Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 6. 6. 2020 meniny má Norbert

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Šport
4
Tomáš Blahuta
11. jún 2015, 17:18
Čas čítania: 6:32
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Ragby v našej krajine ešte nie je poriadne rozšírený šport, ale počet záujemcov sa stále zvyšuje, čoho dôkazom je aj Rugby Union Club Piešťany.

Tomáš Blahuta
11. jún 2015, 17:18
Čas čítania: 6:32
Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prvé stretnutie bolo ako z filmu. V jedno jesenné, ale napriek tomu slnečné nedeľné popoludnie prišli do piešťanského podniku, kde pracoval Filip Kráľ, dvaja cudzinci. Dvaja priatelia, ktorí sa dlhšie nevideli a chceli sa navzájom podeliť o svoje novinky. Mladík športovej postavy len veľmi zriedka zakryl silný francúzsky akcent na pozadí angličtiny. Starší pán pôsobil veľmi vitálnym dojmom a dorozumieval sa špecifickou angličtinou. Z ich rozhovoru Filip pochopil, že riešili nejaké taktické pokyny k neznámej hre. 

 

Po krátkom otáľaní sa prihovoril nápaditej dvojici a spýtal sa, o čom sa bavia. Navzájom sa predstavili a začali debatovať. Z mladého Francúza sa vykľul hráč ragby, ktorý žije a pracuje v Bratislave a svojimi skúsenosťami pomáha viacerým slovenským tímom napredovať. Postarší anglický gentleman sa volá Terry, ktorý má odohraných viac ako 40 ragby sezón po celom svete, a takisto svojimi bohatými vedomosťami podporoval slovenských ragbistov v Bratislave a neskôr v Trnave. Búrlivo diskutovali o ragby a ďalej dodali, že chcú založiť tím v Piešťanoch. V tom čase mal Filip typický zakomplexovaný názor, ktorý posúval hru ragby na úroveň násilníckych orgií plných nezmyselnej agresie. Ale na druhej strane akýsi vnútorný hlas v ňom tento šport chcel vyskúšať a vedieť niečo viac. Vysvetlili mu, že väčšina ľudí je na tom podobne, ale mýlia sa. Pokračovali ďalej: „Ragby je hra o čestnosti, nadšení, súdržnosti, disciplíne a rešpekte. Ragby je hra pre všetkých. Každý v nej má svoju úlohu. Ak si vysoký alebo nízky, chudý alebo silnejší, vždy budeš mať v tíme svoje miesto.“ Síce bol zo začiatku na pochybách, ale získali si jeho pozornosť. Jednoducho ho upútali svojim prejavom, obrovskou dávkou rešpektu a úcty k tomuto športu. Následne si vymenili emailové kontakty s tým, že sa ešte určite stretnú. Filip nikdy nezabudne na Terryho pohľad, ktorý bol plný nadšenia, že niekto prejavil záujem o milovanú hru jeho života.

 

S vnútorným uspokojením tam obaja diskutovali ešte niekoľko hodín, dokonca sa občas do debaty zapojil aj Filip. Oddane čakali na svoje priateľky. Pred ich príchodom sa obaja dohodli, že nebudú hovoriť o ragby, aby „neodrezali“ z konverzácie svoje polovičky a nevrátili sa k nekonečnej diskusii. Po tom ako sa priateľky usadili a prehodili pár formálnych viet so zameraním na počasie či prácu, Terryho priateľka z hrdosťou zahlásila: „Charlie, ako sa ti darí s ragby?"

 

Na úvod zrejme očakávaná otázka, ako vznikla celá myšlienka založiť v Piešťanoch ragby klub? Koho to bol vlastne nápad a čo ho k tomu viedlo?

Založiť ragby tím na Slovensku si zaslúži maximálnu dávku odvahy a vytrvalosti. Piešťany neboli výnimkou. Na začiatku našej tŕnistej, ale o to krajšej ragby cesty bolo náhodné stretnutie troch základných pilierov. Prvotná myšlienka utkvela v mysli Londýnčana Terryho Purtona, momentálne prezidenta klubu a veľkého priekopníka ragby na Slovensku. Ten svojimi bohatými a dlhoročnými skúsenosťami pomohol nejednému slovenskému klubu. Jedného dňa sa v miestnom pube stretol s húževnatým mladíkom z Francúzska Charlie Cimetrieom a proaktívnym dobrovoľníkom Filipom Kráľom, ktorých myšlienka okamžite oslovila. Neskôr sa pridal aj mladý lektor angličtiny so španielskymi koreňmi, James Begg, žijúci priamo v Piešťanoch. Samozrejme bez hráčov sa hrať nedá, a tak sme koncom septembra 2014 začali s prvotným nábor.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

 

Ste jediným klubom na Slovensku zaoberajúcim sa takýmto tvrdým športom, ako je ragby, ktorý má pod svojou záštitou aj juniorov, čiže mládež?

