Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 1. 2020 meniny má Timotej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti
6
johnnybravo
1. august 2015, 14:04
Čas čítania: 7:59

Najneobyčajnejšie nevyriešené prípady: Vianočný požiar, ktorý rodinu pripravil o päť detí

Písal sa rok 1945 a v dome, ktorý zachvátil požiar, údajne zhorelo 5 detí. Dnu sa však pozostatky nenašli a dodnes nevieme, kam sa deti podeli.

johnnybravo
1. august 2015, 14:04
Čas čítania: 7:59
Najneobyčajnejšie nevyriešené prípady: Vianočný požiar, ktorý rodinu pripravil o päť detí
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nejdeme sa hrať na ľudí s ilúziami o tom, že každý policajný prípad sa vždy dôkladne vyšetrí a nakoniec sa aj príde na to, čo za všetkým stálo, pretože len za niekoľko posledných rokov sa v médiách, nielen domácich, ale najmä zahraničných objavili prípady, ktoré dodnes zostávajú pre všetkých záhadou. Skutok sa bez pochýb stal, ale nikto nevie prísť na to, kto zaň bol zodpovedný, kde zmizli dôkazy a kam sa strácajú svedkovia. Ak sme doteraz rozprávali o posledných rokoch, tak prípad, o ktorom sa budeme baviť dnes, už patrí medzi nevyriešených veteránov.

 

V roku 1945 končila druhá svetová vojna, čo poznačilo aj rodiny mnohých Američanov, keďže vstup USA do vojnového stavu znamenal vyslanie tisícov vojakov na fronty v Európe. Okrem ukončenia jednej z najväčších katastrof v histórii sa však v osudovom roku 1945 odohral aj neobyčajný príbeh, ktorý dodnes vŕta v hlavách mnohých ľudí. Odohral sa v Západnej Virgínii a zrejme nikto z nás si nedokáže predstaviť, čo museli rodičia zažívať.

 

Hlavnými postavami v tomto zamotanom príbehu boli dvaja manželia. George Sodder pochádzal z Talianska a keď do Spojených štátov amerických prišiel ako tínedžer v 13 rokoch, opustil ho jeho brat a George zostal v novom svete úplne sám. Ako mladý chlapec nemohol oficiálne pracovať, a preto si privyrábal rôznymi podradnými spôsobmi, avšak s pribúdajúcim vekom sa mu začalo dariť viac, z čoho sa nakoniec vykľulo založenie vlastnej prepravnej spoločnosti. V tom období sa spoznal aj so svojou budúcou manželkou Jennie a keďže si obaja rýchlo padli do oka, žiadosť o ruku na seba nenechala dlho čakať a v neveľkom mestečku Fayetteville pribudla nová rodina. Pred viac ako 70 rokmi nebolo ničím výnimočným, ak mali rodičia hojný počet detí, a tak sa stalo, že George s Jennie splodili detí až desať. Niekoľko chlapcov a niekoľko dievčat spoločne prežívalo deň zo dňa, hrali sa, šantili spoločne a vyrastali bok po boku. Aby sme sa ale presunuli do roku 1945, keď sa v dome nachádzalo iba 9 detí, pretože najstarší syn odišiel bojovať v záverečných bojoch druhej svetovej vojny, v tom roku sa v mestečku Fayetteville odohrala katastrofa, ktorá mestečko poznačila na niekoľko budúcich desaťročí, ale mnohí si myslia, že práve obyvatelia mesta v nej mali prsty.

 

Najneobyčajnejšie nevyriešené prípady: Vianočný požiar, ktorý rodinu pripravil o päť detí

 

Rodina Sodderovcov sa spoločnými silami pripravovala na vianočné sviatky, dom bol vyzdobený svetielkami a po celom dome vyvoniavali sviatočné koláčiky. Bol to deň pred vianočným ránom, keď deti zvyknú otvárať darčeky, ktoré im tam cez noc nechal Santa, ale k samotným darčekom sa už Sodderovci nikdy nedostali. Matka Jennie si na osudnú noc spomína iba so slzami v očiach. Všetky deti starostlivo poslala do postelí, aby sa dobre vyspali a k darčekom dostali hneď ráno, ale život to zariadil inak. Jennie si aj so svojím manželom šla ľahnúť do spálne, rovnako ako každý iný večer, ale onedlho ju zobudilo zvonenie telefónu. Vstala z postele a keď zodvihla slúchadlo, v telefóne sa jej neznámy ženský hlas spýtal, či sa dovolal správne. V pozadí sa ozýval tlmený smiech, a tak sa Jennie radšej rozhodla slúchadlo položiť a zaliezť späť do postele. Keď však prechádzala do spálne, zbadala na prízemí rozsvietené svetlá a na jej počudovanie neboli vchodové dvere zamknuté a závesy zatiahnuté. Nevedele, čo to má znamenať, ale v rozsvietenej obývačke zbadala ležať svoju dcéru Marion, a tak sa pokojne vrátila do postele. Zaspala, ale čoskoro sa zobudila opäť. Počula iba hlasné buchnutie neznámeho predmetu o strechu, ale pomyslela si, že to nemôže byť nič vážne a bezstarostne zaspala. Zobudila sa už o niekoľko minút neskôr na to, že sa v dome ozýva krik a izby sa zaplňujú hustým dymom.

 

Nik vtedy netušil, čo sa deje, a tak sa začala záchranná akcia v podaní hlavy rodiny Georgea. Vybehol z postele aj so svojou manželkou a spoločnými silami sa im podarilo štyri z ich deviatich prítomných detí dostať von pred dom. Z neho už medzitým začali šľahať mohutné plamene, ale George vedel, že ak teraz nezakročí, jeho zostávajúcich päť detí dnu uhorí. Preliezol preto cez okno späť do domu, ale cesta k izbám, kde bývali Martha, Betty, Jennie, Louis a Maurice, bola už medzitým zabarikádovaná, keďže schody vedúce k nim sa zrútili. Po chvíľkovom rozmýšľali sa George vydal von, aby sa do izieb dostal cez okno, ale zarazil sa, keď nevedel nájsť rebrík, ktoré zvykol oprieť o bok domu. Jednoducho tam nebol, ale on sa nevzdával a rozbehol sa k zaparkovaným nákladným autám s plánom presunúť ich pod okno, aby po nich mohol vyjsť až do izieb. Bohužiaľ, prvé auto odmietalo naštartovať, ale vtedy mu to ešte podozrivé nebolo. Podozrivé to totiž začalo byť až po tom, čo nenaskočilo ani druhé vozidlo, aj keď si bol George istý, že obe autá boli vo výbornom stave. Z vystrašených očí štyroch stojacich detí a ich matky sa začala vytrácať nádej, ale to ešte nikto z nich nevedel, že v izbách sa v tom čase už pravdepodobne žiadne deti nenachádzali. A nie, nestihli ešte zhorieť.

 

Najneobyčajnejšie nevyriešené prípady: Vianočný požiar, ktorý rodinu pripravil o päť detí

 

Plamene si našťastie všimlo hneď niekoľko susedov a aj zopár štamgastov v neďalekej krčme, a tak sa ihneď podujali zavolať na mestskú hasičskú stanicu, ktorá sa od miesta požiaru nachádzali iba niečo viac ako 3 kilometre. Z tej noci sa vie o tom, že hasičom sa pokúsili dovolať dvaja ľudia, ale ani jednému z nich nikto nezdvihol. Nezvyčajný úkaz, keďže pri telefóne v hasičskej centrále sa mal v každej chvíli niekto nachádzať. Minúty ubiehali ďalej a jeden zo spomínaných štamgastov preto behal ako o dušu, aby sa dostal do mestečka, konkrétne do domu hasičského náčelníka. Zobudil ho a spoločnými silami jednotlivo obvolali všetkých hasičov v meste. Aby sme dali veci do časového sledu, požiar začal približne o jednej hodine rannej. Hasiči boli obvolaní približne po druhej, avšak rozum zostáva stáť pri informácii o tom, že ku horiacemu domu sa dostavili až o ôsmej ráno. Áno, až sedem hodín po vypuknutí požiaru. Samozrejme, že po príchode už z domu nezostalo takmer nič, iba čierny popol a uslzení Sodderovci. Teda, obaja manželia a štyri deti.

