Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 15. 10. 2019 meniny má Terézia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
13
Tibor P.
29. jún 2015, 15:32

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

Vychutnaj si ďalšie pokračovanie obľúbeného seriálu, tentokrát z krajiny toreádorov.

Tibor P.
29. jún 2015, 15:32
10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
13
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Krajina ležiaca na pobreží Stredozemného mora a jedna z najobľúbenejších turistických destinácií. Krajina bohatej histórie, nádherných pláží, krásnych žien, Realu Madrid a FC Barcelona. O chvíľu začínajú prázdniny a my už pomaly plánujeme, kde sa vyberieme za oddychom a zážitkami počas leta. Ak ešte nemáš vybraté, možno ťa náš článok presvedčí, aby si si zbalil to najnutnejšie a vyrazil smerom na juhozápad do krajiny, kde mestá nespia ani v noci a kde je vždy čo podniknúť. Španielsko

 

 

Národná hymna nemá slová

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

answers.com

 

Španielska národná hymna s názvom La Marcha Real (Kráľovský pochod) je jednou zo štyroch, ktorá nie je oficiálne otextovaná. Okrem krajiny z Pyrenejského poloostrova nemajú jeden zo základných štátnych symbolov otextovaný ani Bosna a Hercegovina, Kosovo a San Marino. Hymna patrí medzi najstaršie v Európe, je pôvodnou vojenskou piesňou z čias vlády kráľa Karola III. Prvá zmienka o nej sa datuje do roku 1761 v knihe Manuela de Espinosu Libro de Ordenanza de los toques militares de la Infantería Española (Príkazová kniha vojenských signálov Španielskej pechoty). Pieseň sa tu volá La Marcha Grenadera („Pochod gránátnikov“), jej autor je neznámy. V roku 1770 bola kráľom uznaná za oficiálny sviatočný pochod, ktorý sa mohol používať pri verejných udalostiach a ceremóniách. Keďže ju obyvatelia počúvali vždy v súvislosti s kráľovskou rodinou, začali ju považovať za svoju národnú hymnu a nazývali ju súčasným názvom Marcha Real. Počas existencie Druhej španielskej republiky v rokoch 1931 až 1939 bola nahradená piesňou El Himno de Riego. Ku koncu občianskej vojny sa k nej krajina opäť vrátila počas vlády generála Franca pod pôvodným názvom La Marcha Grenadera. Súčasná verzia sa používa nepretržite od roku 1978 po návrate ku konštitučnej monarchii a v októbri 1997 jej bol kráľovským dekrétom oficiálne udelený status národnej hymny. Neoficiálne slová boli pre hymnu použité počas vlády kráľa Alfonza XIII. v rokoch 1886-1931 a za diktatúry Francisca Franca v období rokov 1939-75.

V známej turistickej oblasti sa nachádza mrakodrap bez výťahov

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

gizmodo.com

 

Turistická oblasť Benidorm je každoročne navštevovaná veľkým množstvom turistov. Ako symbol rozmachu mala na jej území pred dvomi rokmi vyrásť nová dominanta v podobe 47-poschodového mrakodrapu. Problém však nastal, keď stavbári zistili, že sa akosi pozabudlo na jeho dôležitú súčasť - výťah. Ten pokrýval iba 20 poschodí, čo vzhľadom k celkovej výške stavby pochopiteľne nebolo dostačujúce. Pôvodné plány z roku 2006 počítali s dvadsaťposchodovou dvojicou vežiakov, ale vzhľadom k realitnému boomu sa developer rozhodol svoje pôvodné plány rozšíriť. InTempo Benidorm, ako sa dvojica veží prepojená kužeľom nazýva, je najvyššou obytnou budovou v Európskej únii s výškou okolo 200 metrov. Pri projektovaní vyššej stavby s 269 bytmi sa však zabudlo na potrebu vyššej kapacity výťahu a priestor pre strojovňu. Stavitelia na to údajne prišli až pri výške 110 metrov v januári 2012. Problém s chýbajúcimi výťahmi nebol jediným, ktorý projekt počas výstavby postihol. V roku 2009 skrachovala stavebná firma, o rok neskôr zahynulo 13 pracovníkov po páde výťahu, stavbárom meškali výplaty a navyše, InTempo sa, podobne ako mnoho ďalších projektov v regióne, netešilo takému záujmu, ako developer predpokladal. Výsledkom je niekoľko výškových budov podobného typu v blízkom okolí, ktoré zívajú prázdnotou. Ak už na nič, tak minimálne ako atrakcia pre početné zastúpenie turistov sú tieto mrakodrapy ako stvorené.

 

Národný paralympijský basketbalový tím vyhral zlato podvodom

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

bbc.co.uk

 

Keď sa v roku 2000 v austrálskom Sydney tešil španielsky paralympijský basketbalový tím zo zisku zlatých medailí, len málokto tušil, za akých okolností sa mu to podarilo. V tíme mentálne postihnutých športovcov boli v skutočnosti hendikepovaní iba dvaja hráči. V reprezentácii ste mohli nájsť nielen absolventov vysokých škol, ale napríklad aj niekoľko rokov pracujúcich inžinierov. „Je smutné, že by mohol byť náš úspech v Sydney zatienený neférovým prístupom niekoľkých športovcov. Preto sa prostredníctvom vyšetrovania chceme dopátrať k nejakým záverom," povedal vtedajší predseda národného paralympijského výboru José Maria Arroyo. Okrem toho, že športovci museli vrátiť svoje medaily, sa celé vyšetrovanie skončilo trápnym fiaskom. Definitívny verdikt v tejto kauze padol až po trinástich rokoch a ako jediný vinný bol uznaný bývalý prezident španielskeho zväzu mentálne postihnutých športovcov Fernando Vicente, ktorý musel zaplatiť pokutu vo výške 5340 eur. Najväčšiu škodu si aj tak odniesli mentálne postihnutí reprezentanti, ktorí dlhých 12 rokov nemohli na paralympiáde štartovať. 

 

Zákon neobmedzuje v krajine nahotu na verejnosti

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

naktiv.net

 

Toto právo majú občania Španielska od roku 1978, kedy sa obnovilo štátne zriadenie vo forme konštitučnej monarchie. Ak by sme si pozreli presne definície v ústave, zistíme niekoľko zaujímavých vecí: Španieli nesmú byť diskriminovaní za nahotu, keďže je to ich občianske právo chodiť slobodne po ulici tak, ako uznajú za vhodné - pokojne aj nahí; Španieli majú právo na vytvorenie si vlastného štýlu obliekania, hoci aj bez šiat; Španieli majú právo umožniť chodiť bez šiat aj svojim deťom. Zaujímavé je, že podľa vyjadrení kompetentných orgánov sa úradníci snažia toto neobmedzené právo regulovať, ale za 37 rokov sa im nepodarilo presadiť zákonnú zmenu. Na (polo)nahote postavili svoje reklamné kampane aj niektorí výrobcovia oblečenia. Napríklad, španielsky výrobca oblečenia Desigual v januári minulého roka dosiahol, aby uprostred zimy postávalo pred jeho butikmi niekoľko stoviek ľudí minimálne v spodnej bielizni. Prvých sto polonahých zákazníkov si mohlo domov odniesť zadarmo dva kusy oblečenia, ďalšie veci si mohli kúpiť s 50-percentnou zľavou, ktorá platila aj pre ostatných kupujúcich. 

 

Mesto, ktoré je plné potomkov japonských samurajov

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

webcoriadelrio.com

 

Coria del Rio je mesto nachádzajúce sa v provincii Sevilla. Vzniklo už na začiatku 17. storočia, keď početná delegácia samurajov z Japonska na čele s Hasekurom Tsunenagom prišla na príkaz japonského cisára do Európy. Bola to prvá diplomatická cesta Japoncov do Španielska. Šiesti z nich sa napokon v Španielsku aj usadili, aby tam osídlili toto mesto. Asi 700 z celkového počtu 25 000 obyvateľov mesta používa priezvisko Japón, ako znak viery, že sú potomkami japonských zakladateľov mesta. Túto domnienku podporujú aj niektorí historici, ktorí veria, že istá časť obyvateľov mesta môže byť živou pozostalosťou po jednej z prvých skupín ázijských dobrodruhov skúmajúcich Európu. Prvá písomná zmienka o meste sa datuje do roku 1646. Ako poctu svojmu zakladateľovi nechali obyvatelia mesta v roku 1992 postaviť sochu Hasekurovi Tsunenagovi, ktorá dodnes stojí pozdĺž rieky pretekajúcej mestom. Jej stavbu zafinancovala japonská vláda. 

 

Veľká Británia omylom vojensky napadla Španielsko

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

bbc.co.uk

 

Komická udalosť sa odohrala vo februári 2002, keď sa 20 lodí britskej kráľovskej flotily plných vojakov objavili na pláži San Felipe, v blízkosti mesta La Linea v domnení, že sa nachádzajú na britskom území. „Mariňákov“ privítali dvaja miestni policajti a obom zúčastneným stranám trvalo dobrých 5 minút, kým pochopili, že si pomýlili cieľ svojej cesty. Armáda chcela pôvodne zakotviť na pobreží Gibraltáru - územia, o ktoré dlhodobo vedú spory Španieli spoločne s Veľkou Britániou. Hoci by sa mohlo zdať, že táto komická udalosť bude mať dohru na diplomatickej úrovni, nestalo sa tak. 

 

Prostitútky musia nosiť reflexné vesty

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

telegraph.co.uk

 

Vykonávateľky povolania starého ako ľudstvo samo majú už niekoľko rokov dôvod na hnev. Po tom, ako policajti katalánskeho mestečka Els Alamus od nich začali vyberať 40 eurové pokuty za státie na ceste bez označenia, boli aj španielske radodajky donútené svoj strohý pracovný odev doplniť o reflexné vesty. Podľa vyjadrenia polície bol tento krok opatrením, ako predchádzať dopravným nehodám. Polícia pokutovala ženy pre porušovanie zákona z roku 2004, podľa ktorého musia peší na diaľniciach a hlavných ťahoch používať krikľavé ochranné vesty. A to u každého, prostitútky nevynímajúc. Hoci miestny policajný šéf na ich protesty reagoval, že ich priestupky sú hodnotené miernejšie v porovnaní s ostatnými chodcami, o tomto vyjadrení sa dá prinajmenšom polemizovať. Obyvatelia mestečka a priľahlého okolia sa sťažovali, že prostitútky za sebou nechávali veľké množstvo použitých prezervatívov. Otázne je, do akej miery sú ženy pre svojich zákazníkov v reflexných vestách atraktívne. 

 

Španielsko s Portugalskom spája spoločná lanová dráha

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

dailymail.co.uk

 

Ak máte radi adrenalín a neprekáža vám kvôli nemu vycestovať aj do zahraničia, v takom prípade je táto atrakcia pre vás ako stvorená. Lanová dráha spájajúca mestá Sanlucar de Guadiana v španielskej Andalúzii a portugalský Alcoutim je prvou svojho druhu na svete, ktorej úsek prebieha cez územia dvoch krajín. Z jednej krajiny do druhej sa môžete premiestniť v priebehu jednej minúty, a to rýchlosťou až 80 kilometrov za hodinu. Vďaka tomu, že sa krajiny nachádzajú v odlišných časových pásmach, príchod do Portugalska vás posunie o jednu hodinu späť v čase. Autorom 720 metrov dlhej lanovej dráhy je Angličan David Jarman. Trasa vedie ponad 150 metrov širokú rieku Guadiana, ktorá obe mestá oddeľuje a tvorí prirodzenú hranicu medzi obomi krajinami. Za hodinu sa týmto spôsobom môže do Portugalska prepraviť 24 - 30 pasažierov, cena za jednu jazdu je približne 15 eur. Ak sa po návšteve Portugalska rozhodnete vrátiť späť do Španielska, odvezie vás tam loď. Celkom zaujímavý tip na tohtoročné leto, čo poviete?

 

Alfonso XIII. bol najmladším kráľom na svete

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

britannica.com

 

Alfonso XIII. sa narodil 17. mája 1886 v Madride ako potomok zosnulého kráľa Alfonsa XII., ktorý zomrel ešte pred jeho narodením, 25. novembra 1885 vo veku 28 rokov na tuberkulózu, a tak sa po právnej stránke ihneď v deň svojho narodenia stal novým španielskym kráľom, čo z neho robí najmladšieho kráľa, aký kedy nastúpil na trón vo svojej krajine. Do jeho plnoletosti mala všetky úradné záležitosti na starosť jeho matka - regentka. Na rozdiel od svojho otca, ktorý sa počas svojej krátkej, len desať rokov trvajúcej vlády stihol v očiach Španielov zapísať ako kráľ mierotvorca, ktorý stabilizoval politickú a ekonomickú situáciu v krajine, nezískal očakávanú popularitu. Napomohla tomu napätá situácia medzi obyvateľmi počas prvej svetovej vojny a neschopnosť presadiť v krajine potrebné reformy. Situáciu ešte viac vyhrotil jeho krok zveriť na sedem rokov správu nad krajinou svojmu generálovi Primo di Riverovi. Nespokojnosť obyvateľstva sa naplno prejavila v prvých slobodných voľbách v roku 1931, ktoré s prehľadom vyhrali republikáni a o dva dni oznámili vznik republiky. Kráľ ešte v ten deň odišiel bez akejkoľvek formálnej abdikácie do exilu. Najskôr do Francúzska, potom sa usadil v Ríme. Aj jeho osobný život bol sprevádzaný mnohými prekážkami. Najprv v deň svojej svadby prežil so svojou manželkou - vnučkou anglickej kráľovnej Viktórie pokus o bombový atentát, počas ktorého zahynulo 28 ľudí a ďalších 40 sa zranilo. Mal dokopy 6 detí, no len štyria sa dožili dospelosti. Najstarší Alfons a najmladší Gonzalo zomreli na hemofíliu, chorobu, ktorá sa z matkinej strany v anglickej kráľovskej rodine šíri už niekoľko storočí. Druhý syn Jaime ostal po nevydarenej operácii hluchonemý. Alfonso XIII. sa na želanie diktátora Franca vzdal nároku na trón v prospech svojho v poradí tretieho (a zdravého) syna, teraz už bývalého kráľa Juana Carlosa, ktorého v súčasnosti nahradil jeho syn Filip VI. 

 

Mesto pred krachom vyhralo v najväčšej celosvetovej lotérii

10 fascinujúcich vecí, ktoré si (možno) nevedel o Španielsku

theguardian.com

 

Španielsko čelí niekoľko rokov vážnej ekonomickej kríze. Mnoho obyvateľov krajiny sa snažilo vyriešiť svoje problémy s nedostatkom peňazí tipovaním v lotérií El Gordo, ktorá je najštedrejšou lotériou na svete. V roku 2011 minuli obyvatelia krajiny na tikety 2,7 miliardy eur (priemerne na žreby minul jeden Španiel 57 eur), pričom celková suma, ktorá sa prerozdeľovala medzi výhercov, boli 2 miliardy eur. Najvyšší obnos, 700 miliónov, si odnieslo malé mesto na severe krajiny Grañén, ktoré sa vďaka týmto peniazom vyhlo bankrotu. Mestečko, spoločne s okolitými dedinami, je domovom približne pre 2000 obyvateľov, ktorí si pred losovaním zakúpili akcie svojho mesta, a tak sa výhra medzi nich rovnomerne prerozdelila - každý z nich si odniesol domov 400 000 eur. 23 % obyvateľov Grañénu je nezamestnaných, vzhľadom k polohe mesta, ktoré sa nachádza v blízkosti púšte.  

Ohodnoť článok
211
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.