Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 20. 1. 2022 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku povinné Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku…
Tech - Software

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

Ďalší Apple event už klope na dvere. Čo nám „mančaft“ Tima Cooka ukáže tento rok?

Richard Končol
6. jún 2015, 18:45 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Tech - Software
12
Richard Končol
6. jún 2015, 18:45

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

Ďalší Apple event už klope na dvere. Čo nám „mančaft“ Tima Cooka ukáže tento rok?

Richard Končol
6. jún 2015, 18:45
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Tradične nás ani tento rok neminie developerská konferencia WWDC, ktorú už štvrťstoročie nemá na starosti nik iný, ako firma sídliaca na Infinite Loop - Apple. Worldwide Developers Conference však nie je úplne obyčajnou udalosťou, pretože napríklad v roku 2008 na nej uzrel svetlo sveta iPhone 3G, o rok na to iPhone 3GS a v roku 2010 revolučný iPhone 4. V pondelok bude určite rušno - predstavený bude napríklad nový iOS či OS X, ale čo ďalej? Očakávania sú celkom vysoké, niektorí dokonca hovoria o tom, že svetu by sa mohol ukázať aj nový iPhone - snáď si na to každý urobí vlastný názor.

 

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

 

Ak Apple bude dodržiavať svoj harmonogram, tak nového telefónu sa od neho dočkáme niekedy až na jeseň, aj keď... náhoda je blbec. Na druhej strane môžeme prihliadať na to, že pominulé roky boli iPhony predstavené na WWDC, tak prečo by to Apple nemohol skúsiť aj teraz? A čo napríklad nový Mac hardware? Čo Apple Watch? Nuž, všetko bude jasné až v pondelok, presnejšie u nás až o siedmej večer. Dovtedy však máme dostatok priestoru a času na to, aby sme si ukázali, čo všetko môžeme (aj nemôžeme) očakávať od tímu okolo Tima Cooka.

 

 

iOS 9

Popri predstavovaní novej verzie bračeka OS X sme sa posledným rokom nevyhli ani predstavovaniu operačného systému iOS - nazvime to rutinou v prípade Applu. Inžinieri sa tentoraz zamerali na problémy „pod kapotou“ (ako to oni sami nazývajú) než na dizajn, a tak nemusíme očakávať až tak veľa. Pôjde teda o väčšiu plynulosť, úpravy sa dočká aj jadro systému (ktoré by malo byť bezpečnejšie než doteraz a s veľkou pravdepodobnosťou bude jedným zo zabijakov jailbreaku, o čom písal aj kolega Sirius), hádam sa už nebudú iPhony zhadzovať pomocou SMSiek či iných vylomenín. Samozrejme pribudnú aj malé grafické úpravy v systéme, ale ako som spomínal, systém sa bude skôr optimalizovať, než dizajnovo inovovať. Mimochodom, prvou bádateľnou vecou na iOS 9 bude nový font San Francisco prevzatý z Apple Watch, ktorý nahradí Helveticu Neue pridanú pred dvoma rokmi. Čo by si povedal na splitscreen multitasking alebo používateľské účty na iPade?

 

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok
iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

 

Isté zdroje dokonca tvrdia, že iPhone 4S a druhý iPad sa takisto dočkajú tejto aktualizácie(!), čo by mohlo byť veľkou výhrou pre držiteľov týchto zariadení, keďže Apple „rád“ kašle na staršie zariadenia a istým spôsobom núti zákazníka, aby starý iPhone odložil na poličku a zaobstarali si nové žezlo. Zmien sa dočká aj klávesnica (pozornosť je venovaná tlačidlu Shift/Caps Lock), ale upravia sa aj Mapy - pribudne zobrazovanie MHD a jej trás, tak ako z čias Google Maps, no podporu zatiaľ u nás nečakaj. Veľké haló je aj okolo technológie Force Touch. Aj napriek tomu, že Apple nemôže nijak pridať podporu Force Touch pre staršie iPhony, tak sa pravdepodobne objaví v novom softvéri Force Touch API pre nové modely. Na keynote o tom asi nepadne ani mäkké F, lebo Apple by pravdepodobne išiel sám proti sebe, ale popri iOS spomeniem programovací jazyk Swift 2.0 opierajúci sa o Objective-C, ktorý iste uľahčí prácu kóderom a priamo v systéme tak budú obsiahnuté knižnice, ktoré by inak museli byť priamo v appkách. 

Za zmienku stojí aj HomeKit - Apple mu bude venovať pozornosť aj tento rok. iOS 9 sa dočká appky Home a vďaka nej si budeš môcť zapáliť svetlo či ovládať inú, inteligentnú elektroniku oveľa jednoduchšie ako predtým. Samozrejmosťou je vlastná konfigurácia vrátane inštalovania príslušenstva a vytvárania virtuálnych izieb. Home má byť kompatibilná aj s Apple TV.

 

 

OS X 10.11 „Gala“

Ak padne reč o OS X, môžeme smutne konštatovať, že tento rok nevyplávalo na povrch veľa informácií. Čo dodať? OS X je na tom zatiaľ dobre, preto Apple najskôr nebude obmieňať dizajn ani meniť niečo naviac. Takisto, ako pri iOS, tak aj pri OS X sa bude klásť dôraz najmä na úpravy v hĺbke operačného systému, ktoré zaručia stabilitu systému a kvalitu, narozdiel od pridávania nových funkcií. Na druhej strane, netreba preháňať a očakávať release à la Snow Leopard, skôr naopak - čaká na nás niečo v štýle Mountain Lion alebo Mavericks.

