
Taliansko predáva historické domy za symbolické 1 euro, šancu na nový život pri Etne máš aj ty!
Tradičné talianske domy v malebných dedinkách za jediné euro? Nie, nie je to výmysel, ale nový plán viacerých starostov na prilákanie obyvateľov.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Situácia na trhu s nehnuteľnosťami je v posledných rokoch veľmi komplikovaná a prognózy odborníkov sa menia takmer každý týždeň, keď jeden z nich odporúča rýchly nákup domu či bytu, pretože ich ceny sa práve nachádzajú na historickom minime, avšak iní zase svojich klientov varujú pred tým, aby neinvestovali hneď a počkali na lepšiu situáciu. Tentoraz sa však na verejnosť dostali zaujímavé informácie nie z našej slovenskej domácej pôdy, ale z neďalekého Talianska, kde sa vo viacerých dedinkách rozhodli zúfalí starostovia pomôcť cestovnému ruchu a turizmu vo svojej oblasti nezvyčajným spôsobom, keď začali rozpredávať staré a opustené domy v nádherných historických uličkách za symbolické ceny, za ktoré si dnes človek nekúpi napríklad ani kvalitnú kávu.
Na prvé počutie bláznivo znejúca ponuka pochádzajúca z talianskych dediniek je naozaj pravdivá a starostom sa ponukami na predaj starých domov za symbolického 1 euro podarilo prilákať pozornosť mnohých potenciálnych záujemcov a investorov, ktorí by sa dokázali pustiť do žiadanej rekonštrukcie a domy si zrenovovali do modernejšie štýlu a hlavne stavu bezpečného na bývanie. Zaujímavý plán sa začal realizovať v troch menších mestečkách s názvami Gangi, Carrega Ligure a Lecce nei Marsi. Pomenšie dedinky ležiace v rôznych regiónoch Talianska majú svoje plusy a mínusy, ale ich hlavným a najväčším problémom je ubúdajúci počet obyvateľov. Všetky tri obce sa nachádzajú relatívne ďaleko od väčších metropol a ľudí v nich bývajúcich trápia dlhé roky problémy s nájdením stabilného zamestnania či prírodné katastrofy, kvôli čomu sa z nich tisíce obyvateľov odsťahovali, snažiac sa dosiahnuť svoje sny vo väčších mestách desiatky, ale aj stovky kilometrov vzdialených od spomínaných dediniek.
Aby sme sa konečne prepracovali ku finančnej ponuke, starosta v prvej dedinke Gangi ponúka približne 100 domov na predaj za symbolické euro, ale nezastavil sa iba pri tom a niektoré ďalšie nehnuteľnosti ponúka záujemcom úplne zadarmo. Nejde síce o honosné vily, ktoré by boli okamžite pripravené pojať skupinu dovolenkujúcich ľudí, ale skôr o typické sicílske domčeky s dvomi poschodiami, ktoré začali vznikať ešte v 19. storočí a prebývali v nich nie hradní páni, ale skôr ich poddaní. Okrem lacného bývania v dnes polorozpadnutých domoch si budú môcť budúci majitelia vychutnávať aj dokonalý výhľad na neďalekú sopku Etna, ktorá však niektorých ľudí môže odradiť, keďže je stále považovaná za činnú a naposledy sa prejavila ešte v roku 2014. „Chcem do svojej dediny opäť pritiahnuť ľudí, nech to stojí, čo to stojí,“ povedal o svojom odvážnom pláne starosta dedinky.
Druhá ponúkaná destinácia určite nebude vyhovovať ľuďom milujúcich spoločnosť a zábavu, pretože ide o dedinku Carrega Ligure roztrúsene ležiacu v srdci regiónu Piemont, v ktorej sa spája panenská príroda s čerstvým vzduchom a vysokou nadmorskou výškou dosahujúcou hodnoty až 1,6 kilometra nad morom. Okrem toho, že si odtiaľ človek môže užiť romantické chvíľky v prírode, dedinka tiež poskytuje aj absolútne súkromie, pretože zostala už v 70. rokoch minulého storočia nadobro neobývaná a jej historická hodnota nevyužitá, keďže pôvodní obyvatelia stratili trpezlivosť s ťažkými podmienkami na život, zbalili si svoje veci a radšej sa vydali hľadať šťastie niekde inde. „Mier, dychberúce výhľady a žiadna miera znečistenia, to je všetko, čo tu človek nájde,“ vyjadril sa druhý zo starostov, dúfajúc v to, že sa opustenej oblasti ujme niekto schopný a opäť z nej spraví prosperujúcu obec.
Posledná z našich talianskych dediniek sa volá Lecce nie Marsi a časy svojej najväčšej slávy prežívala ešte na začiatku 20. storočia, keď sa v nej usídlili stovky baníkov, chovateľov dobytka a rôznych poľnohospodárov, avšak netrvalo dlho a z prekvitajúcej dediny sa stala opustená ruina uprostred prírody. Po drsnom zemetrasení, ktoré sa dedinkou prehnalo ešte v roku 1915, sa väčšina ľudí v panike rozhodla opustiť svoje domovy a zachrániť si svoje životy tým, že nechajú všetko za sebou a pokúsia sa utiecť do bezpečia. Starosta tejto dediny sa dokonca vyjadril, že by preňho bolo najlepším riešením, ak by sa v neobývaných domoch opätovne usadili hlavne mladé dvojice a spoločnými silami opäť naklonili misky váh na stranu dediny. Aby toho nebolo málo, už teraz je historicky významná, ale rozpadajúca sa dedinka obklopená vzácnymi lesmi, ktoré sa organizácia UNESCO chystá v blízkej budúcnosti dokonca zaradiť do zoznamu svetových chránených pamiatok.
Keďže si uvedomujeme, že mladé slovenské dvojice to na Slovensku v dnešnej dobe nemajú jednoduché, možno by si niektoré z nich mali sadnúť nad túto taliansku ponuku a popremýšľať nad tým, či sa im skutočne viac neoplatí zanechať všetko za sebou a vydať sa na dobrodružstvo do prímorského Talianska. Jediným menším problémom pre novomanželov a odvážne páry by mohol byť fakt, že vo väčšine prípadov vyžadujú starostovia dediniek aj zásah nového majiteľa od súčasného stavu nehnuteľností, čo by podľa približných prepočtov malo vyjsť asi na 25-tisíc eur. Aj keď sa táto čiastka môže zdať priveľká, musíme si uvedomiť, že za 25-tisíc a 1 euro človek získa tradičný taliansky príbytok s historickou hodnotou, ktorého cena na trhu s nehnuteľnosťami by sa v priebehu niekoľkých rokov od skončenia rekonštrukcie (rozsiahlejšia rekonštrukcia by samozrejme vyžadovala viac financií, istý milionár za honosnú prestavbu opustených jaskýň v Taliansku zaplatil až dvetisíc eur za jeden meter štvorcový, ako len základných 25-tisíc a netreba zabúdať ani na pravidelné poplatky v podobe daní samotnej dedine) mohla vyšplhať aj na viac ako tristo percent pôvodnej hodnoty.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.