Šport
10
johnnybravo
28. jún 2015, 20:34

Slováci ovládli hokejbalové majstrovstvá sveta. USA porazili v predĺžení a po bojovnom výkone sme opäť majstrami!

Jedenásta medaila z 11. hokejbalových majstrovstiev sveta sa po dvoch rokoch opäť blyští zlatom.

johnnybravo
Zdielať
Zdielať Zdielať článok

Po roku máme opäť šancu siahnuť si na najcennejší kov, aj keď nám hokejové majstrovstvá nevyšli podľa našich predstáv. Ak by sa zahraničný turista spýtal Slováka aký šport u nás považujeme za národný, väčšina obyvateľov by pravdepodobne povedala hokej či futbal. Momentálne sa nám vo futbalovej kvalifikácii utešene darí a spomínané hokejové majstrovstvá v Česku pre nás skončili už v základnej skupine, aj tak sa môžeme pochváliť športovým výberom, ktorý nás vo svete prezentuje len v tom najlepšom svetle. Naši hokejbalisti patria medzi absolútnu svetovú špičku, čo rok za rokom dokazujú na hokejbalových majstrovstvách, veď aj v roku 2013 sme sa práve vďaka nim mohli tešiť zo zlatých medailí. Bohužiaľ, aj keď máme na Slovensku majstrov sveta, minimálne polovica ľudí o nich ešte ani nepočula. Všetci sa sústredia iba na hokej a futbal, ale neuvedomujeme si, že nám pod nosom hrajú najlepší hráči na svete a my im venujeme pozornosť iba pár dní, keď sa o nich píše v médiách.

Náš ambiciózny tím patril aj tento rok medzi najväčších favoritov na zisk titulu na Majstrovstvách sveta v hokejbale vo švajčiarskom Zugu. Papierové predpoklady sa však zo začiatku nezačali napĺňať, pretože Slováci najskôr iba remizovali s Fínmi a Pakistanom a prehrali aj s USA, čo prinieslo niekoľko vrások na čelo nášho trénerského tímu. Našťastie sa nám v dôležitom zápase s Portugalskom podarilo zaknihovať víťazstvo a postúpili sme do štvrťfinále, kde si na nás zuby brúsila silná Kanada. V tom zápase sa nám podarilo vybudovať si slušný náskok už 4:1, ale Kanaďania sa zaťali, vyrovnali a až v predĺžení rozhodoval Milan Rampáček, ktorého gól znamenal postup do semifinále. Tam nás už čakal bratský súboj s Čechmi, ale aj tých sme nakoniec po výsledku 3:1 vyradili a Slováci sa prebojovali až do finále, v ktorom sa stretnú so Spojenými štátmi americkými. Očakáva sa nabitý duel plný akcií zo strany na stranu, ale všetci na Slovensku veria, že 11. medaila z 11. hokejbalových majstrovstiev sveta bude po roku opäť zlatá.

Úvodné zostavy

Slovensko: Petrík (Komenda) – Blahut, Danko, Minárik (C), Doskočil, Káčer, Titka, Bujdák, Mikéska – Slovák, Ladiver, Beniač, Rampáček, Frkáň, Škultéty, Martinusík, Ecker, Kollár, Rímsky, Oravec, Hrivnák, Maděra, Teplický.

USA: Rocha (Rethage) – Pruitt, Zimmick, Molitierno, Colcord, Hildreth (C), Liebers, Caron – Daugherty, Trapani, Esposito, Sullivan, Caba, Ruiz, Petito, Herschk, Wilson, Gregory, Schlegel, Haynes, Hackett, Housser, Merchant.

Zápas začínal zákrokom nášho brankára, ale Slováci dokázali okamžite odpovedať a už v 2. minúte sme po góle Milana Beniača viedli 1:0. Američanov však rýchly úvod nezaskočil a o minútu to už bolo 1:1. Američania sa zdali byť v prvých minútach oveľa aktívnejším tímom a slovenský brankár si nemohol odpočinúť ani na sekundu, pretože mu neustále hrozilo gólové nebezpečenstvo. V ďalšej fáze hry nasledovalo niekoľko šancí a vylúčení, ale gól sa nepodarilo streliť žiadnemu z tímov. To sa zmenilo, keď sa na trestnú lavicu posadil slovenský Boris Oravec a jeho vylúčenie potrestali Američania gólom na 1:2. O tri minúty neskôr sa do prieniku dostal Michael Colcord a na svetelnej tabuli sa skóre opäť menilo v americký prospech, tentoraz už na 1:3. Prvá tretina nám toho už viac nepriniesla, americký tím pokračoval v aktívnej hre a v pokoji si udržiaval získaný náskok.

Druhá tretina sa zo začiatku niesla v pohodovom duchu, Američania si strážili náskok a aj keď sa Slováci snažili zvrátiť výsledok, niekoľko dobrých príležitostí v bránke súpera neskončilo. Ani ďalšiu obrovskú šancu sa výborne postavenému Beniačovi nepodarilo premeniť a keď sme nedokázali zvládnuť ani našu presilovku piatich proti trom, zápas pokračoval ďalej. Slovákom sa síce nedarilo dostávať sa do koncovky, ale streleckú smolu sme zlomili v 28. minúte, keď náš druhý gól na 2:3 zaknihoval Boris Oravec a vyrovnanie už bolo na dosah ruky. Po našom góle sme nepoľavili z aktivity, ale zastavilo nás vylúčenie, keď sa na trestnú lavicu odporúčal Milan Ladiver. Z presilovej hry sme našťastie gól neinkasovali a mužstvá sa odobrali späť do šatní, aby si oddýchli pred 3. tretinou.

Naši chlapci dokázali v zostávajúcej časti americkej presilovky neinkasovať a následne hru v početnom oslabení hrali Američania, avšak ani s veľkým tlakom v súperovom obrannom pásme sme puk za brankára nedokázali pretlačiť. Na hokejkách sme mali niekoľko dobrých príležitostí, najmä Marek Slovák divákov zaujal tvrdými strelami, avšak stav zostával nezmenený 2:3. Slovenský tím sa ale nevzdával a do útoku sa postupne zapájali takmer všetci hráči, čo vyústilo do neuveriteľných tutoviek, z ktorých nakoniec aj gól padol a bolo 3:3. Postaral sa oň Jozef Minárik a Slovákom v tej chvíli zostávalo do konca zápasu ešte približne 7 minút, ktoré potrebovali využiť čo najefektívnejšie. Skvelú prácu s hokejkou v posledných chvíľach predvádzal najmä Oravec, ktorý sa dostal do sľubne vyzerajúcich šancí. V poslednej minúte záverečného dejstva sa už skórovať nepodarilo ani jednému z tímov a zápas smeroval do predĺženia.

Čakalo na nás predĺženie a všetci hokejbaloví nadšenci pri počítačových obrazovkách verili, že naši chlapci to nakoniec dovedú do zdarného konca. Hneď po úvodnom vhadzovaní prišla ideálna šanca pre americký tím, ale Schlegel nedokázal trafiť bránu. Američania tlačia a strieda sa jedna veľká príležitosť za druhou, komentátori už v niektorých chvíľach oslavovali víťazstvo, ale nepresnosti a skvelý Petrík bráni v tom, aby sa predĺženie skončilo predčasne. Aj keď sme boli v predĺžení možno tým nevýraznejším tímom, nakoniec sa nám podarilo streliť gól z hokejky Borisa Oravca a my sme tak opäť majstri sveta!!!

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.