Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 11. 7. 2020 meniny má Milota

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Tip na hudbu
20
MartinK
21. apríl 2015, 19:23
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Oasis: Top 10 najlepších skladieb

Budúci rok by oslávili 25 rokov fungovania na hudobnej scéne. Cesty talentovaných bratov Gallagherovcov sa však rozišli. Tu je rebríček ich desiatich najlepších skladieb.

MartinK
21. apríl 2015, 19:23
Oasis: Top 10 najlepších skladieb
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jednu z najkultovejších britských kapiel deväťdesiatych rokov, predpokladám, netreba nikomu zvlášť predstavovať. Verím, že každý jeden človek, ktorý sa o hudbu aspoň ako-tak zaujíma pozná minimálne jednu ich skladbu. V ďalšej časti nášho seriálu sa pozrieme na desať najlepších skladieb zásadnej skupiny, ktorá znovuzrodila britpopovú scénu a výrazne zmenila jej charakter. Pozrieme sa na tvorbu kapely, ktorá mala množstvo neprajníkov, no počet fanúšikov bol v značnej prevahe. Predstavíme skupinu, ktorá v hudobnom priemysle ešte aj dnes má svoje významné miesto a jej tvorba ovplyvnila niekoľko desiatok ďalších (nielen) britských kapiel. Na konte majú sedem úspešných radových albumov, päť výberoviek, jeden live album, viac ako dve desiatky singlov, niekoľko stoviek vypredaných koncertov a za chrbtom, aj napriek tomu, že už šesť rokov nefungujú, miliónové zástupy fanúšikov po celom svete, ktorí dúfajú, že ich ešte aspoň raz uvidia naživo.

 

Sľubne nakopnutá hudobná kariéra, po Beatles asi druhej, najznámejšej britskej skupiny sa začala písať (alebo skôr hrať) začiatkom deväťdesiatych rokov. Pôvodne sa volali The Rain, no po tom čo bol do kapely na stálo prijatý nový spevák Liam Gallagher a jeho brat Noel sa skupina premenovala na Oasis. Ich debutový album Definitely Maybe vyšiel v roku 1994 a stal sa jedným z najrýchlejšie sa predávajúcich debutových albumov v histórii. Debutová nahrávka plná hitov ako Supersonic, Shakermaker, Slide Away či Live Forever však nebola ani zďaleka taká úspešná ako druhý album v poradí (What's the Story) Morning Glory?, ktorý vydali o rok neskôr. Z tohto komerčne najúspešnejšieho albumu pochádza aj trojica ich najnesmrteľnejších hitov. Úspech ich ďalším piatim albumom (Be Here Now, Standing On the Shoulder of Giants, Heathen Chemistry, Don't Believe the Truth a posledný Dig Out Your Soul), zaiste, odoprieť nemožno, no žiaden z nich sa do uší kritikov a fanúšikov nezapísal ako prvé dva. A do kroník modernej populárnej hudby takisto.

 

Oasis: Top 10 najlepších skladieb

 

Oasis však, samozrejme, ako „bad guys of Britpop“ mali na konte, okrem množstva skvelých trackov, aj celkom slušnú zbierku škandálov, nezhôd nielen medzi ostatnými kapelami (asi najväčšie a najznámejšie boli spory s inou skupinou, ktorá rovnako ako oni rozhýbala vody Britpopu – Blur), ale aj vo vlastných radoch. Tie boli zapríčinené najmä hádkami dvoch hlavných postáv v skupine – bratov Gallagherovcov. A to nakoniec bolo aj hlavným dôvodom definitívneho konca jednej z najuznávanejších kapiel z Manchesteru v roku 2009. Noel už ďalej nechcel pokračovať s bratom v kapele a neskôr vydáva sólový album s kapelou Noel Gallagher's High Flying Birds (Noel Gallagher's High Flying Birds (2011) a Chasing Yesterday (2015)). Liam spolu s ostatnými členmi skupiny zakladá nový hudobný projekt Beady Eye, s ktorým do rozpadu v októbri 2014 vydal dva (nie až tak dobré) albumy (Different Gear, Sill Speeding (2011), BE (2013). Nič však netrvá večne, dokonca ani bratská nevraživosť, a tak sa možno dočkáme ďalšieho veľkého comebacku na hudobnú scénu. Aspoň také šuškandy sa v posledných dňoch šíria internetom.

