Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 26. 9. 2020 meniny má Edita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
21
Tibor P.
1. júl 2015, 15:29
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

Predstavujeme ľudí, pre ktorých bolo jedlo dôležitejšie ako ich vlastné zdravie

Tibor P.
1. júl 2015, 15:29
Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nepovieme vám nič nové, ak skonštatujeme, že obezita patrí medzi moderné civilizačné choroby ľudstva - aspoň tak sa mnohokrát interpretuje, zvlášť v spojení s epidémiou. Extrémne obézni ľudia však nie sú v spoločnosti ničím novým, prvé zmienky o ,,tučkoch" nachádzame už v ranej histórii. Rímsky lekár Claudius Galénos, ktorý žil v 1. storočí nášho letopočtu, spomína vo svojich zápiskoch Nicomacha zo Smyrny - muža pripútaného na lôžko v dôsledku svojej hmotnosti. Nielen Rimania, ale aj Egypťania majú podobné skúsenosti. Jeden z reliéfov, nachádzajúci sa v dedine Karnak, zobrazuje okrem iných výjavov aj muža, ktorý sa zbavuje svojho tuku. Nárast počtu ľudí s problémovou hmotnosťou významne narástol v priebehu 20. a 21. storočia. Odvtedy sa pravidelne objavujú stále ťažší ľudia, na jednej strane prekonávajúci rôzne rekordy, na strane druhej sa zo svojho ,,úspechu" nemôžu tešiť dlhšie, keďže si od nich choroba vyberie tú najvyššiu daň v podobe ich života. Pozrime sa aspoň na niektorých z tých, ktorí aj keď už nie sú medzi nami, ich silný príbeh tu po nich ostane ešte dlhý čas. 

 

Manuel Uribe

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

washingtonpost.com

 

Náš článok zahajujeme Mexičanom, ktorý v roku 2001 vážil 599 kilogramov a bol úplne pripútaný na lôžko. Jednou z mála príležitostí, kedy Manuel opustil svoj domov, bola jeho svadba pred siedmimi rokmi. Vzal si Claudiu Solisovú, s ktorou sa zoznámil v roku 2004 v čase, kedy zomrel Uribeho priateľ a jej prvý manžel vážiaci 250 kíl. Na obrad sa viezol v špeciálne vystuženej posteli zo zlata. Morbídna obezita ho trápila od roku 1992, každý rok priberal stále viac a viac. Ponuku na žalúdočný bajpas rázne odmietol a rozhodol sa, že schudne vlastnou pomocou. Zvolil nízkokalorickú diétu, vďaka ktorej zhodil vyše dvesto kilogramov. Pre ľudí trpiacich podobnými problémami založil nadáciu nesúcu jeho meno. ,,Obezita je choroba a jej liečba je veľmi nákladná. Chcem sa zamerať na tých, ktorí si nemôžu pomôcť vlastnými silami, pretože im chýbajú finančné prostriedky a potrebné informácie," prehlasoval. Manuel s chudnutím neprestal a v roku 2012 sa mu podarilo znížiť hmotnosť o dve tretiny, na 200 kíl. Napriek tomu si prejedanie vybralo svoju daň - zomrel koncom mája minulého roku vo veku 48 rokov v dôsledku problémov so srdcom a pečeňou. Jeho telo do krematória previezli na špeciálnej posteli spevnenej kovovým rámom, pri transporte asistovala aj miestna polícia. 

 

Jon Brower Minnoch

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

2il.org

 

Skutočne ťažký kaliber - najťažšieho muža v histórii. Tento Američan sa narodil v roku 1941 a vo veku 37 rokov vážil 635 kilogramov! V tom čase, ak by ste mu chceli prezliesť obliečky na posteli, potrebovali by ste tím trinástich ľudí, ktorý by ho dokázal na posteli prevrátiť. Muž pochádzajúci z mesta Bainbridge Island v štáte Washington dôsledkom svojej hmotnosti trpel, okrem iného, edémom, ktorý naoko ešte viac prehlboval jeho zlý vzhľad, pretože sa mu v tele hromadila voda. O rok neskôr sa podujal na striktnú diétu, denne mu povolila skonzumovať maximálne 1200 kalórií a musel kvôli tomu stráviť 16 mesiacov v nemocnici. Vďaka nej stratil prebytočnú vodu a jeho hmotnosť sa zredukovala na 216 kilogramov. Neskôr ho hospitalizovali opäť po tom, ako v priebehu jediného týždňa pribral 91 kilogramov. Keďže Minnochovi liečba nepomáhala a jeho zdravotný problém bol prakticky nevyliečiteľný, lekári sa rozhodli zastaviť liečbu. Zomrel o dva roky neskôr, vo veku 41 rokov. V čase smrti vážil vyše 360 kilogramov. Hoci od jeho smrti v roku 1983 uplynulo vyše 30 rokov, v histórii je doteraz zapísaný ako najťažší muž, aký sa kedy na svete objavil. 

