Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 18. 10. 2019 meniny má Lukáš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
7
Tomáš Blahuta
27. máj 2015, 18:07

Dokážu Afričania zabrániť rozširovaniu Sahary pomocou projektu Veľký zelený múr Afriky?

14 percent zemského povrchu zaberajú nehostinné púšte, ktoré sa každým dňom pomaličky rozširujú a ohrozujú miestne obyvateľstvo. Ľudia z Afriky preto oprášili starý nápad, ako tomuto rozširovaniu Sahary zabrániť.

Tomáš Blahuta
27. máj 2015, 18:07
Dokážu Afričania zabrániť rozširovaniu Sahary pomocou projektu Veľký zelený múr Afriky?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Podobne, ako sa Afrika každým rokom približuje k Európe, tak sa aj svetové púšte rozrastajú a zväčšujú svoju rozlohu. Hlavným problémom oblastí, ktoré sa popri nich nachádzajú, je šírenie piesku a prachu, čo spôsobuje zhoršovanie podmienok pre spokojný život ľudí. Už v roku 2007 označilo OSN rozširovanie púští za jedno z najväčších ohrození životného prostredia tejto doby. Jeho obeťou sa podľa OSN môže stať až jedna tretina ľudstva, čo sú dve miliardy ľudí! K najhoršie zasiahnutým regiónom patrí Afrika, kde dezertifikácia zapríčinila stratu už takmer polovice úrodnej pôdy. Veľkou hrozbou je najmä najväčšia púšť na svete - Sahara, ktorá má rozlohu 9 miliónov km². Tá sa od roku 1980 rozšírila o 233 kilometrov na juh a o 106 kilometrov na sever. To je približne vzdialenosť od Bratislavy až po Starú Ľubovňu.

 

Dokážu Afričania zabrániť rozširovaniu Sahary pomocou projektu Veľký zelený múr Afriky?

 

V tomto boji tvárou v tvár saharskej hrozbe sa africké národy dlho usilovali prísť na riešenie, ktoré by dokázalo tento rébus rozlúsknuť. A riešenie na seba nenechalo dlho čakať. Prišli na nápad vybudovať 4 km široký a 7 774 km dlhý, priam nekonečný pás (resp. "múr") stromov a inej vegetácie, ktorý by sa tiahol od Červeného mora až k Atlantickému oceánu. Prechádzal by cez krajiny, ako Burkina Faso, Čad, Džibutsko, Eritrea, Etiópia, Mali, Mauritánia, Niger, Nigéria, Senegal a Sudán. Jeho úlohou by malo byť spomaľovanie nárazov vetra, ktorý so sebou nesie prach a piesok, zadržiavanie vody a zabraňovať erózii pôdy. Ale nemôžu tu byť vysadené hocijaké stromy. Odborníci dávnejšie vybrali viac ako 30 druhov vyhovujúcich stromov, ktoré musia odolať vysokým výkyvom teploty a prežiť dlhé obdobie bez vlahy.

 

Avšak tento nápad nie je až tak nový. Už v roku 1980 bol navrhnutý Veľký zelený múr Afriky (potenciálne najväčší záhradnícky projekt v dejinách ľudstva) a pár rokov dozadu s takouto výstavbou začala aj Čína, ktorá vysádza milióny stromov po okrajoch svojich púští. Projekt nazvaný Veľký zelený múr (po anglicky: China’s Three North Shelterbelt Project) by mal byť dokončený v roku 2074 s dĺžkou okolo 4 500 kilometrov, vďaka čomu by sa počet lesov vo svete zvýšil až o 10%! Ale žiadna sláva sa zatiaľ nekoná. Aj napriek masívnej podpore a vynaložení obrovských finančných prostriedkov (v minulosti) sú tu veľmi znečistené pôdy, korupcia, nedostatok fondov a nestabilná čínska ekonomika nedokáže tento projekt efektívne podporovať, takže úspešné ukončenie výsadby sa stále oddaľuje.

 

China’s Three North Shelterbelt Project:

Dokážu Afričania zabrániť rozširovaniu Sahary pomocou projektu Veľký zelený múr Afriky?

 

Pravdepodobná podoba zalesnenej plochy pri Sahare:

Dokážu Afričania zabrániť rozširovaniu Sahary pomocou projektu Veľký zelený múr Afriky?

 

Znamená to veľký problém pre nádeje afrických krajín, pretože keď takýto projekt nedokáže dokončiť ani krajina ako Čína, ako  sa to podarí najchudobnejším krajinám sveta? Ak by čo i len jedna jediná krajina nechcela tieto stromy na svojom území vysadiť, všetky snaha by vyšla navnivoč. Našťastie, poznáme aj úspešnejšie príklady. Sú nimi Izrael, ktorý spomalil rozširovanie púšte Negev, americký anti-Dust Bowl Shelterbelt / Great Plains Shelterbelt či projekt Green Belt Movement v Keni, kde sa vysadilo 51 miliónov stromov. Za týmito úspechmi stojí nákladné zavlažovanie, zmena návykov miestnych farmárov a veľké úsilie. Pozitívne signály prichádzajú aj z Mali a Nigeru, kde vláda presviedča ľudí, že im táto výsadby pomôže zlepšiť ich ťažký život. Oplatilo sa, keďže rôzne komunity v týchto krajinách už začali so zalesňovaním územia. Podarí sa všetko dotiahnuť do úspešného konca?

Ohodnoť článok
28
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie