali do očí injekcie pre zmenu ich farby a najmenej raz sa pokúsil umelo spojiť dvojčatá zošitím ich tepien dohromady. Tento pokus sa nepodaril a spôsobil vážne infekcie oboch detí, u ktorých bolo cítiť zápach gangrény.

 

Ak vás zaujíma ďalšie nacistické experimenty v koncentračných táboroch, ktoré už ale neboli vykonávane Mengelem, patrilo sem napríklad nasledovné. V koncentračnom tábore Ravensbruck sa doktori zameriavali na štúdium kostí, svalov, ich regeneráciu a kostnú transplantáciu z jednej osoby na druhú. Časti kostí, svalov či nervov však boli odstraňované bez použitia anestetík a obete týchto pokusov tak trpeli obrovskými bolesťami a zmrzačením. Testy sa týkalo aj podchladenia, keďže nemecké jednotky bojovali aj na chladnom východnom fronte a armáda nebola pripravená na tuhú zimu. Pokusy boli vykonávané hlavne na ruských zajatcoch, aby sa zistilo, či ich genetika im umožňuje väčšiu odolnosť voči mrazu. Prebiehalo to tak, že niektorí zajatci boli umiestnení nahí vonku pri teplotách pod nulou, ďalší boli nútení zostať v nádrži s ľadovou vodou. V koncentračnom tábore Dachau sa napríklad snažili prísť na to, ako vyliečiť maláriu. Jednoducho väzňov nakazili touto chorobou a následne boli na nich testované všemožné lieky a skúmala sa tak ich účinnosť. A asi vám ani nemusím vravieť, že väčšina z nich zomrela.

 

Josef Mengele - anjel smrti, ktorý robil na väzňoch počas holokaustu tie najdesivejšie experimenty

 

Vráťme sa už ale naspäť k Mengelemu. Po pôsobení v Auschwitze krátko pôsobil v koncentračnom tábore Gross-Rosen, kde sa snažil sa vyvinúť vakcínu proti chorobám, ako bol napríklad škvrnitý týfus. Neskôr utiekol na západ ako radový nemecký vojak, spojenci ho však zadržali ako vojnového zajatca a väznili neďaleko Norimbergu, Jeho šťastím však bolo, že narozdiel od každého ďalšieho člena SS, nemal Mengele na tele vytetovanú svoju krvnú skupinu a jeho väznitelia tak nevedeli, že je v ich zajatí člen tejto organizácie a prepustili ho (takéto tetovanie bolo charakteristické pre členov SS). Podarilo sa mu získať novú indentitu pod menom Fritz Hollmann a začal sa skrývať. Jeho rodina bola presvedčená o Mangeleho nevine, často ho navštevovala a dokonca mu pomohla zohnať falošné doklady na meno Ludwig Gregow a lístok do Južnej Ameriky. Dostal sa tak do Argentíny, kam si to namierali aj ďalší nacistickí dôstojníci. V rámci Južnej Ameriky sa ešte niekoľkokrát presunul, keďže lovci nacistov mu boli na stope, až prišli aj jeho konečné chvíle na tomto svete. Zomrel v roku 1979, kedy sa povráva, že buď dostal infarkt, alebo pri plávaní dostal kŕč a on sa tak utopil. Stalo sa tak v brazílskom plážovom meste Bertioga. Jeho telo bolo objavené až 6. júna 1985 a vďaka DNA bol identifikovaný v roku 1992. Nestihol ho teda obviniť žiadny súd, keďže bol neustále na úteku. Žiaľ, aj tie najväčšie beštie majú niekedy viac šťastia ako rozumu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
711
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.