Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 20. 1. 2022 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Šport

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Ragby v našej krajine ešte nie je poriadne rozšírený šport, ale počet záujemcov sa stále zvyšuje, čoho dôkazom je aj Rugby Union Club Piešťany.

Tomáš Blahuta
11. jún 2015, 17:18 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Šport
4
Tomáš Blahuta
11. jún 2015, 17:18

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Ragby v našej krajine ešte nie je poriadne rozšírený šport, ale počet záujemcov sa stále zvyšuje, čoho dôkazom je aj Rugby Union Club Piešťany.

Tomáš Blahuta
11. jún 2015, 17:18
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Prvé stretnutie bolo ako z filmu. V jedno jesenné, ale napriek tomu slnečné nedeľné popoludnie prišli do piešťanského podniku, kde pracoval Filip Kráľ, dvaja cudzinci. Dvaja priatelia, ktorí sa dlhšie nevideli a chceli sa navzájom podeliť o svoje novinky. Mladík športovej postavy len veľmi zriedka zakryl silný francúzsky akcent na pozadí angličtiny. Starší pán pôsobil veľmi vitálnym dojmom a dorozumieval sa špecifickou angličtinou. Z ich rozhovoru Filip pochopil, že riešili nejaké taktické pokyny k neznámej hre. 

 

Po krátkom otáľaní sa prihovoril nápaditej dvojici a spýtal sa, o čom sa bavia. Navzájom sa predstavili a začali debatovať. Z mladého Francúza sa vykľul hráč ragby, ktorý žije a pracuje v Bratislave a svojimi skúsenosťami pomáha viacerým slovenským tímom napredovať. Postarší anglický gentleman sa volá Terry, ktorý má odohraných viac ako 40 ragby sezón po celom svete, a takisto svojimi bohatými vedomosťami podporoval slovenských ragbistov v Bratislave a neskôr v Trnave. Búrlivo diskutovali o ragby a ďalej dodali, že chcú založiť tím v Piešťanoch. V tom čase mal Filip typický zakomplexovaný názor, ktorý posúval hru ragby na úroveň násilníckych orgií plných nezmyselnej agresie. Ale na druhej strane akýsi vnútorný hlas v ňom tento šport chcel vyskúšať a vedieť niečo viac. Vysvetlili mu, že väčšina ľudí je na tom podobne, ale mýlia sa. Pokračovali ďalej: „Ragby je hra o čestnosti, nadšení, súdržnosti, disciplíne a rešpekte. Ragby je hra pre všetkých. Každý v nej má svoju úlohu. Ak si vysoký alebo nízky, chudý alebo silnejší, vždy budeš mať v tíme svoje miesto.“ Síce bol zo začiatku na pochybách, ale získali si jeho pozornosť. Jednoducho ho upútali svojim prejavom, obrovskou dávkou rešpektu a úcty k tomuto športu. Následne si vymenili emailové kontakty s tým, že sa ešte určite stretnú. Filip nikdy nezabudne na Terryho pohľad, ktorý bol plný nadšenia, že niekto prejavil záujem o milovanú hru jeho života.

 

S vnútorným uspokojením tam obaja diskutovali ešte niekoľko hodín, dokonca sa občas do debaty zapojil aj Filip. Oddane čakali na svoje priateľky. Pred ich príchodom sa obaja dohodli, že nebudú hovoriť o ragby, aby „neodrezali“ z konverzácie svoje polovičky a nevrátili sa k nekonečnej diskusii. Po tom ako sa priateľky usadili a prehodili pár formálnych viet so zameraním na počasie či prácu, Terryho priateľka z hrdosťou zahlásila: „Charlie, ako sa ti darí s ragby?"

 

Na úvod zrejme očakávaná otázka, ako vznikla celá myšlienka založiť v Piešťanoch ragby klub? Koho to bol vlastne nápad a čo ho k tomu viedlo?

Založiť ragby tím na Slovensku si zaslúži maximálnu dávku odvahy a vytrvalosti. Piešťany neboli výnimkou. Na začiatku našej tŕnistej, ale o to krajšej ragby cesty bolo náhodné stretnutie troch základných pilierov. Prvotná myšlienka utkvela v mysli Londýnčana Terryho Purtona, momentálne prezidenta klubu a veľkého priekopníka ragby na Slovensku. Ten svojimi bohatými a dlhoročnými skúsenosťami pomohol nejednému slovenskému klubu. Jedného dňa sa v miestnom pube stretol s húževnatým mladíkom z Francúzska Charlie Cimetrieom a proaktívnym dobrovoľníkom Filipom Kráľom, ktorých myšlienka okamžite oslovila. Neskôr sa pridal aj mladý lektor angličtiny so španielskymi koreňmi, James Begg, žijúci priamo v Piešťanoch. Samozrejme bez hráčov sa hrať nedá, a tak sme koncom septembra 2014 začali s prvotným nábor.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

 

Ste jediným klubom na Slovensku zaoberajúcim sa takýmto tvrdým športom, ako je ragby, ktorý má pod svojou záštitou aj juniorov, čiže mládež?