 

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

 

S výzorom Yosemitu sú zjavne spokojní a budú sa ho snažiť veľmi jemne dolaďovať (čoho dôkazom je zmena fontu takisto na San Francisco). Hovorí sa, že do OS X 10.11 pribudne aj Control Center známy z iOS, Trusted WiFi či funkcia zvaná Rootless. Tú si budeš môcť kedykoľvek vypnúť a mala by umožniť chránenie niektorých súborov aj pred užívateľmi s administrátorskymi právami. Predpokladá sa, že Mac OS X (zatiaľ s kódovým označením Gala, podľa odrody jabĺk) spolu s iOS vyjdu hneď po keynote v prvej betaverzii pre developerov, ktorí majú účet v Apple Developer Center.

 

 

Apple Watch OS 2.0, Watch SDK

Ďalšou kapitolou na keynote bude bezpochyby Watch. Komunita si už istotne mädlí ruky, v pondelok bude totiž s veľkou pravdepodobnosťou predstavený SDK pre inteligentné hodinky od Applu. Appky budú rýchlejšie, viac spoľahivé, využijú všetky senzory či digitálnu korunku a čo je podstatnejšie - nebudú závislé na iPhone. Popri spomínaných operačných systémoch Apple vyvíja aj Watch OS 2.0 s kódovým označením „Bondi“, no nevieme, či bude predstavený v pondelok alebo na inom, samostatnom keynote. Nepovšimnutý by určite nemal ostať, keďže po novom budú hodinky zvládať aj Find My Watch či prinesú novinky ohľadne senzoru krvného tepu. Inak, Apple vraj kuje pikle a v roku 2016 možno predstaví ďalšie hodinky. Ak by sa zameral na samotný vývoj hodiniek a potvrdil tým ich dominanciu v zmysle, že iPhone k nim nebude nutný, bolo by to určite zaujímavé. Na druhej strane nečakaj, že ti pôjdu s Androidom. 

 

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

 

 

Apple TV, Mac hardware

Či očakávať aktualizáciu Apple TV? Asi áno, však by sa už aj patrilo inovovať po troch rokoch. Nový ovládač s touchpadom, Siri a vlastný App Store - to je to, čo by malo prísť s príchodom novej „škatule“. Okrem toho Apple chce obmeniť aj hardware - hnacou lokomotívou by mal byť procesor Apple A8 (srdce najnovších iPhonov či iPadov), pamäť by sa mala zväčšiť z terajších 8 GB a okrem toho sa máme dočkať aj predplatenej televízie, čo by mala byť asi jedna z kľúčových noviniek. Refreshnutý, 15-palcový MB Pro so štvorjadrovým Broadwell CPU by skvele sadol do programu WWDC, ale práve MacBook spolu s iMac Retinou 5K dostali jemné úpravy v máji a Apple tak nepočkal na nové Intelácke procesory. Ak by sa Cookovci predsa rozhodli upgradovať, tak sa tak stane až niekedy na jeseň, najmä ak berieme do úvahy čakanie na procesory Skylake.

 

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

 

 

Apple Music, iTunes Radio

Už dlhšiu dobu sa hovorí o tom, že Apple vytasí eso z rukávu v podobe novej hudobnej služby, nazývanej zatiaľ ako Apple Music, pričom tá má koncepčne vychádzať z Beats Music (a to bol údajne dôvod minuloročnej kúpy, slúchadlá boli vraj až na druhom mieste). Cookovci k tomu pridajú svoj dizajn, integrujú to do iOS a voilà. Niektoré funkcie vraj majú mimikovať už dnes nefunkčnú hudobnú sociálnu sieť Ping - napríklad tým, že interpret bude mať svoj profil, kde bude zverejňovať nové skladby, videá či fotky. Je možné, že službu uvidíme ešte v osmičkovej verzii iOS, a to aj napriek tomu, že prvotný plán bola integrácia až do iOS 9.

 

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

 

Ale ako si získať priazeň poslucháčov aj napriek tomu, že zisky z predaja hudby klesajú? Apple asi nemá inú možnosť, ako túto, a to aj za cenu pokazenia predajov skladieb či albumov na iTunes. Preborníkom v tomto odvetví je švédsky Spotify, ale na päty mu šľape aj americká služba Pandora. Ak ale Apple naláka zákazníkov a presvedčí ich, že miesto kupovania jednotlivých albumov sa im vyplatí zainvestovať do novej služby, ktorá ponúka počúvanie hudby celý mesiac za 10 dolárov (čo nie je až tak veľký peniaz, pôvodne to malo byť iba 8, no vydavateľstvá boli proti), tak sú „za vodou“. Ale prečo by mali ľudia vyhadzovať 120 dolárov za hudbu, keď ročne na ňu minuli napríklad len 40-50? Ak sa pozrieme na zúbok službe iTunes Radio, tá sa dočká akejsi obmeny, keďže Apple tentoraz príde s rádiom, v ktorom si vypočuješ hudobné sety zostavené tými najlepšími DJmi. Hovorí sa o menách ako Drizzy Drake, David Guetta, Dr. Dre či Pharrell Williams. 

 

iOS 9, nový OS X či Watch OS 2.0? Aj to nám možno ukáže gigant Apple už tento pondelok

Drake s 18-karátovou zlatou verziou Apple Watch 

 

 

Stream

Pracovníci v Moscone Centre už pilne zarezávajú, pripravujú a vešajú rôzne bannery s motívom WWDC 2015 po stenách budovy. Apple bude s najväčšou pravdepodobnosťou vysielať keynote priamo na svojej stránke, ale na zahraničných stránkach sa možno dočkáme aj textového prenosu. Nalaďte si vaše prijímače, už pozajtra o siedmej večer.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:02
Kórejský remake Money Heist uvidíme už tento rok. Pozri si prvé zábery s novými hercami a maskami zlodejov.
včera o 20:09
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku povinné Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť