Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 1. 2020 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
21
Branislav Noskovič
1. apríl 2015, 16:45
Čas čítania: 6:24

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

Previesť na plátno literárne dielo je po čertoch ťažká práca. Ktorým tvorcom sa to podarilo na výbornú?

Branislav Noskovič
1. apríl 2015, 16:45
Čas čítania: 6:24
10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ak patríte k nadšencom žánru vedeckej fantastiky v oblasti literatúry ako aj filmu, určite nám dáte za pravdu, že vybrať 10 naozaj kvalitných a hodnotných snímok podľa knižnej predlohy je nevďačne náročná úloha a jej výsledok je do veľkej miery subjektívny. My sme sa napriek tomu o to pokúsili a zozbierali sme podľa nás to najlepšie, čo nám svetová kinematografia doteraz ponúkla. Uvedený zoznam neberte ako rebríček, filmy sú predstavené bez poradia. 

 

1. 2001: A Space Odyssey

V roku 1968 Stanley Kubrick natočil niečo, čo dovtedy v rámci kinematografie nemalo obdoby. Spolu so spisovateľom Arthurom Charlesom Clarkom začali súčasne pracovať na knihe a filme 2001: A Space Odyssey, vizionárskom diele, ktoré ohúrilo divákov a kritikov po celom svete nielen trikmi, ale aj výraznou filozofickou rovinou. Hoci projektu mnohí vyčítajú nudu a uťahanosť, skutočný sci-fi nadšenec ocení tento skvost aj v súčasnosti, najmä v záplave prostoduchých CGI space opier. Film si za úžasné vizuálne efekty (geniálne zosúladené s klasickou hudbou) odniesol v roku 1969 Oscara.

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy
 

Odyseou sa inšpirujú tvorcovia vedecko-fantastických snímok dodnes. Za zmienku stojí dizajn niektorých lodí v starých Star Wars, či mnohé odkazy v Interstellar (skúste nám napísať do diskusie, ktoré ste si všimli) a samozrejme tisícky citácií, paródií alebo variácií v iných filmoch.

 

2. Blade Runner

Philip Kindred Dick, ktorého právom občas nazývajú Kafkom sci-fi literatúry, priniesol svetu niekoľko pozoruhodných diel, ktoré inšpirovali filmárov a dokonca aj tvorcov počítačových hier. Jeho najznámejšou sfilmovanou knihou je nepochybne Do Androids Dream of Electric Sheep?, dnes známa skôr ako Blade Runner. Režisér Ridley Scott jej po štrnástich rokoch vdýchol nový život v rovnomennej snímke. Svetlo sveta uzrela v roku 1982. Hlavnú postavu - lovca androidov Ricka Deckarda, si strihol, vtedy už slávny, Harrison Ford. Blade Runner vo svojej dobe nezaznamenal bohvieaký úspech a kultovým sa stal až neskôr.

 

 
10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Ľudia často kritizujú množstvo zmien oproti knižnej predlohe alebo málo pútavý príbeh. Naopak, priaznivci Blade Runnera dodnes oceňujú hlavne temnú noirovú atmosféru (mnohí ho dokonca považujú za priekopníka žánru neo-noir) a zaujímavý retro-futuristický vizuál, ktorý ocenil aj samotný Dick.

 

3. Minority Report

Pri Dickovi ešte ostaneme. Ďalšou filmovou adaptáciou na motívy diela tohto talentovaného spisovateľa bol Spielbergov Minority Report z roku 2002. Vznikol podľa poviedky, ktorá sa odohrávala v blízkej budúcnosti a predstavovala nový koncept boja so zločinom. Kriminálnici sú zatýkaní ešte pred tým, ako porušia zákon na základe vízií troch humanoidných mutantov. Film rozviedol Dickov nápad do veľkolepého akčného sci-fi thrilleru, kde exceloval Tom Cruise ako policajt, ktorý sa sám stal obvineným.      

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Hoci Minority Report nezískal žiadneho Oscara a v dobe svojho vzniku sa nestal nijako populárnym, my si myslíme, že ide o "scifičko" prepracované po všetkých stránkach a uspokojí a zabaví aj náročnejšieho fanúšika vedeckej fantastiky. Oplýva skvelými trikmi, prepracovaným príbehom a samozrejme Spielbergovou réžiou, remeselne ako vždy zvládnutou na výbornú.

 

4. Contact

Na poli komerčnejšej kinematografie ešte chvíľku ostaneme. V roku 1979 sa začalo pracovať na filme Contact, no výroba bola zastavená. Scenár však použil spisovateľ Carl Sagan pre celistvé literárne dielo, ktoré sa o pár rokov neskôr stalo v spojených štátoch bestsellerom.