Áno, pracujeme aj s mládežou, ktorá je momentálne našou prioritou. Keďže sme ako jediní na Slovensku, tak musíme za súpermi cestovať do zahraničia. Po niekoľkých mesiacoch tvrdej práce na tréningoch a taktických prípravách sme odohrali naše historicky prvé zápasy na turnaji v Ostrihome, kde sme si na svoje konto pripísali aj prvé body a čo je dôležitejšie, aj prvý víťazný zápas, ktorý bol obrovskou psychickou vzpruhou ako aj pre chalanov, tak aj pre realizačný tím. Zažili sme konečne zápasové situácie, ktoré sme poctivo trénovali, samozrejme nie všetko vyšlo, ale videli sme na chalanoch obrovské nasadenie, a tak sa nám aj potvrdilo, že to naozaj má zmysel.

 

Akým spôsobom sa vám podarilo prilákať ku vám chalanov? Dávali ste sa do pozornosti prostredníctvom škôl alebo inak?

Nábor sme začali niekedy na jeseň minulého roka, prvý tréning sme absolvovali v 5-člennom zložení + pes. Po niekoľkých mesiacoch sme do tímu privítali čoraz viac chalanov a za podpory mesta sme mali dokonca zabezpečenú aj vnútornú halu na zimné tréningy. Do povedomia sme sa dostali inovatívnym spôsobom cez sociálne siete, ale dôležitým prvkom náboru je priateľstvo. Prvých trénujúcich sme dookola nabádali, aby priviedli svojich kamarátov a rozšírili tak tím. Po čase nám týmto spôsobom vzniklo stabilné jadro hráčov plné priateľov.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

 

Na jeseň minulého roka sa počet vašich zverencov dal zrátať na prstoch jednej ruky, no v týchto dňoch u vás trénujú dve desiatky chalanov. Prichádzajú vám z verejnosti pozitívne ohlasy na vašu činnosť? Predsa len, rozhýbať slovenskú mládež vyžaduje veľa úsilia.

Pri tejto otázke by som bol trošku zdržanlivý. Stále máme na slovenské pomery celkom peknú účasť na tréningoch, ale nesmieme sa nechať uniesť mimo reality. Dennodenne náborujeme a hľadáme nových členov k juniorom, ale aj do A-mužstva. Jednoducho povedané, čím viac nás bude, tým lepšie. A ak náhodou nie si z nášho regiónu, tak ragby je rozšírené i v hlavnom meste Bratislave, v Košiciach, Trnave, Žiline či Bardejove.

 

Začínali ste na menšej trávnatej ploche v mestskom parku popri Dome umenia v Piešťanoch. Avšak teraz už dokonca beháte po vlastnom ihrisku! Bolo náročné si tento priestor získať? Vynakladáte aj nejaké finančné prostriedky na jeho prenájom a údržbu alebo ste na ňom takpovediac zdarma?

Celá administratíva okolo vybavovanie ihriska išla cez prezidenta klubu Terryho Purtona. Ten je v takýchto veciach veľmi presvedčivý a ide si jasne za svojím cieľom. Po niekoľkých mesiacoch zdĺhavých a byrokratických rokovaní sme sa k ihrisku dopracovali. Na správu sme bohužiaľ sami, ale hľadáme takisto sponzorov, ktorí by nám s tým pomohli.

 

Keď sme už pri tých financiách, dokážete zabezpečiť plynulý chod klubu? Veľa ľudí si uvedomuje, že bez peňazí sa dnes šport robí veľmi ťažko. Ako príklady by som spomenul HC Slovan Bratislava, MFK Košice, dokonca aj piešťanský futbal mal s týmito vecami veľké problémy, keďže dodnes nemajú mužskú kategóriu futbalistov. Máte za sebou aj nejakých sponzorov alebo všetko ide z vlastného vrecka?

Momentálne je to naozaj o zdieľaní nákladov. V každom prípade sme na začiatku a na poloprofesionálnej úrovni a ak to chceme potiahnuť naozaj niekam ďalej, tak bez adekvátneho sponzoringu to nepôjde. Nejaké vybavenie sme dostali od Slovenskej ragbyovej únie, či z projektu Slovak rugby family, za čo sme nesmierne radi a vďační.

 

Prednedávnom sa objavili fotografie, že ste už stihli reprezentovať našu krajinu na medzinárodnej úrovni! Aké bolo vlastne zloženie tejto reprezentácie? Sú to všetko vaši hráči alebo aj z iných klubov?