 

Do nasledujúceho desaťmiestneho rebríčka sme umiestnili, podľa nášho názoru, najlepšie skladby ktoré stihla skupina Oasis počas svojej takmer dvadsaťročnej existencie zložiť a vydať. Pri tvorbe rebríčka sme nezohľadňovali predajnosť ani hranosť jednotlivých skladieb v rádiách. Rebríček je výhradne vyjadrením nášho osobného postoja ku tvorbe Oasis a je možné, že niektoré ich známe piesne v rebríčku nenájdete.

 

 

 10. Supersonic

Prvý oficiálne vydaný (debutový) singel z debutovej nahrávky Definitely Maybe (1994). Jeden z prvých väčších hitov Oasis sa dokázal presadiť aj za veľkou mlákou a je to údajne najobľúbenejší singel Noela G., ktorý ju s radosťou hráva aj po rozpade skupiny so svojou novou hudobnou formáciou High Flying Birds. Rozťahané vokály, príťažlivé gitarové linky, k tomu farebne čiernobiely videoklip pripomínajúci sladké roky deväťdesiate. Skladba, ktorú hudobný magazín NME zaradil na 25. miesto zoznamu 50 Greatest Indie Anthems Ever, a po ktorej sa aj vy budete cítiť supersonic a hovoriť priateľom naokolo „give me gin and tonic“. Na zdravie!

 

 

 

9. D'You Know What I Mean?

Deviate miesto sme sa rozhodli venovať úvodnej skladbe tretieho albumu Be Here Now (1997). Takmer osem minút trvajúca pieseň vás dostane svojím nákladom podmanivých gitár a bicích. Zaručujeme, že melódiu piesne si budete pohmkávať na ceste do školy, do práce, na návštevu ku lekárovi alebo aj pri obyčajnej pochôdzke do obchodu za účelom nákupu balíčka cigariet, jednej tresky v majonéze a dvoch grahamových rožkov. Stačí jedno vypočutie a budete v tom až po uši! Videoklip je síce rovnako ako takmer väčšina úplne o ničom, ale kvalite skladbe to aj tak neuberá. A lepšie to tu vyzerá s oficiálnym videoklipom, no nie?

 

 

 

8. Rock'N'Roll Star

V prípade, že sa dostanete ku kompletnej albumovej diskografii a začnete pekne od začiatku deutovým albumom Definitely Maybe, skladba Rock'N'Roll Star bude to prvé čo si vypočujete. O niečo rýchlejšia skladba než na aké som aj ja, ako veľký fanúšik Oasis, zvyknutý ale za to veľmi vydarená. Úvodné gitarové intro, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna rocková kapela, síce pripomína iné skladby (ich uhádnutie nechám na vás) a smrdí nádychom mierneho vykrádania, ale skupine ako je Oasis to odpustiť môžeme. A rovnako aj ten mierne chaoticko-psychadelický záver skladby.

 

Videoklip k piesni tvoria rôzne zábery kapely zo živého koncertu Live by the Sea, móla Southend Pier a zábavného parku Peter Pan's Playground a do vašich zmyslov dodá pocit slobody a chuť založiť si vlastnú kapelu. Autorom textu je Noel G. a podľa jeho slov je to jedna z trojice piesní, v ktorej chcel zanechať nejaký odkaz. A možno aj preto ňou Oasis často uzatvárali svoje setlisty na koncertoch.

 

 

 

7. Live Forever

Zvykne sa hovoriť, že to najlepšie z tvorby rôznych kapiel možno nájsť najmä na ich debutových albumoch. Live Forever je svojim spôsobom ódou na večný život – „Maybe I just wanna fly / Want to live I don't wanna die / Maybe I just wanna breath / Maybe I just don't believe“. Pieseň inšpirovanú skladbou Shine a Light od The Rolling Stones NoelLiamom venovali svojej matke Peggy. Jej prvé náčrtky vznikli ešte v roku 1991 v čase, keď bol Noel významne ovplyvnený aj érou grungeových kapiel (áno, áno, nechýbala Nirvana) a nebol ešte ani len členom skupiny Oasis, no jej finálna verzia sa dostala na svet až v roku 1993. V poradí tretí singel z debutu bol v podstate prvou úspešnou skladbou Oasis, ktorá sa dostala do rebríčka top 10 britských singlov a získala priaznivé reakcie nielen od fanúšikov, ale aj od dôležitých hudobných kritikov.

 

Do nášho rebríčka však patrí najmä kvôli svojmu nezvyčajnému nádychu slobody. Stačí si skúsiť vypočuť Live Forever so zatvorenými očami a premietať si do toho rôzne obrazy z „vašeho mládí“.

 

 

 

6. Stay Young

Presne tak. Do nášho rebríčka sme zaradili aj skladby, ktoré na radových albumoch nikdy nevyšli. Ak však patríte medzi vzorných fanúšikov Oasis, určite skladbu poznáte. B-side k singlu D'You Know What I Mean? je jednou z množstva, ktorá sa podľa skalných fanúšikov mala dostať na finálny tracklist albumu Be Here Now. Ďalšia zo skladieb, v ktorej cítiť slobodu a ktorá sa dokonale hodí k soundtracku na video zo stužkovej. Veľmi dobre zvládnutá skladba, ktorá sa síce nedokázala dostať na album, ale je aspoň súčasťou výberovky všetkých B-side singlov Oasis. Ak by ste sa teda chceli dostať ku skladbe aj oficiálnou cestou, odporúčame sa pozrieť po kompilácii s názvom The Masterplan z roku 1998.

 

 

 

5. Stop Crying Your Heart Out

Najnovším albumom, ktorého piesne sa dostali do nášho rebríčka je Heathen Chemistry z roku 2002. Nie že by na tých nasledujúcich už vôbec neboli dobré skladby, no najvyššie miesta sme pošetrili tým naozaj najlepším.

 

Balada Stop Crying Your Heart Out je akýmsi zhlukom viacerých piesní. Kompozične (najmä kvôli orchestrálnej zložke) pripomína Champagne Supernova, refrénom zas pripomína pomalšiu verziu hudby z Don't Look Back In Anger a má niečo aj z tracku Slide Away. Pieseň veľmi vlažne prijatá hlavne hudobnými kritikmi, jej kvality však v redakcii NewSound berieme na vedomie v plnom rozsahu. Pomalšiu pieseň ocení najmä nežnejšia časť nášho publika, SCYHO je vhodným kandidátom na prípadné vyplakanie sa zo stroskotaného vzťahu. A vôbec to nemyslíme prvoplánovo. Piate miesto je podľa nás zaslúžené a pieseň skvelo doplní aj playlist akejkoľvek mládežníckej párty, na ktorej práve nie je DJ-om človek s regulérnym menom a priezviskom, ktorý svoj headlinový slot dostáva predovšetkým na dedinských zábavách.

 

 


 4. Whatever

Že nepoznáte? Tak skúste najskôr vypočuť. A áno, tá známa melódia, to nie je Wonderwall. A tá orchestrálna zložka opäť nie je Champagne Supernova. Whatever je ďalšia zo skladieb, ktoré sa nedostali na žiadny radový nosič, na oficiálnych kompiláciách ju však už nájdete (napríklad aj na tej z roku 2010 Time Flies... 1994-2009). Skladba bola nahratá ako non-album singel v období medzi vydaním prvého a druhého albumu a patrí medzi trojicu najdlhších v tvorbe Oasis. Príjemná popom šmrncnutá skladba, ktorú si pôjdete minimálne trikrát za sebou pri bežnom prehrávaní hudby v preplnenej MHD. A nielen tam. Typicky "oasická" skladba so všetkým čo k Britpopu patrí.

 

 

 

3. Champagne Supernova

Výber prvých troch miest nebol jednoduchý. Jednak sa na nich nachádzajú skladby, ktoré máme najradšej a jednak sme všetky tri chceli umiestniť na prvé miesto. To tretie sme sa však nakoniec rozhodli venovať tej skladbe, ktorá to ako jedna z dvoch dotiahla až do seriálu O. C. California (The O. C.). Ani jedna z nich si však v dramedy na pokračovanie nezahrala v pôvodnej verzii od Oasis.

 

Champagne Supernova sa dočkala niekoľkých prerábok, tú najschopnejšiu a celkom aj vydarenú a počúvateľnú nahrala americká skupina Matt Pond Pa (a toto by teraz človek nečakal) práve pre využitie do seriálu The O. C. (scénu, v ktorej bola použitá sleduj tu) Originál je ale aj tak len jeden.

 

Skladba je jednou z našich naj od Oasis aj kvôli refrénu („Some day you will find me / Caught beneath the landslide / In a champagne supernova in the sky“), ktorý nezameniteľne stupňuje aktivitu vo vašich mozgových sférach a vďaka nemu máte nutkanie pripraviť pre svoju polovičku aspoň peknú romantickú večeru. A keď už k tomu náhodou dôjde, nezabudnite si pripraviť do playlistu aj ostatné piesne od Oasis. Minimálne s ďalšími dvoma určite zabodujete.

 

 

 

2. Wonderwall

Áno, Oasis májú aj lepšie skladby ako je Wonderwall. Nezabudnuteľné intro tejto skladby dokáže zahrať zrejme každý druhý človek s gitarou a identita piesne je vďaka nemu ľahko rozpoznateľná nech ju hrajú v akomkoľvek rozhlase. Jedna z dvoch najviac známych piesní Oasis patrí medzi najviac prespevované skladby v histórii modernej pop music a viacero známych osobností hudobnej brandže vyslovilo prianie „Kiež by som bol tú pieseň ja napísal!“ (medzi inými to boli napríklad aj Alex James (Blur) či The Edge (U2). Wonderwall je skladba, ktorá definuje deväťdesiate roky a neodmysliteľne k nim aj patrí. Noel G. ju vraj zložil pre svoju vtedajšiu priateľku Meg Mathews. Po rozchode s ňou v roku 2001, však už tvrdil, že je to „o niekom imaginárnom, kto prišiel a zachránil ma“.

 

O úspechu a obľúbenosti skladby svedčí aj vyše 1,2 milióna predaných kópií singla, pričom len 140 tisíc sa ich predalo v priebehu prvého týždňa. Skladba je často zaraďovaná aj do iných rebríčkov a je považovaná za najdôležitejšiu skladbu deväťdesiatych rokov a Britpopovej scény vôbec. V rebríčkoch sa jej v Top 10 darilo niekoľko týždňov udržať okrem Veľkej Británie aj v USA, Španielsku, na Novom Zélande, v Austrálii, Írsku, Kanade, Belgicku, Nórsku, Holandsku, Francúzsku, Rakúsku či Zimbabwe.

 

Špeciálne rebríčky ju uvádzajú ako skvelú skladbu na prvé rande, ďalej tiež ako najlepšiu britskú pieseň všetkých čias, Q Magazine ju dokonca označil ako druhú najlepšiu skladbu všetkých čias vôbec (!), no a teraz sa dostala aj do rebríčka NewSound! Skladbu máme radi celú od začiatku po koniec s každým jedným odspievaným slovkom v texte. Bezpochybne najlepšou a najkrajšou pasážou v texte sú slová „I don't believe that anybody feels / The way I do about you now“ a, samozrejme, aj “Because maybe / You're gonna be the one that saves me / And after all / You're my wonderwall“.