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Témy sa chopil zručný Robert Zemeckis a v roku 1997 natočil rovnomenný film, v ktorom zahviezdila Jodie Foster a Matthew McConaughey. Opäť, ako v prípade Minority Report, sa nejaký extrémny úspech nekonal a kvality Contactu preveril až čas. Hoci CGI vizuál predovšetkým zo záveru snímky dosť zostarol, film je nadčasový vďaka precízne rozvinutej myšlienke prvého kontaktu s mimozemskou civilizáciou, skvele vygradovanému vyústeniu jednotlivých udalostí a samozrejme výborným hereckým výkonom. Mnohí ho vďaka niektorým témam porovnávajú so stále aktuálnym Interstellarom, dokonca tvrdia, že Contact je lepší.

 

5. Metropolis

S nasledujúcim tipom sa vrátime späť v čase o takmer 90. rokov  až k začiatkom nemeckého nemého expresionistického filmu. Fritz Lang natočil prvé distopické sci-fi a to o meste Metropolis, ktoré obývala vyššia vrstva žijúca v blahobyte na úkor pracujúcich. Tí žili v podzemí a ovládali stroje, vďaka ktorým mesto fungovalo. Metropolis mal na tú dobu nevídanú výpravu, silný príbeh a výrazné politické posolstvo. A samozrejme expresionisticky ladený vizuál, typický pre toto umelecké hnutie. Za zmienku stojí aj dva a pol hodinová stopáž, takže, kto si myslí, že takmer trojhodinové filmy sú výsadou iba modernej kinematografie, je na omyle.

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy 

Metropolis patrí ku klenotom svetového filmu a je zdrojom inšpirácie pre mnohých tvorcov, podobne ako Kubrickova Odysea. O knižnú predlohu sa postarala režisérova žena Thea von Harbou, pričom napísala aj scenár.

 

6. Planet of the Apes

Jedna z naikonickejších scén svetovej kinematografie 60. rokov - zúfalý Taylor kľačiaci v piesku a pred ním ošarpaná Socha slobody napoly zahrabaná do zeme. Film Planet of the Apes od Franklina J. Schaffnera bol na svoju dobu doslovnou peckou. Sympatický Charlton Heston v hlavnej úlohe, prepracované kostýmy, atmosférická hudba Jerryho Goldsmitha a najmä tajomná až hororová prvá polovica urobili z tejto snímky nestarnúcu klasiku. Jednoznačne zatienila knižnú predlohu francúzskeho spisovateľa Pierra Boule a dokonca sa dočkala remaku od Tima Burtona. Ten sa však na svoj vzor nechytal po žiadnej stránke, hoci nebol až taký tragický ako zbytočné a miestami až béčkové pokračovania pôvodného filmu.

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Aj keď v druhej polovici Planéta opíc strácala tempo a čosi aj zo svojej atmosféry, stále si myslíme, že do tohto výberu najlepších adaptácii literárnych diel zo žánru sci-fi určite patrí. Posledné štyri filmy z nášho zoznamu budú tak trochu mimo oblasti, ktorou sa zaoberá tých prvých šesť. Nepocestujeme do vesmíru, ani do ďalekej budúcnosti, no napriek tomu ide o snímky s vedeckofantastickým námetom a samozrejme vysokou umeleckou hodnotou, či prínosom do svetovej kinematografie.

 

 

7. Stalker

Bratia Strugackij z dnes už neexistujúceho Zväzu sovietskych socialistických republík zvykli kritizovať totalitný režim v alegóriach, ktoré im v literatúre umožnil práve žáner science-fiction. Ich najznámejšie dielo je nepochybne Piknik na krajnici, v slovenskej verzii známy skôr ako Stalker. Filmová adaptácia príbehu o drsnom zberateľovi artefaktov zo zakázanej „Zóny", ktorá bola kedysi pôsobiskom mimozemskej civilizácie, na seba nenechala dlho čakať. Ujal sa jej umelecký režisér Andrej Tarkovskij, ktorý s týmto žánrom už skúsenosť mal (Solaris).

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Hoci natáčanie sprevádzali mnohé problémy a nedostatočný rozpočet, film sa okamžite po vzniku stal kultovou záležitosťou, a to aj napriek tomu, že s knihou mal spoločnú iba postavu Stalkera a Zónu. Viac šlo o filozofické dielo o sile a morálke človeka ako o nejaké temné a tajomné dobrodružstvá hlavného hrdinu Redricka Schuharta, známe z knihy. Je to trochu škoda, no v intelektuálnych kruhoch a medzi milovníkmi umeleckého filmu je Stalker skrátka klasika.

 

8. A Clockwork Orange

Ďalši v poradí je znova Kubrick. Aj keď už teraz počujem kuvičie hlasy, že Clockwork Orange nie je science-fiction a nemá tu čo hľadať, opak je pravdou. Minimálne druhá polovica filmu nesie výrazný motív vedeckej fantastiky o premene správania sa človeka pomocou stroja a celkovo sa príbeh odohráva v blízko nešpecifikovanej a bizarnej blízkej budúcnosti. Tieto dva atribúty a samozrejme kvalita diela ho určite radia do tohto zoznamu.

