
Prvé snímky dorazili na Zem! História je prepísaná, ľudstvo prvýkrát navštívilo Pluto
9 rokov trvalo sonde New Horizons, aby sa z našej Zeme dostala k Plutu na vzdialenosť 12 500 kilometrov. Postupne sa od neho už iba vzdaľuje a vzdaľuje.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

14. júl bol významným dňom, kedy sa prepisovala história a posúvali hranice objavovania vesmíru. Desiatky vedcov, novinárov a ďalších ľudí postávali v centrále NASA a začali odpočítavať posledné sekundy do preletu sondy New Horizons. "Päť, štyri, tri, dva, jeden," kričali všetci spoločne uvedomujúc si, že ľudstvo dokázalo niečo úžasné.
Začiatok misie 19. januára 2006

Po 9 rokoch, po dlhých 3 643 dní čakania sa vedci z NASA dočkali a ich zariadenie preletelo okolo trpasličej planéty Pluto a odfotografovalo doposiaľ nevídané zábery. Toto teleso bolo ako jediné z deviatich pôvodných planét slnečnej sústavy neprebádané. V najdôležitejšom okamihu bola sonda New Horizons letiaca 49 600 km/h vzdialená od povrchu Pluta 12 500 kilometrov. Ešte tesne pred preletom vydala NASA zafarbené snímky Pluta a Chárona, vďaka ktorým môžeme vidieť na povrchu krátery, horské oblasti a rozľahlé ľadovcové pláne. Najväčšie obavy mali vedci z pásma prachu obklopujúci Pluto, pretože najrýchlejšiu sondu, aká bola kedy vytvorená, by mohli poškodiť aj častice o veľkosti zrnka ryže. Avšak všetci si mysleli, že by to nemal byť nejaký veľký problém. A mali pravdu. Sonda sa opäť prihlásila a oznámila, že naďalej "žije".
Aj Google sa na 14. júla riadne pripravil:
Aby ste mali predstavu, ako je Pluto v skutočnosti veľké:

Po dosiahnutí cieľa vypukla v centrále NASA obrovská radosť:

Signál zo sondy k nám letí okolo 4,5 hodiny, a preto budú dáta prichádzať postupne. No od preletu už ubehlo niekoľko desiatok hodín a prvé dva zábery už prileteli!
Prvý snímok ukazuje vyše 3 500 metrov vysoké hory vytvorené pravdepodobne pred menej ako 100 000 000 rokmi. Podľa členov tímu New Horizons sú ešte v procese budovania a oblasť môže byť dodnes geologicky aktívna. "Je to jedna z najmladších plôch, aké sme kedy v slnečnej sústave videli," povedal Moore. Ich podložie by mal tvoriť vodný ľad, pretože metán a dusík nie sú dostatočne silné materiály, aby dokázali niečo podobné vytvoriť. Fotografia bola vytvorená 1,5 hodiny pred najbližším priblížením sondy k Plutu:
Druhý záber zachytáva Cháron, ktorý prekvapil mladistvým a rozmanitým terénom:

Výraz Alana Sterna (vedúci tímu New Horizons) ukazuje, že ďalšie snímky budú stáť rozhodne za to (americaspace) :

A to, samozrejme, nie je všetko. Po zhromaždení dostatočného množstva fotografií vám prinesieme ďalší článok, kde budete mať všetko najpodstatnejšie pokope. Na záver ešte prikladám 2 zábavné obrázky - tu a tu. Nezabudnite sledovať oficiálnu stránku NASA a #plutoflyby.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.