Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 9. 8. 2020 meniny má Ľubomíra

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Kultúra - Knihy
13
MIA
19. máj 2015, 12:46
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti

Dnešné menu: dramatik, politický aktivista, kritik a filozof Jean-Paul Sartre a večný skeptik, rebel, spisovateľ Albert Camus.

MIA
19. máj 2015, 12:46
Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
13
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Článok som drzo pomenovala existencialisti, aj keď obaja dnes rozoberaní spisovatelia by so svojím zaradením nesúhlasili. Jean-Paul Sartre a Albert Camus chtiac nechtiac sú súčasťou tohto literárneho prúdu, ktorý vznikol po 1. svetovej vojne. Sartre aj Camus spadajú do takzvanej druhej vlny, teda do obdobia 2. svetovej vojny, času plného strachu, neistoty, chudoby a smrti. Slovo existencializmus použil prvýkrát filozof Gabriel Marcel a od toho okamihu spečatil osud oboch menovaných spisovateľov. Taký existencialista bol človek vzdelaný. Zamýšľal sa nad otázkami zmyslu života, osudu, svojho smerovania a vlastnej individuality. Pýtal sa sám seba aj typickú hamletovskú otázku "Byť a či nebyť?" Odpovede na tieto otázky sformuloval "filozof existencie" (preferoval toto označenie) Jean-Paul Sartre vo svojich dielach Hnus, Bytie a ničota alebo Múr. Albert Camus nás radšej zoznámi s Cudzincom, ktorý potichu obýva každého z nás. Otázky samovraždy a absurdity bytia nám zodpovie v Mýte o Sysifovi. Sartra a Camusa okrem odporu k večnému radeniu k existencializmu spájalo aj priateľstvo. Ale ako to už býva, objavilo sa medzi nimi jablko sváru. Poďme teda preskúmať životy týchto dvoch zaujímavých filozofo-spisovateľov. 

 

Jean-Paul Charles Aimard Leon Eugene Sartre 

Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti

 

Sartre sa narodil v Paríži v roku 1905. Keď mal dva roky, umrel mu otec, preto ho vychovávala iba matka a prísny starý otec. Ako malý chlapec nebol v kolektíve veľmi obľúbený, hlavne kvôli oku, ktoré mu "odbiehalo", sa mu rovesníci často vysmievali. Pochopenie a lásku mu poskytol najlepší priateľ človeka, kniha. Knihy miloval nadovšetko a bol vášnivým čitateľom až do smrti. Študoval na viacerých lýceách, ako inak, filozofiu. Počas štúdia sa zoznámil so Simone de Beauvoir, ktorá bola jeho celoživotnou partnerkou. Obaja neuznávali manželstvo, preto sa nikdy nevzali a mali takzvaný "otvorený" vzťah. To znamená, že si užívali sex s inými ľuďmi a ešte si o tom do detailov radi rozprávali. Sartre mal napríklad milenecký pomer s mladou neplnoletou Arlette, ktorú si neskôr adoptoval ako svoju dcéru. Nuž, možno ich vzťah bol podivný, lenže Sartre a Simone  zrejme našli správny spôsob jeho fungovania. Predsa len spolu boli 50 rokov.

 

Simone de Beauvoir (foto: pinterest.com)

Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti

 

 

Okrem stretnutia so Simone ho počas štúdia poznamenalo ešte jedno zoznámenie. Husserl, Kierkegaard, Hegel či Descartes, ktorých náruživo čítal, značne ovplyvnili jeho tvorbu. V roku 1938 napísal Sartre svoju prvú knihu s názvom Hnus. Stretla sa s pozitívnymi ohlasmi, popularitu mu však prinieslo až dielo Bytie a ničota. Kaviarenskí inteligenti ju uznávali ako svoju bibliu a na každom parížskom rohu sa ozývali Sartrove citáty: "Človek je odsúdený k slobode." "Byť človekom znamená snažiť sa byť bohom." "Brány svojej väznice si nesie každý človek v sebe." Téma slobody bola vždy veľmi populárna.

 

Po vypuknutí 2. svetovej vojny Sartre vstúpil do francúzskej armády, statočne bojoval a bol zajatý nemeckou armádou. Po prepustení zo zajatia, ktorá trvalo dlhých 10 mesiacov, sa stal členom hnutia odporu Résistance. Začal zastávať komunistické názory, jeho politické postoje sa však počas života menili a niekedy boli v rozpore s tým, čo hlásal vo svojich knihách. Práve politika a diela sa stali spomínaným jablkom sváru medzi Sartrom a Camusom a ich priateľstvo tak bolo navždy ukončené.

 

Vojak Sartre (foto: the100.ru)

Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti

 

Ani Sartreho neobišli mladícke neresti. Experimenty s drogami, konkrétne s meskalínom (psychedelická droga podobná LSD), mu priniesli psychické zrútenie a dlhodobé halucinácie (videl rakov, ktorí ho všade prenasledovali). Až následné sedenia u psychológa mu pomohli s navrátením sa do normálu.

 

Veľa cestoval, navštívil USA, SSSR, Egypt alebo Kubu. Niekoľkokrát zavítal aj do Československa a prednášal na Karlovej univerzite v Prahe. Celý život bol tuhým fajčiarom a snáď neexistuje fotka, kde nemá v ústach cigaretu. V roku 1964 mu udelili Nobelovu cenu za literatúru. Odmietol si ju prevziať. Ku koncu života ešte verejne vystupoval, bohužiaľ, stále viac a viac slabol a nakoniec oslepol. Umrel vo veku 75 rokov a jeho pohreb sa stal obrovskou udalosťou. Prišlo naň 50 000 ľudí a od smrti Victora Huga Paríž nezažil veľkolepejšiu rozlúčku. 

 

"Chcel som dobro - bola to hlúposť. Na tejto zemi a v tejto dobe neoddelíš dobro od zla."

"Život má zmysel, keď mu ho človek chce dať. Človek musí podľa neho neustále prekonávať sám seba, svoj "hnus", aby došiel ku svojmu ľudstvu. "

"Peklo sú tí druhí."

 

 

Albert Camus

Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti

 

Albert Camus sa narodil v Alžírsku v roku 1913. Stretol ho podobný osud ako Sartreho, jeho otec umrel vo vojnových zákopoch a Camus ho nikdy nepoznal. Už od detstva mal silný vzťah k športu, konkrétne k futbalu. Bol výborným brankárom a čakala ho sľubná kariéra. Práve tu vzniká prvotný pocit pochybovania o šťastí a zmysle života. Lekári zistili, že trpí tuberkulózou, preto sa musel so športom navždy rozlúčiť. Horlivo sa pustil do štúdia filozofie a začal s písaním. Dosť mladý sa oženil so Simone Hié. Manželstvo netrvalo dlho a bolo pre Camusa ďalším traumatickým zážitkom. Po rozchode vyhlásil, že už nikdy nechce milovať žiadnu ženu. 

 

Svoje rozhodnutie časom prehodnotil a oženil sa aj druhýkrát. S Francine dokonca mali dve deti, dvojičky. Po všetkých útrapách nemohol ostať nepoznamenaný. Trpel permanentnou obsesiou vlastným zovňajškom a mal panickú hrôzu zo starnutia a choroby. Toto všetko sa prejavovalo v jeho literatúre. Bol zarytým ateistom. V Camusovom svete pokúšal ľudstvo Boh a nie diabol, ako to už tradične býva. Cudzinec Mor sú jeho asi najvýraznejšími dielami. V Mýte o Sysifovi kritizuje existencializmus, ktorý mu bol tak odporný. Bohužiaľ bol pochopený presne opačne a stal sa jedným z jeho základných textov. 

 

 Camus s druhou manželkou Francine (foto: imgosoup.com)

Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti

 

Camus a jeho dve deti Catherine a Jean (foto: theguardian.com)

Čo ťa na literatúre nenaučili #21 - Existencialisti

 

Camus, ešte zarytejšie brániaci sa nálepky "existencialista", odmietal aj nálepku "filozof". Tvrdil, že neverí dostatočne v rozum, aby mohol veriť v nejaký systém. On sám sa považoval za spisovateľa absurdnej literatúry. No nech už to je ako chce, určite vám z jeho repertoáru najviac odporúčam Cudzinca, je to môj obľúbenec. Okrem spisovateľa bol novinárom, založil dve divadlá, stal sa členom komunistickej strany, ktorú po krátkom čase opustil a angažoval sa v politike, hlavne v kritizovaní kolonizácie Alžírska. Večné rebélie v jeho článkoch ho priviedli k vyhosteniu z Alžírska, Camus však nemenil svoje postoje a počas 2. svetovej vojny písal pre ilegálny časopis Combat. Tvrdohlavosť je v niektorých prípadoch užitočná. Camus ale kvôli tomu pomaly strácal všetkých priateľov, vrátane Sartreho. 

 

Navštevoval rôzne krajiny, dva mesiace strávil v Južnej Amerike, ale kvôli zhoršujúcemu zdravotnému stavu sa musel vrátiť späť do Paríža. V roku 1957 získal Nobelovu cenu za literatúru. Narozdiel od jeho bývalého priateľa neodsudzoval toto ocenenie a prevzal si ho. Po Kiplingovi sa stal najmladším držiteľom Nobelovej ceny, bohužiaľ, prvenstvo získal ako najkratšie žijúci ocenený spisovateľ. V roku 1960 cestoval spolu s jeho vydavateľom Gallimardom autom do Paríža. Nešťastnou náhodou narazili do stromu, Gallimard tri dni bojoval o život v nemocnici, Camus na mieste podľahol zraneniam. Paradoxné je, že nepodľahol tuberkulóze, ktorou trpel a ešte paradoxnejšie, že v jednom svojom diele vyjadril názor o absurdnosti úmrtia pri autonehode. V taške, ktorú mal so sebou, sa našiel nedopísaný rukopis Prvého človeka, ktorý vyšiel 30 rokov po jeho smrti. 

 

 "Rozum korumpuje srdce."

"Pochybnosti sú naším osobným majetkom. Nikdy o nich nehovor, nech sú akékoľvek."

"Svoje zásady, by si mal človek šetriť pre veľké príležitosti."

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Simone de Beauvoir: Rozhovor so Sartrem, Albert Camus: Mýtus o Sysifovi, wikipedia.org Tagy: čo ťa na literatúre nenaučili, jean-paul satre, albert camus, existencionalizmus
Ohodnoť článok
14
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.