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Knižná predloha vznikla v roku 1971, teda v tom istom roku, ako celovečerák a príbehovo či ideovo sa od neho príliš nelíši. Typický ruský slang, násilie, humor, satira na mnohé spoločenské fenomény a následná premena hlavného hrdinu Alexa (v podaní skvelého Malcolma McDowella) bola Kubrickom vystihnutá dokonale. Clockwork Orange bol vo Veľkej Británii zakázaný do roku 2000, kedy nás režisér navždy opustil a dodnes sa nemôže premietať v niektorých štátoch USA. V čase svojho vzniku bol stiahnutý z kín v Malajzii, Singapure, Iráne, Juhoafrickej republike, Španielsku a Južnej Kórei. Dôvody boli väčšinou obavy z násilností, ktoré by páchala mládež po vzore štyroch ikonických bitkárov v bielom.

           

9. Jurassic Park

Steven Spielberg vedel hollywoodsky svet vždy obrátiť na ruby, no to, čo sa mu podarilo s Jurským parkom nemalo dovtedy obdoby. Adaptácia skvelého románu od Michaela Crichtona vyvolala doslovnú dinomániu, trhala rebríčky návštevnosti a udala smer, akým sa filmové triky a zábava budú uberať na dlhé roky dopredu.

Väčšina snímok o dinosauroch sa pred tým opierala o teóriu cestovania v čase, no Spielberg s Crichtonom preniesli tieto gigantické jaštery do súčasnosti vďaka teórii o klonovaní pomocou zachovalej DNA. Za technickú stránku si snímka odniesla troch Oscarov a dočkala sa dvoch pokračovaní, ktoré však kvalitou mierne zaostávajú. V súčasnosti sa pripravuje štvrtý film, o ktorom sme vás už neraz informovali.

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Jurssic Park nebol umelecký film a ani neniesol nejaké filozofické posolstvo (teda až na známe klišé o hraní sa človeka na Boha) no jeho kvalita a hodnota spočíva v niečom inom. Ponúkol divákom zábavu vo forme dovtedy nepredstaviteľnej a namiešal dobrodružný kokteil s tými najlepšími ingredienciami a s citom pre detail, ktorý je málokomu tak vlastný ako Spielbergovi.

 

 

10. Children of Men

Posledná zastávka bude v Spojenom kráľovstve. Už po niekoľkýkrát blízka budúcnosť - ľudstvo vymiera, pretože sa z neznámeho dôvodu nerodia deti. Film Children of Men od mexického, talentom prekypujúceho, Alfonsa Cuaróna je adaptácia rovnomennej novely od spisovateľky P.D. James. Obaja sledujú príbeh úradníčka Thea (v knihe je univerzitný profesor) a jeho postupné vzopretie sa totalitnému systému, hoci je spočiatku nedobrovoľné. Kniha sa však od filmu výrazne líši. Kým filmový Theo preniká do podzemnej teroristickej skupiny a má im pomôcť previesť tehotnú ženu, ktorá znamená nádej celého ľudstva, ten knižný sa sám stáva otcom dieťaťa, ktoré bolo ako prvé počaté po dvoch desaťročiach. Odlišné sú tým pádom aj konce príbehu.

 

10 najlepších sci-fi filmov podľa knižnej predlohy

 

Potomkovia ľudí sú výrazne nedoceneným počinom, ktorý má neuveriteľný spád, zručne vystavaný príbeh a ponúka zaujímavú víziu orwellovskej budúcnosti, pričom sú niektoré jej charakteristiky občas až mrazivo aktuálne. Za zmienku určite stojí aj formálna stránka, najmä mimoriadna scéna na konci, ktorá je celá natočená na jeden záber. Samozrejme nebudeme prezrádzať, o čo v nej ide. Ak neviete, okamžite si Potomkov zožeňte!

 

Ďalšie snímky, ktoré sa do tohto výberu nezmestili ale rozhodne stoja za pozornosť, sú K-Pax, 1984, Solaris a Total Recall. Či už siahnete po literárnej predlohe, alebo filmovom spracovaní, nebude to krok vedľa. Ak máte pocit, že sme na niečo zabudli alebo máte vlastný TOP 10, pokojne nám to vytmavte v diskusii.     

Ktorý z menovaných filmov považujete vy za jednoznačne najlepší?
2001: A Space Odyssey
207 hlasov
Blade Runner
128 hlasov
Minority Report
234 hlasov
Contact
132 hlasov
Metropolis
28 hlasov
Planet of the Apes
268 hlasov
Stalker
87 hlasov
A Clockwork Orange
140 hlasov
Jurassic Park
540 hlasov
Children of Men
202 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.