
Ako vyzeral Berlín dva mesiace po druhej svetovej vojne?
Pozrite si situáciu v čerstvo povojnovom Berlíne na vynikajúcich farebných záberoch, kde nájdete zničený Reichstag alebo Brandenburskú bránu.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Už tento piatok, čiže 8. mája, budeme oslavovať Deň víťazstva nad fašizmom, čo je inak povedané deň, kedy sa v Európe skončil najkrvavejší konflikt v dejinách tejto planéty, a to druhá svetová vojna. Trvajúca takmer šesť rokov poslala na onen svet hrubými odhadmi približne 60 miliónov obetí a zhruba šestinu z tohto čísla tvoril prvotný agresor a iniciátor vojny - Nemci. Tí si mali byť vedomí po bitke po Stalingrade, že je víťazstvo nemožné, respektíve dnešní historici sa zhodujú, že porážka v tomto ruskom meste je kľúčovým bodom zvratu v konflikte. Adolf Hitler však zaslepený svojím fanatizmom viedol vojnu horlivo ďalej až do trpkého konca, ktorý dohnal jeho samého k samovražde a nemecký národ položil na kolená pod ťarchou Spojencov. Tí sa valili na Berlín zo západu najmä v podobe Američanov, zatiaľ čo z východu sa hrnula sovietská pomsta za 20 miliónov mŕtvych Rusov a výsledok môžete vidieť na videu nižšie.
Berlín bolo jedno z miest, kde sa bojovalo o každú bytovku, hotel, reštauráciu, nemocnicu či vládnu budovu a v tomto krátkom dokumente je ilustrované, čo to toto európske mesto stálo. Boje zažívajúce svoje najkrvavejšíe obdobie od druhej polovice apríla do začiatku mája zničili prakticky celé centrum Berlína, čoho výsledkom dnes nenájdete v tejto metropole ani zďaleka toľko histórie ako napríklad v Prahe, avšak jedno sa Nemcom musí nechať. Je to samotný fakt, že z národa zdevastovaného vlastným fanatizmom a následnou pomstou je dnes jedna z najsilnejších ekonomík sveta a definitívne najsilnejšia ekonomika Európy. Dovolím si povedať, že podieľ môžu mať na tom aj ľudia na tomto videu podávajúci si vedrá pri odstraňovaní obrovských škôd.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.