 

 

Ricky Naputi

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

dailymail.co.uk

 

Delilo ho iba pol kilometra od nádhernej tropickej pláže na tichomorskom ostrove Guam, ale úchvatné pobrežie nevidel na vlastné oči niekoľko rokov. Všetko mala na svedomí jeho nadmerná hmotnosť, ktorá sa vyšplhala až na hodnotu vyše 400 kilogramov. Hoci si veľmi chcel splniť svoj sen vidieť po dlhých rokoch krásnu prírodu v okolí svojho domova, tohto momentu sa už nedožil. O jeho živote nakrútili dokumentárny film 400-kilový muž: Preteky s časom. V ňom sa niekoľkokrát vyznal zo svojich pocitov: ,,Naposledy, čo som sa bol vonku baviť, to už musia byť roky. Chýba mi pocit slnka na tvári či vody, ktorá mi steká po tele pri sprchovaní." Nádejou na jeho záchranu mala byť operácia, kvôli ktorej musel nútene schudnúť, aby ho mohli z ostrova previesť na americkú pevninu. Skôr, než sa zákrok uskutočnil, v novembri 2012 zomrel. Denne skonzumoval vyše desaťtisíc kalórií, posledných päť rokov strávil ležiac na lôžku. O všetky jeho základné potreby sa starala manželka Cheryl, vrátane umývania špongiou a chodenia na toaletu. ,,Je to ako starať sa o prerastené dieťa," povedala Cheryl, ktorá Naputiho spoznala už v čase, keď bol poriadne obézny, no podarilo sa mu ju očariť svojim šarmom natoľko, že po čase tvorili pár. Podľa lekárov Rickyho zabila morbídna obezita, nepomohlo ani hodinové oživovanie. Mal 39 rokov.

 

Walter Hudson 

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

people.com

 

Američan pochádzajúci z newyorského Brooklynu získal publicitu po tom, ako média odhalili opatrenia, ktoré boli potrebné na to, aby ho zachránili po nepríjemnom páde. Hudson sa pokĺzol pri ceste z kúpelne a zasekol sa vo dverách. Na jeho vyslobodenie bolo potrebných osem ľudí, ktorí ho dostali späť do postele. Hudson sa priznal, že jeho denný príjem pozostával z neuveriteľných dvoch štanglí salámy, pol kila slaniny, dvanástich vajec, bochníka chleba, ôsmich veľkých porcií hranolčekov, ôsmich veľkých zemiakov, dvoch sliepok, štyroch cheeseburgerov, troch šunkových steakov, štyroch brokolíc, veľkého koláča a ďalšieho občerstvenia. Walter zomrel ako štyridsaťšesťročný na infarkt. V čase svojej smrti údajne vážil až 510 kilogramov. Niektoré údaje uvádzajú ako jeho maximum až 544 kíl. Museli ho pochovať v špeciálnej rakve vystuženej oceľou.

 

Michael Hebranko

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

huffingtonpost.co.uk

 

Hebrankovi prischla povesť jojo dietára, pretože sa mu za život podarilo schudnúť a pribrať viac ako 1800 kilogramov. Keď v osemdesiatych rokoch jeho hmotnosť dosiahla 411 kíl, pochopil, že to takto ďalej nepôjde a rozhodol sa pre radikálnu zmenu. Pomocou cvičenia, diéty a odsatia tuku dosiahol obdivuhodných 90 kilogramov. Ak to prevedieme na obvod pása, z pôvodného 290-centimetrového obvodu sa dostal na 90 centimetrov. Jeho výsledok je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako ,,najvyššie zaznamenané schudnutie". Cestoval po celých Spojených štátoch, prednášal o svojich skúsenostiach, propagoval diéty a cvičenie. Po rekordnom úspechu si vzal deň voľna, počas ktorého oslavoval dosiahnutý výsledok. Práve ten ho naštartoval k tomu, aby sa vrátil k pôvodnému nezdravému životnému štýlu, čím sa veľmi rýchlo dopracoval na pôvodnú hmotnosť, ktorá sa ešte navýšila - vážil 499 kilogramov. Umrel pred dvomi rokmi v júli vo veku šesťdesiat rokov napriek tomu, že sa mu v posledných mesiacoch jeho života podarilo udržiavať stabilnú hmotnosť 250 kíl. 

 

Carol Yager

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

mlive.com

 

Dôkazom, že obezita nie je len čisto mužským problémom, sú aj dve dámy, o ktorých si teraz povieme niečo viac. Prvou z nich je Američanka pochádzajúca z mestečka Beecher v štáte Michigan, ktorá sa, žiaľ, dôsledkom extrémnej hmotnosti dožila iba 34 rokov. Podľa jej slov za nadpriemernú hmotnosť mohlo sexuálne zneužívanie v rodine. Keď ju po prvýkrát hospitalizovali v nemocnici, vážila 539 kilogramov, za čo jej svojho času patril prívlastok najťažšej ženy planéty. Pomocou špeciálnej diéty dokázala zhodiť takmer 250 kilogramov, ktoré ale v priebehu niekoľkých týždňov po prepustení do domácej liečby opäť pribrala. Neoficiálne údaje hovoria o tom, že raz vážila až 726 kilogramov, no túto informáciu dodnes nikto z jej okolia nepotvrdil. V priebehu posledných dvoch rokov jej života ju hospitalizovali celkovo trinásťkrát. Jej transportovanie do nemocnice bolo zakaždým náročnou úlohou z hľadiska logistiky. Vyžadovala sa asistencia dvadsaťčlenného tímu hasičov, ktorí ju museli vyniesť a naložiť na špeciálne upravený voz. Carol skonala dôsledkom akútneho zlyhania obličiek. 

 

Rosalie Bradford

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

mcall.com

 

Druhá žena, ktorú si dnes predstavíme, nemala pred svojím problémom s vysokou hmotnosťou ľahký život. Jedlom zaháňala smútok a depresiu, ktoré ju sprevádzali odvtedy, čo ju jej matka opustila a Rosalie sa tak dostala do pestúnskej starostlivosti. Keď jej náhradná mama zomrela, začala sa prejedať ešte viac. V pätnástich rokoch vážila 140 kilogramov. Neskôr sa vydala a porodila syna, čo jej k poklesu hmotnosti nepomohlo, práve naopak. Hmotnosť stále stúpala a hoci sa snažila držať diétu, žiadaný úspech sa nedostavil. Navyše, keď ju krvná infekcia pripútala na lôžko, nasledujúcich osem rokov jej hmotnosť postupne narástla až na 544 kíl. V tomto čase sa u nej psychické problémy prejavovali naplno, a to až do takej miery, že sa pokúsila o samovraždu predávkovaním analgetikami. Tento pokus sa skončil neúspešne, a to, paradoxne, pre jej nadmernú hmotnosť. Rosalie má s vyššie spomenutým Michaelom Hebrankom okrem vysokej hmotnosti spoločnú ešte jednú vec - obaja sa zverili do rúk trénera Richarda Simmonsa. So Simmonsovou pomocou sa jej podarilo stanoviť nový Guinnessov rekord v najvyššie zaznamenanom chudnutí u ženy - svoje telo odľahčila o neuveriteľných 416 kilogramov. Napriek tomuto úspechu skonala vo svojom dome na Floride v novembri 2006 vo veku 63 rokov.  

 

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že jednoznačne najťažší ľudia žijú na území USA, nie je to pravda. V celosvetovom meradle vedie Americká Samoa - súostrovie s rozlohou 199 km² ležiace v južnej časti Tichého oceánu, patriace ako nezačlenené územie do pôsobnosti USA. Z celkového počtu takmer 65 000 obyvateľov trpí obezitou až 74 percent. Spomínané Spojené štáty Americké sa umiestnili na 18. mieste s 33 percentami. A ako sme na tom my? Podľa najnovších údajov obezitou na Slovensku trpí štvrtina obyvateľov, Česká republika je na tom o niečo horšie - nadpriemernú hmotnosť tam má minimálne 30 percent obyvateľov.  

 

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

Najobéznejší ľudia sveta: Keď láska k jedlu vedie do hrobu

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
22
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.