 

Nik z okolostojacich ľudí vtedy nepochyboval o tom, že životy piatich malých detí skončili v plameňoch. Na miesto čoskoro dorazili aj policajné zložky a súdny lekár, avšak prípad sa začínal zamotávať po tom, čo sa po dôkladnej obhliadke zhorených materiálov nenašli žiadne ľudské pozostatky. Žiadne kosti ani žiadne kusy tiel. Súdny lekár však aj napriek tomu rodičov oboznamoval s verziou, že ich deti v plameňoch naozaj zomreli a o pár dní už boli vystavené aj úmrtné listy s príčinou stanovenou na udusenie a smrťou v požiari. Vtedy ešte nik netušil, aké informácie sa stihnú v budúcnosti vynoriť.

 

Sodderovci jednoducho nepatrili medzi pasívnych rodičov, ktorí by boli schopní svoje deti oplakávať aj napriek tomu, že neexistoval jediný dôkaz o ich smrti v horiacom dome. George sa rozhodol ruiny domu zasypať hlinou a vytvoril tak z miesta pomyselný pamätník, avšak tým sa pátranie po pravde neskončilo. Sodderovcom rýchlo prestali stačiť prázdne slová ľudí z okolia a začali pátrať na vlastnú päsť. Najskôr sa dôkladne zamysleli nad tým, čo podozrivé si pamätajú z obdobia pred požiarom. Medzi jednu z najvýznamnejších konšpiračných teórií patrila tá, ktorá hovoria o mužovi v aute nachádzajúcom sa neďaleko domu pár hodín pred požiarom. Stratené deti vraj niektorí susedia videli sedieť v spomínanom aute tesne po začatí požiaru. Rýchlo sa im tiež vrátili spomienky na neznámeho chlapíka, ktorý Georgea oslovil s tým, že by mal záujem sa zamestnať v jeho spoločnosti. Ten mu povedal, že preňho nemá miesto, ale počas prehliadky zaparkovaných nákladných áut stihol cudzinec len tak mimochodom ukázať na skriňu s poistkami nachádzajúcu sa za domom a prehodil, že kvôli nej raz tento dom ľahne popolom. George nevedel, čo si o tom má myslieť, ale keď len pár týždňov pred požiarom prišiel ku Sodderovcom poisťovací agent a po odmietnutí jeho ponuky začal kričať, že ich dom raz zhorí a s ním aj Sodderove deti, George sa začal obávať. V mestečku Fayetteville totiž žila početná talianska menšina, veď práve preto sa tam aj prisťahoval, ale George bol už notoricky známy svojimi výrokmi proti talianskemu diktátorovi Mussolinimu. Diktátor mal vtedy ešte stále vysokú mieru popularity medzi niektorými Talianmi v USA, a tak sa Sodder stal akousi čiernou ovcou mestečka. Naskytá sa preto otázka, či stál za požiarom jeho domu práve názor na Mussoliniho?

 

Najneobyčajnejšie nevyriešené prípady: Vianočný požiar, ktorý rodinu pripravil o päť detí

 

Na túto otázku vtedy nevedel odpovedať nikto, kto by sa k nej chcel vyjadriť, ale podozrenia narastali po tom, čo sa začali objavovať ďalšie a ďalšie podozrivé nálezy. Keď si vtedy Jennie spomenula na hlasné buchnutie o strechu, nevenovala mu pozornosť, ale o niekoľko dní po požiari sa v ruinách našli aj pozostatky čohosi, čo pripomínalo ananásovú bombu. Áno, hneď veďla domu Sodderovcov sa našli čiastočky bomby a obaja manželia si začínali byť istí, že zmiznutie ich detí a požiar domu neboli iba náhodou. Pokojnému spánku nepridali ani znalecké posudky obhliadajúcich profesionálov, ktorí prišli napríklad na to, že elektrické vedenie, ktorému sa prvotne prikladala zodpovednosť za požiar, nezlyhalo, ale v skutočnosti ho niekto rozrezal. Sodderovci odrazu úplne upustili od oficiálnej verzie, napísali list do FBI, najali si súkromného detektíva a neďaleko blízkej cesty dali postaviť veľký billboard s podobizňou stratených detí, krátkym príbehom o ich zmiznutí a niekoľkotisícovou odmenou za akékoľvek informácie, ktoré by viedli k vyriešeniu prípadu.

 

Sodderovci bohužiaľ u FBI nepochodili. Aj keď poslali list priamo riaditeľovi, ten im po niekoľkých týždňoch odpísal s tým, že ide o incident lokálneho charakteru a FBI nemá právomoc na vyšetrovanie podobných prípadov. V liste sa ale písalo aj to, že ak bude miestna polícia súhlasiť so spoluprácou, FBI rada podá pomocnú ruku. Dodnes nik nevie prečo, ale policía mestečka Fayetteville pomoc od FBI odmietla. Na mieste požiaru sa dokonca o niekoľko týždňov v škatuľke našlo aj niečo, čo na prvý pohľad pripomínalo ľudské srdce. Preľaknutí Sodderovci ale rýchlo zistili, že nejde o srdce, ale o kravskú pečeň a k tomu, že ju do zhoreniska uložil, sa súkromnému detektívovi priznal náčelník hasičského zboru, ktorý zasahoval aj v deň požiaru. Sodderovci nechápali, prečo by niekto chcel do popola uložiť kravskú pečen, ale náčelník menom Morris svoj čin ospravedlňoval tým, že chcel obom manželom iba uľahčiť zmierovanie sa so zmiznutím ich detí.

 

Najneobyčajnejšie nevyriešené prípady: Vianočný požiar, ktorý rodinu pripravil o päť detí

 

Nasledujúce roky upadli Sodderovci do zúfalstva. George sa vydával po celých Spojených štátoch, odkiaľ mu ľudia písali listy o tom, že videli jeho stratené deti, ale ani na jednej zo získaných destinácií nepochodil a domov sa nevrátil so žiadnym svetlom, ktoré by mohlo objasniť okolnosti prípadu. Sodder nadobudol kúsok nádeje, keď v istom magazíne zbadal fotku mladých dievčat tancujúcich balet, z ktorých jedna mimoriadne pripomínala jeho stratenú dcéru Betty. Vydal sa preto do New Yorku, kde bola fotografia zhotovená, ale k dievčatku ho jej rodičia nepustili. V dome zasypanom hlinou, tú tam pre zachovanie pietneho miesta navozil George, sa eventuálne našli ľudské kosti, vraj patrili neznámemu chlapcovi vo veku do 22 rokov, ale keď sa vrátili z testov v laboratóriu, prišlo sa na to, že nejavili žiadne známky kontaktu s ohňom. To znamenalo, že ich tam buď niekto podstrčil, alebo sa nachádzali v hline, ktorú do domu George nasypal. Už sa zdalo, že rok 1968 prinesie zlom v prípade, aj keď si mnohí mysleli, že vyčerpaní rodičia sa už rodinnou katastrofou prestali zaoberať, avšak do schránky im prišiel neznámy list, ktorý obsahoval fotku známej tváre, mimoriadne sa podobajúcej na zmiznutého syna Louisa. Na lístočku v obálke bola pripísaná adresa, a preto Sodderovci neváhali a pustili sa do pátrania po tom, či sa na fotke skutočne nachádzal ich syn. Unavený George sa rozhodol, že to tentoraz nechá na skúsenejších a najal si súkromného detektíva, ktorého poslal s lístočkom až do Kentucky, ale napočudovanie, už sa nikdy viac so žiadnymi správami ku Georgeovi nevrátil. Čo sa s ním stalo, to už povedať nikto nevie.

 

George zomrel o rok nato a jeho manželka žila ešte ďalších 20 rokov, bez štipky života v jej smutnej duši. Prípad stratených detí sa preto nikdy nevyšetril a pravdepodobne sa už ani nikdy nedozvieme, kto a kam deti odviedol, pretože očividne v dome nezomreli, a my môžeme aj dnes iba polemizovať a diskutovať o tom, či ich niekto uniesol a zakázal kontaktovať pôvodných rodičov alebo sa nevysvetliteľne stratili z domu, ktorý v roku 1945 zachvátil požiar.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
25
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.