 

A len tak medzi rečou, skúsite uhádnuť v akom seriáli sa objavila jedna z najvydarenejších cover verzií tejto piesne, ktorú má na svedomí Ryan Adams?

 

 

 

1. Don't Look Back In Anger

Prvá v našom rebríčku, prvá z mála, v ktorých nepočuť Liamov ale Noelov hlas a prvá s Noelovým hlasom, ktorá sa dokázala dostať na vrchol singlových rebríčkov. Jednoznačne najlepší výtvor bratov Gallagherovcov a ich parťákov z Oasis (aj keď plné autorstvo (hudba aj text) je prisudzovaná práve iba Noelovi). Jednoznačne zaslúžené prvé miesto.

 

Pieseň, ktorej by mali vyhlásiť nesmrteľnosť a mali by ju uložiť do nezničiteľného sarkofágu, aby ju mohli počuť aj budúce generácie. Pieseň, ktorú si každý túži aspoň raz z plného hrdla zakričať na živom koncerte Oasis (alebo aspoň na koncerte). Pieseň, ktorej ústrednú melódiu nepozná ani tvoja mama, tak s tebou za mlada nepozerala hudobné hitparády na MTV. A ak ste nemali MTV, tak s tebou nepozerala tie na Markíze (Deka a Jopo) alebo českej NOVA TV (hitparáda Eso s Terezou Pergnerovou). A ak ste nemali telku, tak ste ju museli počuť aspoň z rádia. Išla aj na FUNku, aj na Ragtime aj na Rock „eFeMku“. Chceme tým povedať, že ku skladbe sa každý aspoň raz musel dostať. Chytľavé „Soooooo Sally caaaan't waaaait“ skrátka musí poznať každý.

 

Úvodné intro opäť veľmi ľahko identifikovateľné, vokály priveľmi nerozťahané Liamovým hlasom, stred piesne s krásnym gitarovým sólom a potom tie bicie a opäť kričíme „Soooooo Saaaally caaaaan't waaaaait“.

 

Don't Look Back In Anger je jednoducho skladbou, ktorú by ste mali mať vo vašich iPodoch. Mal by jej byť vzdávaný hold a to aj preto, že dokázala zhodiť z prvého miesta skladbu How Deep Is Your Love? od Take That. A navyše je aj štvrtým najlepšie predávaným singlom celosvetovo v roku 1996.

 

 

Zostaviť rebríček IBA desiatich skladieb tak úspešnej skupiny akou bola (a stále aj je) Oasis nebolo veľmi jednoduché. Na svojom konte majú vyše stovky skladieb, ktorých kvality sa veľmi ťažko hodnotia. Niektoré sú dobré viac, niektoré menej a niektoré ani nestoja za zmienku. Tieto mi však nedá nespomenúť, pretože ak by existovalo ďalších niekoľko miest v našom rebríčku, jednoznačne by sa tam dostali. V prípade, že tvorbu Oasis poznáte minimálne a chcete ju na základe nami zostaveného rebríčka desiatich najlepších skladieb spoznať, nezabudnite sa pozrieť aj na Some Might Say, Songbird, Morning Glory, Roll With It, Lyla, Be Here Now, Cigarettes & Alcohol, Slide Away, Mucky Fingers, The Masterplan či The Importance of Being Idle. Aj tieto skladby si totiž zaslúžia svoju pozornosť.

 

 

Viac podobných článkov nájdeš na NewSound!

Ktorú od Oasis máš najradšej ty?
Supersonic
31 hlasov
D'You Know What I Mean?
23 hlasov
Rock'N'Roll Star
21 hlasov
Live Forever
50 hlasov
Stay Young
14 hlasov
Stop Crying Your Heart Out
44 hlasov
Whatever
37 hlasov
Champagne Supernova
47 hlasov
Wonderwall
188 hlasov
Don't Look Back In Anger
107 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.