Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 17. 1. 2021 meniny má Nataša

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
1
minoq
30. apríl 2015, 12:02

Atypické fóbie: Hrôzostrašní klauni, zákutia ríše snov a všadeprítomné vtáctvo

"Keď niekto nemá žiaden strach, nemá žiadnu fantáziu."

minoq
30. apríl 2015, 12:02
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Atypické fóbie: Hrôzostrašní klauni, zákutia ríše snov a všadeprítomné vtáctvo

"Každý má dve možnosti. Sme buď naplnení láskou…, alebo strachom." Áno, je pravdou, že by sme si mali zo všetkého brať práve to pozitívne, no pri tomto výroku Alberta Eisteina si na paškál berieme druhý menovaný pocit – strach. Konkrétne jeho iracionálnu podobu, ktorá je spoločným menovateľom väčšiny fóbií. Môžeme, samozrejme, ihneď na vás vysypať najrôznejšie príklady fóbií, aké len psychická paleta ponúka, alebo zoradiť od A po Z tie najbežnejšie a pri každom prehodiť pár slov. Nebol by to problém, akurát touto sériou a nasledujúcimi riadkami vám chceme priniesť výber skôr tých najzaujímavejších, v tomto smere atypických kúskov, o ktorých sa vám možno ani nezdalo.

 

Určite vám už cez uši prešlo pár absurdných typov duševných porúch, ako napr. Hippopotomonstrosesquippedaliofóbia, čo vraj predstavuje fóbiu z dlhých slov. To, že ste to neprečítali celé neznamená, že ste jej "majiteľom", skôr to len zastupuje fakt – názov nie je podstatný. No a práve u tohto príkladu ide len o takzvaný pop kultúrny žart, ktorých v radoch fóbií nájdete nespočetne. Ich rozoberaniu by sme sa radi vyvarovali a naopak by sme chceli rozpitvávať len tie, u ktorých sú zaznamenané reálne prípady, t. j. podložené zmienky o tom, že existujú.

 

Než sa ale k nim dostaneme, je dobré si uviesť, aká definícia sa ukrýva za slovíčkom "fóbia", čo nám poslúži aj ako somársky mostík k zmienenému výberu absurdít. Podľa terminológie klinickej psychológie je teda fóbia druh úzkostnej poruchy, definovanej ako pretrvávajúci strach z určitého objektu alebo situácie, ktoré sami o sebe nepredstavujú skutočné nebezpečenstvo. Pokiaľ to ešte rozmeníme na drobné, naše chovanie pri preciťovaní primárne ovplyvňuje amygdala, časť mozgu, kde "sídlia" city. Logicky nám teda vychádza, že vnútorným spúšťačom fóbie môže byť práve jej poškodenie, prípadne narušenie jej spojenia s hipokampom, ktoré hrá dôležitú úlohu pri formovaní spomienok a spájaním ich s určitými emóciami a zmyslami.

 

Herec Tim Curry vo filme "To" zrovna nebavil svoje okolie veselými kúskami 

Atypické fóbie: Hrôzostrašní klauni, zákutia ríše snov a všadeprítomné vtáctvo

 

Coulrofóbia: Keď nadmerný make-up a červený nos prekrýva zlo

Prevráti premisu ich existencie naruby. Klauni nerozdávajú radosť a ani nevyčarajú smiech na perách. Tak sa teda minimálne vnímajú postavy veselých klaunov, pokiaľ trpíte Coulrofóbiou. Tento termín je konkrétnym pomenovaním strachu ku klaunom, no tento samotný strach sa dá opísať aj ako nepríjemný pocit z "pretvárky" alebo falošnej identity. Etalónom tohto je práve ikonický výzor klauna – motýlik, červený nos, dúhové vlasy, nadmerný make-up a gigantické chodidlá. K tomu si pripočítajte umelo predstierajúce emócie a vyjde vám, že fóbia z klaunov je síce iracionálna, no dá sa jej porozumieť.

 

Pravdepodobne sa nedá hovoriť o relevantnej štúdii, skôr len obstojnom dôkaze, no na určitom detskom oddelení v nemocnici vo Veľkej Británii sa pokúsili izby vyzdobiť veselými obrázkami klaunov. Toto rozhodnutie sa, ako už iste tušíte, nestretlo s úspechom, keďže viac ako 250 detí (vo vekovom rozmedzí 4-16 rokov) hlásilo doslova averziu k týmto, naopak desivým ilustráciám. Netýka sa to ale len detí: existuje veľké množstvo dospelých, ktorí prežívajú túto konkrétnu úzkosť. Mnohí vedci sa zhodujú aj na tom, že výskyt prípadov Coulrofóbie sa značne zvýšil začiatkom 90-tych rokov, kedy sa príbeh o klaunovi Pennywiseovi v knihe "To" od Stephena Kinga dočkal svojej filmovej adaptácie. Tento fakt by sa dal prirovnať k efektu masovej hystérie, kedy sa niečo podobné stalo s príchodom prvých "Čeľustí" a kúpaním v mori, alebo vydaním mysteriózneho hororu "Psycho" od Alfreda Hitchcocka a sprchami, respektíve sprchovaním ako takým.

 

Všetky vyššie zmienené fóbie majú v podstate identické príznaky, medzi ktoré spadá potenie, samotný pocit strachu, rýchly tep, nevoľnosť, dýchavičnosť... Toto všetko sa na vás môže spustiť, ak ste v prítomnosti klauna, v prípade ťažkej fóbie už len pri pomyslení na neho. Vysporiadať sa s týmito situáciami, t. j. snažiť sa fóbiu potlačiť, znamená rovnaký prístup ako je to napr. pri výškach alebo pavúkoch. Jedinec postupne prichádza do kontaktu s objektom svojho strachu, najlepšie v sprievode človeka, ktorý ho bude ubezpečovať, že sa nie je čoho báť, čo dokáže silu iracionálnosti až prekvapivo efektívne uzemniť.

 

 

Freddy Krueger ako nevítaný hosť ríše snov 

Atypické fóbie: Hrôzostrašní klauni, zákutia ríše snov a všadeprítomné vtáctvo

 

Somnifóbia: Jedna, dvě... Freddy jde.

Použitie filmových analógií pri predchádzajúcej fóbii sa nám celkom zapáčilo, preto sme sa rozhodli jednu použiť aj pri predstavení kúsku zvanom Somnifóbia. Riekanka Freddyho Kruegera jasne implikuje, že táto fóbia bude mať niečo spoločné s nočnými morami. Čiastočne áno, no nedrží sa len v ich mantineloch a zasahuje o niečo širšiu oblasť – samotný spánok. Ľudia trpiaci Somnifóbiou, tiež označovanou ako Hypnofóbia, majú chorobný strach zo spánku. Zatiaľ čo u Coulrofóbii sa z praktického hľadiska nejednalo o nijak reálne nebezpečnú fóbiu, "nelásku" k spánku už na ľahkú váhu brať nejde. Logicky si ide odvodiť, že medzi hlavné symptómy patrí oslabený imunitný systém z nedostatku spánku, nadmerná únava, podráždenosť a taktiež prichádzajú problémy so sústredením.

 

Dôsledky sú bez dlhšieho zamyslenia, myslím, zrejmé, no aké sú príčiny Somnifóbie? Dalo by sa povedať, že fóbia asociuje strach z námesačnosti, nočných môr a Thanatofóbiu (fóbia zo smrti, v tomto prípade v spánku). Niektorí ľudia majú taktiež tendenciu hovoriť zo spánku a i keď je väčšina z toho len mumlanie, môžu sa obávať vyzradenia určitej dôležitej veci, čím v nich vznikne blok, základný stavebný kameň väčšiny fóbií.

 

Čo sa týka liečebných postupov, na internete sa dočítate k celkom užitočným radám, ako prekonať strach samotný pomocou rôznych relaxačných "trikov", ako si uvoľniť myseľ a eliminovať tak pocit úzkosti. Za predpokladu, že to sami nezvládnete, neotáľajte a rozhodne siahnite aj po odbornej terapii/hypnoterapii alebo psychoterapii.

 

 

"Prenasleduje ma, neustále na mňa hľadí a mňa to deprimuje!"

Atypické fóbie: Hrôzostrašní klauni, zákutia ríše snov a všadeprítomné vtáctvo

 

Anatidaefóbia: "Kvak, kvak..." (BONUS)

Začiatkom článku spomíname tzv. pop kultúrne žarty v radoch fóbií, ktoré sa v nich pohybujú skutočne v hojnom počte. Takto na koniec sme sa rozhodli práve jeden taký priblížiť, pričom hneď upozorňujeme na fakt, že nejde o skutočnú fóbiu, i keď množstvo článkov tento údaj neuvádza, čím vtip len "dopujú" a v širšom poňatí dezinformujú. Anatidaefóbia sa prvýkrát spomína v komikse The Far Side, vytvorenom Gary Larsonom, ktorý spätne tento novotvar komentoval, že akákoľvek fóbia môže znieť reálne, ak sa použije slovo gréckeho pôvodu.

 

Čo ale presne sa skrýva za týmto názvom? Doslovne ide o strach z toho, že vás sleduje kačka. No, nemusí to byť len výhradne kačka – ide skôr o druh vodného vtáctva všeobecne. A či už je to teda kačka, hus, labuť alebo pre zaujímavosť pokojne aj pterodaktyl, dotyčný trpiaci touto "poruchou" by mal prežívať častý nával úzkostných stavov a nepríjemných pocitov zo špehovania týmito zvieratami. Keď sa zreprodukuje pôvodná takto, bez ďalších okolkov a špekulatívnych úvah, je evidentné, že ide len o vtip. Množstvo stránok sa však tohto kupletu s veľkými očami chytilo a dodalo mu na uveriteľnosti. Áno, je pravda, že vyššie zmienené vtáctvo (až na pterodaktyla, ten je, samozrejme, miláčikom ľudu) je známe svojím agresívnym správaním, z čoho sa dá vyvodiť negatívny zážitok ako spúšťač fóbie, no nie je tomu tak. Rovnako ako u Hippopotomonstrosesq... ale, na čo sa namáhame – aj tak to nikto nečíta celé.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
5
Zdielať
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.