Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 18. 10. 2019 meniny má Lukáš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
69
Viktor Kniš
22. marec 2015, 12:37

Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)

Ďalší dôkaz, že u nás máme stále dosť cieľavedomých a odvážnych študentov.

Viktor Kniš
22. marec 2015, 12:37
Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
69
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Len máloktorý študent by odmietol ponuku vyskúšať si štúdium v zahraničí. Nehovoriac o Amerike. Problémom však bývajú financie a niekedy trochu aj odvaha a odhodlanie. Prvý spomínaný problém sa už našťastie v dnešnej dobe dá riešiť, no predsa len je stále potrebná aspoň malá injekcia od rodičov, prípadne iných zdrojov. Martin, náš dnešný cestovateľ spoza veľkej mláky, si bol tvorcom svojho šťastia sám a vďaka skateboardingu si našiel sponzora priamo v kolíske tohto športu. Popri jazdení nezanedbáva štúdium na strednej škole. Ak ťa zaujíma, ako vyzerá život na Long Islande, určite pokračuj v čítaní. Veľa sa dozvieš.

 

Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)

 

Zdravím. Na začiatok by si nám mohol prezradiť niečo o sebe, teda kto si a čo robíš?
Čaute, volám sa Martin Hrušovský, mám 18 rokov a pochádzam z Banskej Bystrice. Momentálne som siedmy mesiac na Long Islande v New Yorku. Vo voľnom čase sa venujem skateboardingu. 

 
Prečo si sa rozhodol presunúť svoje štúdium za veľkú mláku?
Vždy som chcel žiť v USA, splniť si svoj americký sen a teraz si ho žijem. Je to pecka a zároveň obrovská skúsenosť. Spoznáš strašne veľa nových ľudí, nové miesta a ako bonus sa naučíš perfektne angličtinu. Po niekoľkých mesiacoch sa tu úplne začneš orientovať. Už vieš, kde čo je a zistíš, že to je pre teba tvoj druhý domov.
 
Presne viem, o čom hovoríš. Našich čitateľov bude určite zaujímať, kde je treba začať, keď sa niekto rozhodne zmeniť pôsobisko. Akou cestou si sa vybral ty, čo im odporúčaš a čo naopak nie?
Začať treba určite rozhodnutím. Je treba byť odhodlaný vycestovať a skúsiť niečo úplne iné. Niečo, čo ste nemali šancu nikdy v živote zažiť. Ja som sa vybral cestou výmenného programu, čo mi umožnilo dostať sa na strednú školu, na ktorej o pár mesiacov maturujem. Určite odporúčam vedieť aspoň priemerne angličtinu, ktorú potrebujete zo všetkých vedomostí asi najviac a všade. Taktiež si dajte pozor, keď si budete vybavovať víza a poriadne si to naštudujte tak, aby ste zbytočne nemali komplikácie. 

Pravdepodobne hovoríš z vlastných skúseností. A prečo práve Long Island?
Blízko do centra New York City, všade sú pláže, jazerá a okolo celého ostrova je Atlantický oceán, takže čo viac si priať, že? Posťažoval by som sa ale na počasie, ktoré aj napriek prostrediu býva často zradné, takže neodporúčam baliť sa ako na Floridu. Na jar a leto tu je však fakt perfektne! Na zahodenie nie je ani kvalita škôl a vzdelávania.
 
Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)
 
Vedel by si porovnať štúdium na americkej škole oproti tej slovenskej? Výhody, nevýhody?
Myslím, že by sme porovnávali dve naozaj odlišné veci. Som na škole, kde je viac ako 5000 študentov. Obrovská budova, strašne veľa vzdelávacích a športových vymoženosti doslova od výmyslu sveta. Oproti svojej pôvodnej škole som nepostrehol žiadne podstatné nevýhody, teda až na jednu. Od kedy som tu, oveľa viac si vážim jedlo zo slovenských školských jedálni. 
 
Poznajú nás Američania, keď im prezradíš, odkiaľ pochádzaš?
Väčšinou vždy len: "Damn, Czechoslovakia?" Hneď na to každému odpovedám a vysvetľujem, ako to v skutočnosti je. Raz ma dokonca prekvapil aj sám učiteľ, ktorý si myslel, že Slovensko je časť Ruska. To som bol celkom zaskočený. Samozrejme sa stretávam aj s ľuďmi, ktorí o nás vedia pomerne dosť, a to hlavne vďaka výkonom našich športovcov - nielen z NHL.
 
V čom by sme si podľa teba mali brať od cudzincov príklad? Jedlo, móda, zvyky?
V Amerike to funguje v istých zabehnutých koľajách, avšak úplne inak, ako u nás. Určite by sa mal každý zamerať hlavne na seba a žiť si svoj život bez toho, aby mal potrebu sa stále starať do iných. Ten trend je u nás myslím dosť rozšírený, celkovo. Mám pocit, že Američania sú oveľa viac prajní. S tým jedlom, ako som už spomínal, by sme si príklad brať nemali, práve naopak. A čo sa týka módy, tá je dosť podobná. Záleží samozrejme od jednotlivcov, v konečnom dôsledku na tom nie sme najhoršie. 
 
Vedel by si nám opísať svoj bežný školský deň?
O 6:00 ma zobudí budík. Dám sa dokopy, sadám do auta a cestujem do školy, čo mi zaberie približne pol hodinu. Keď konečne zaparkujem pri škole, snažím sa stihnúť prvú hodinu ešte pred učiteľom. Vyučovanie začína o 7:20. Odsedím si tam 9 hodín na tvrdo a končím približne 14:20 poobede. Potom už len príjemné aktivity ako šport a samozrejme škola, to isté dookola.
 
Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)
 
Dokázal by si porovnať študentský život na Slovensku a v US, napríklad taký klasický piatok.
Na Slovensku je študentský život najviac! Tu si obmedzovaný a berú to naozaj vážne. Do klubov môžeš ísť jedine, ak máš 21 rokov a viac. Čiže teenegeri si tu robia skôr také "Private House Party". Nefunguje to tu samozrejme tak, ako na Slovensku, že každý piatok sa ide do mesta na kalbu. 
 
Čo slovenské ti najviac chýba a čo spravíš ako prvé, keď prídeš domov?
Hneď si vychutnám sviečkovú, dáke halušky a pirohy. Samozrejme mi chýba rodina a kamaráti. A čo spravím prvé, keď prídem? Ťažká otázka. Určite nebudem vedieť, čo skôr, haha. 
 
Bývaš u hosťovskej rodiny alebo na internáte?
Bývam u host rodiny s jedným 17-ročným  chalanom, ktorý je z Chile. 
 
Okrem štúdia sa venuješ aj skateboardingu. Prečo práve tento šport?
Skateboardingu sa venujem už niekoľko rokov. Jednoducho ma to baví a napĺňa. Ten pocit voľnosti je najlepší. Každopádne, sú to roky driny a sebazapretia. 
 
Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)
 
V New Yorku máš určite kopec možností, ktoré bohužiaľ na Slovensku chýbajú. Ktoré konkrétne spoty máš najradšej?
Každý má rád niečo iné. Ja konkrétne som konečne rád, že mám možnosť skejtovať v super skateparkoch, ktoré v okolí Banskej Bystrice nie sú. Na skok to mám do centra - Manhattan, kde je možnosti až príliš veľa. Kto navštívil, prípadne videl aspoň jedno americké skate video, určite vie, o čom píšem.

Aké najväčšie úspechy si dosiahol?
1. miesto Best Trick (gap) Picnic skateshop show Zvolen 2012,  4. miesto Slovenský Skateboardový pohár, Žilina 2011 do 16 rokov.
 
Si pán, poďme ale ďalej. Život v NY určite nie je lacnou záležitosťou, preto bude určite všetkých zaujímať, ako si zarábaš na živobytie a tiež možno mesačné životné náklady, aspoň približne.
Ako hovoríš, život tu je dosť finančne náročný. Obzvlášť na Long Islande, keďže to je ostrov. Pomáha mi rodina, za čo im patrí veľké ďakujem! Časť nákladov pokrýva support od Zumiez skateshopu tu na Long Islande, plus tam chodím aj do shopu pomáhať chalanom. Taktiež mám aj Rare Clothes (novú slovenskú značku), ktorá ide neskutočne hore! Mesačné životné náklady neviem fakt odhadnúť, ale dá sa to zvládnuť. Každý mesiac to je samozrejme odlišné. 
 
Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Plánuješ sa vrátiť?
Plánujem sa vrátiť cez leto, dokončiť si Obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici a potom ísť na vysokú školu - naspať do Ameriky. Hádam sa mi to podarí. 
 
Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)
 
Určite budeme držať palce. A čo hudba? Ktoré albumy ťa v poslednom čase najviac oslovili?
Počúvam všetko čo sa mi páči, ale najviac preferujem rap a tie nové trapové a "trapové" hudby. V poslednej dobe ma oslovili albumy ako napr. SchoolBoy Q - Oxymoron, YG - My Krazy life, Lil Herb - Welcome to Fazoland. Z CZ/SK to určite zabil Momo s Ektorom. A pecka určite bude aj Otisov nový album, ktorý čoskoro vyjde. 
 
Chlapci sú na hlavu jak čapice. Nájdeš si čas aj na filmy a seriály?
Vždy, keď je nuda si pozriem nejaký ten film. A seriály skôr nie ako áno. Vlastne ani neviem, kedy som naposledy nejaký videl. 
 
Vďaka za rozhovor. Na záver ešte dokaz pre čitateľov RFRSHR.sk.
Diky za rozhovor RFRSHR.sk! Pozdravujem moju rodinu, kamarátov a Slovensko. Vidíme sa v lete, peace! 
 
Zopár minút v Canarsie Skatepark, Brooklyn
 
A ešte North Trail Skatepark, Florida
 
 
  Manhattan Bridge
Mladí Slováci vo svete: Stredná škola a skateboarding na Long Islande, tak vyzerá Martinov splnený sen (Rozhovor)
 
Ak vám tento rozhovor pomohol k rozhodnutiu, aby ste skúsili štúdium na zahraničnej škole, no aj napriek tomu máte pocit, že nie ste dostatočne informovaní, pokojne sa na nás obráťte v komentároch. Vaše otázky sa určite dočkajú odpovede priamo od Martina, ktorého inak môžeš sledovať aj na instagrame, prípadne odoberať jeho YouTube kanál. Dovidenia!
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.