Áno, pracujeme aj s mládežou, ktorá je momentálne našou prioritou. Keďže sme ako jediní na Slovensku, tak musíme za súpermi cestovať do zahraničia. Po niekoľkých mesiacoch tvrdej práce na tréningoch a taktických prípravách sme odohrali naše historicky prvé zápasy na turnaji v Ostrihome, kde sme si na svoje konto pripísali aj prvé body a čo je dôležitejšie, aj prvý víťazný zápas, ktorý bol obrovskou psychickou vzpruhou ako aj pre chalanov, tak aj pre realizačný tím. Zažili sme konečne zápasové situácie, ktoré sme poctivo trénovali, samozrejme nie všetko vyšlo, ale videli sme na chalanoch obrovské nasadenie, a tak sa nám aj potvrdilo, že to naozaj má zmysel.

 

Akým spôsobom sa vám podarilo prilákať ku vám chalanov? Dávali ste sa do pozornosti prostredníctvom škôl alebo inak?

Nábor sme začali niekedy na jeseň minulého roka, prvý tréning sme absolvovali v 5-člennom zložení + pes. Po niekoľkých mesiacoch sme do tímu privítali čoraz viac chalanov a za podpory mesta sme mali dokonca zabezpečenú aj vnútornú halu na zimné tréningy. Do povedomia sme sa dostali inovatívnym spôsobom cez sociálne siete, ale dôležitým prvkom náboru je priateľstvo. Prvých trénujúcich sme dookola nabádali, aby priviedli svojich kamarátov a rozšírili tak tím. Po čase nám týmto spôsobom vzniklo stabilné jadro hráčov plné priateľov.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

 

Na jeseň minulého roka sa počet vašich zverencov dal zrátať na prstoch jednej ruky, no v týchto dňoch u vás trénujú dve desiatky chalanov. Prichádzajú vám z verejnosti pozitívne ohlasy na vašu činnosť? Predsa len, rozhýbať slovenskú mládež vyžaduje veľa úsilia.

Pri tejto otázke by som bol trošku zdržanlivý. Stále máme na slovenské pomery celkom peknú účasť na tréningoch, ale nesmieme sa nechať uniesť mimo reality. Dennodenne náborujeme a hľadáme nových členov k juniorom, ale aj do A-mužstva. Jednoducho povedané, čím viac nás bude, tým lepšie. A ak náhodou nie si z nášho regiónu, tak ragby je rozšírené i v hlavnom meste Bratislave, v Košiciach, Trnave, Žiline či Bardejove.

 

Začínali ste na menšej trávnatej ploche v mestskom parku popri Dome umenia v Piešťanoch. Avšak teraz už dokonca beháte po vlastnom ihrisku! Bolo náročné si tento priestor získať? Vynakladáte aj nejaké finančné prostriedky na jeho prenájom a údržbu alebo ste na ňom takpovediac zdarma?

Celá administratíva okolo vybavovanie ihriska išla cez prezidenta klubu Terryho Purtona. Ten je v takýchto veciach veľmi presvedčivý a ide si jasne za svojím cieľom. Po niekoľkých mesiacoch zdĺhavých a byrokratických rokovaní sme sa k ihrisku dopracovali. Na správu sme bohužiaľ sami, ale hľadáme takisto sponzorov, ktorí by nám s tým pomohli.

 

Keď sme už pri tých financiách, dokážete zabezpečiť plynulý chod klubu? Veľa ľudí si uvedomuje, že bez peňazí sa dnes šport robí veľmi ťažko. Ako príklady by som spomenul HC Slovan Bratislava, MFK Košice, dokonca aj piešťanský futbal mal s týmito vecami veľké problémy, keďže dodnes nemajú mužskú kategóriu futbalistov. Máte za sebou aj nejakých sponzorov alebo všetko ide z vlastného vrecka?

Momentálne je to naozaj o zdieľaní nákladov. V každom prípade sme na začiatku a na poloprofesionálnej úrovni a ak to chceme potiahnuť naozaj niekam ďalej, tak bez adekvátneho sponzoringu to nepôjde. Nejaké vybavenie sme dostali od Slovenskej ragbyovej únie, či z projektu Slovak rugby family, za čo sme nesmierne radi a vďační.

 

Prednedávnom sa objavili fotografie, že ste už stihli reprezentovať našu krajinu na medzinárodnej úrovni! Aké bolo vlastne zloženie tejto reprezentácie? Sú to všetko vaši hráči alebo aj z iných klubov?

Áno, zúčastnili sme sa turnaja v „sedmičkovom“ ragby v maďarskom Ostrihome, ktorý bol usporiadaný na počesť 25. výročia založenia Maďarskej ragbyovej únie. Turnaj sme nanešťastie absolvovali v menšom počte z dôvodu choroby niekoľkých stabilných členov tímu, ale aj tak sme s účasťou veľmi spokojní. Odcestovali sme v zložení Adam Scherrer, Jakub Augustín, Tomáš Škrabak, Lukáš Pomajbo, Lukáš Chmelo, Ján Lehuta, Pavlo Osypenko, Michal Bartovič, Tomáš Opial, plus realizačný tím v podaní Terryho Purtona, Jamesa Begga a Filipa Kráľa.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

 

Ako ste si na turnaji počínali?

Hneď po príchode nás čakalo prekvapenie, že nastúpime až do kategórie U19 v porovnaní s našou zostavou U16. Odohrali sme tri náročné zápasy. Chlapci ukázali skvelý team spirit a disciplínu. Nesmieme zabudnúť ani na nasadenie, ktoré stúpalo každou minútou azda aj sekundou strávenou na hracej ploche. V prvom zápase sme nastúpili proti RFC Exiles Budapešť, ktorým sme podľahli 26:10. Na tomto zápase sa najviac odrazilo mierne zaskočenie a nervozita z prvého zápasu. Druhý zápas sme prehrali s neskorým víťazom FW Gorillák RC Szeged v pomere 56:0. Chlapci zo Szegedu nás riadne vyškolili avšak tento zápas bol najviac poznačený vekovým, ale i váhovým rozdielom. Krása a zaujímavosť ragby sa ukázala, keď v polčase hry kapitán Szegedu prišiel k našej skupine a odovzdal nám niekoľko cenných rád. Posledný zápas o 5. miesto sme nastúpili proti Pesti Barnabás SZKI Budapešť a vyhrali sme v pomere 22:0. Víťazstvo chutilo náramne a ak ho chceme dosahovať pravidelne, tak musíme poctivo trénovať.

 

Plánujete založiť aj kategóriu mužov a stať sa členom slovenskej rugby ligy?

Samozrejme. Sme odhodlaní popri juniorskému tímu viesť i seniorskú kategóriu minimálne na „sedmičkové“ ragby, ale v prvom rade potrebujeme hráčov, takže dávam ešte raz do pozornosti, že stále náborujeme obe kategórie.

 

Trénerom je Terry Purton pochádzajúci z Anglicka. Akým spôsobom sa vám podarilo ho sem prilákať? Ste obklopení aj inými cudzincami?

Terry Purton je špecifický svojim prístupom a profesionalitou, neustále sa snaží chlapcov motivovať a posúvať ich na vyšší level. Je viac ako očividné, že je to jeho najväčšia vášeň. S tréningovým procesom nám pomáha francúzske duo Charlie Cimetrie a Jerome Azaura tzv. striedavou starostlivosťou, aby sme mali každý tréning zabezpečený profesionálny prístup, keďže každého z nás je to voľno-časová aktivita a predsa len toho voľného času nie je nikdy nazvyš.

 

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor)

Začínali iba piati kdesi v mestskom parku, no dnes reprezentujú celé Slovensko! (Rozhovor) 

Teraz nechávam priestor pre vás. Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?

Čitateľom by som chcel odkázať, aby sa v prvom rade nebáli a vyskúšali tento charakter budujúci šport vo svojom meste. Možnosti majú nielen v Piešťanoch, ale i v spomínaných mestách ako Bratislava, Trnava, Košice, Žilina, či Bardejov. V druhom rade majte na mysli, že všeobecne ragbyová komunita po celom svete má vždy dvere otvorené pre každého nového člena.

Na záver by som chcel dať do pozornosti, že naši chlapci sa zúčastnia medzinárodného turnaja 7's v Ostrihome, ktorý sa uskutoční 11.7. Účasť na podujatí potvrdili rovesníci z Čiech, Maďarska, Nemecka či Poľska. Tešíme sa so záujmu organizátorov, ktorí nás pozvali na túto akciu. V neposlednom rade by som sa chcel poďakovať rodičom, ktorí nás podporujú. Takisto by som chcel vyzdvihnúť spoluprácu a profesionálny prístup zo strany zástupcov Slovenskej ragbyovej únie a samozrejme vašej redakcii, ktorá prejavila záujem prezentovať slovenské ragby ako také. Ďakujeme, bez vás by sme to nedali. A pamätajte, ragby je na vzostupe. RAGBY ZDAR.

 

Veľmi pekne ďakujeme Filipovi Kráľovi za rozhovor a držíme palce v ďalšom napredovaní!

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.