Áno, zúčastnili sme sa turnaja v „sedmičkovom“ ragby v maďarskom Ostrihome, ktorý bol usporiadaný na počesť 25. výročia založenia Maďarskej ragbyovej únie. Turnaj sme nanešťastie absolvovali v menšom počte z dôvodu choroby niekoľkých stabilných členov tímu, ale aj tak sme s účasťou veľmi spokojní. Odcestovali sme v zložení Adam Scherrer, Jakub Augustín, Tomáš Škrabak, Lukáš Pomajbo, Lukáš Chmelo, Ján Lehuta, Pavlo Osypenko, Michal Bartovič, Tomáš Opial, plus realizačný tím v podaní Terryho Purtona, Jamesa Begga a Filipa Kráľa.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)
Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)
Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

 

Ako ste si na turnaji počínali?

Hneď po príchode nás čakalo prekvapenie, že nastúpime až do kategórie U19 v porovnaní s našou zostavou U16. Odohrali sme tri náročné zápasy. Chlapci ukázali skvelý team spirit a disciplínu. Nesmieme zabudnúť ani na nasadenie, ktoré stúpalo každou minútou azda aj sekundou strávenou na hracej ploche. V prvom zápase sme nastúpili proti RFC Exiles Budapešť, ktorým sme podľahli 26:10. Na tomto zápase sa najviac odrazilo mierne zaskočenie a nervozita z prvého zápasu. Druhý zápas sme prehrali s neskorým víťazom FW Gorillák RC Szeged v pomere 56:0. Chlapci zo Szegedu nás riadne vyškolili avšak tento zápas bol najviac poznačený vekovým, ale i váhovým rozdielom. Krása a zaujímavosť ragby sa ukázala, keď v polčase hry kapitán Szegedu prišiel k našej skupine a odovzdal nám niekoľko cenných rád. Posledný zápas o 5. miesto sme nastúpili proti Pesti Barnabás SZKI Budapešť a vyhrali sme v pomere 22:0. Víťazstvo chutilo náramne a ak ho chceme dosahovať pravidelne, tak musíme poctivo trénovať.

 

Plánujete založiť aj kategóriu mužov a stať sa členom slovenskej rugby ligy?

Samozrejme. Sme odhodlaní popri juniorskému tímu viesť i seniorskú kategóriu minimálne na „sedmičkové“ ragby, ale v prvom rade potrebujeme hráčov, takže dávam ešte raz do pozornosti, že stále náborujeme obe kategórie.

 

Trénerom je Terry Purton pochádzajúci z Anglicka. Akým spôsobom sa vám podarilo ho sem prilákať? Ste obklopení aj inými cudzincami?

Terry Purton je špecifický svojim prístupom a profesionalitou, neustále sa snaží chlapcov motivovať a posúvať ich na vyšší level. Je viac ako očividné, že je to jeho najväčšia vášeň. S tréningovým procesom nám pomáha francúzske duo Charlie Cimetrie a Jerome Azaura tzv. striedavou starostlivosťou, aby sme mali každý tréning zabezpečený profesionálny prístup, keďže každého z nás je to voľno-časová aktivita a predsa len toho voľného času nie je nikdy nazvyš.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)
Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)
 

Teraz nechávam priestor pre vás. Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?

Čitateľom by som chcel odkázať, aby sa v prvom rade nebáli a vyskúšali tento charakter budujúci šport vo svojom meste. Možnosti majú nielen v Piešťanoch, ale i v spomínaných mestách ako Bratislava, Trnava, Košice, Žilina, či Bardejov. V druhom rade majte na mysli, že všeobecne ragbyová komunita po celom svete má vždy dvere otvorené pre každého nového člena.

Na záver by som chcel dať do pozornosti, že naši chlapci sa zúčastnia medzinárodného turnaja 7's v Ostrihome, ktorý sa uskutoční 11.7. Účasť na podujatí potvrdili rovesníci z Čiech, Maďarska, Nemecka či Poľska. Tešíme sa so záujmu organizátorov, ktorí nás pozvali na túto akciu. V neposlednom rade by som sa chcel poďakovať rodičom, ktorí nás podporujú. Takisto by som chcel vyzdvihnúť spoluprácu a profesionálny prístup zo strany zástupcov Slovenskej ragbyovej únie a samozrejme vašej redakcii, ktorá prejavila záujem prezentovať slovenské ragby ako také. Ďakujeme, bez vás by sme to nedali. A pamätajte, ragby je na vzostupe. RAGBY ZDAR.

 

Veľmi pekne ďakujeme Filipovi Kráľovi za rozhovor a držíme palce v ďalšom napredovaní!

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy šport
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:02
Kórejský remake Money Heist uvidíme už tento rok. Pozri si prvé zábery s novými hercami a maskami zlodejov.
včera o 20:09
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť