Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 16. 9. 2019 meniny má Ľudomila

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Hudba - Zahraničná
34
Jakub P.
15. marec 2015, 11:51

10 najlepších skladieb Kid Cudiho

Kid Cudi je hudobník, ktorého tvorba sa jednoducho nedá nemilovať. Započúvaj sa do výberu jeho 10 najlepších skladieb.

Jakub P.
15. marec 2015, 11:51
10 najlepších skladieb Kid Cudiho
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
34
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na svete je málo hudobníkov, o ktorých by sme mohli povedať to, čo o rodákovi zo štátu Ohio. Už od prvého vypočutia chytia Cudiho piesne človeka za srdce a až pokiaľ ich nevypne, čo je niekedy naozaj ťažké, pevne ho stískajú. Medzi fanúšikmi si vďaka tomu dokázal vybudovať viac než veľmi obľúbené meno a hlavne jeho dva prvé albumy sa stali vo svojom žánri legendami. Ale ako sa vlastne Scott Mescudi dostal k hudbe, ktorú robí dodnes? Predtým, ako sa pozrieme na náš výber 10 najlepších skladieb, dajme si stručné zhrnutie Cudderových začiatkov. 

 

"Cleveland is the Reason"

Nechcem, aby to vyznelo ako typická biografia, no nespomenúť rodisko Kid Cudiho by bol hriech. Mesto, v ktorom vyrastal a začal formovať jednu z najdôležitejších zložiek svojej tvorby - ľuďmi asi najviac milovanú, precítenú a silnú emóciu. Tento pocit, vychádzajúci z jednotlivých songov, by však nemusel byť taký úprimný, nebyť jednej veľmi smutnej udalosti. Keď mal malý Scott ešte len 11, na rakovinu mu umrel otec, čo silno ovplyvnilo ako jeho osobnosť, tak aj zmýšľanie. Po viacerých nezdaroch, keď ho neprijali ani do amerického námorníctva, dostal možnosť presťahovať sa za strýkom do New Yorku - bodky na mape USA, ktorá prekvitala hip-hopom. Zbalil si teda kufre, už vtedy nahraté demo, asi 500 $ a vyrazil. Dnes svetoznámy výrobca Shark Hoodies, BAPE, akurát vo Veľkom jablku otváral svoj obchod. Potreba zamestnať sa a sympatie smerom k práci streetwearovej značky donútili Cudiho skúsiť svoje šťastie.

 

10 najlepších skladieb Kid Cudiho

 

Bolo to práve pri práci v BAPE, keď Kid Cudi prvýkrát stretol svojho mentora a neskôr aj dobrého priateľa, Kanye Westa. Viaže sa k tomu vtipná historka. Cudder zabudol Yeezymu z bundy odstrániť zariadenie proti krádeži, a to začalo pri odchode pípať. V tom čase ešte pravdepodobne netušili, že budú raz spolu pod jedným labelom. No presne to sa udialo. Scott Mescudi vydal svoj debutový počin, mixtape nazvaný A Kid Named Cudi, ktorý viedol k upísaniu Kid Cudiho pod GOOD Music. Nasledovali dva medzi fanúšikmi najobľúbenejšie projekty. Prvá, respektíve druhá časť trilógie Man on the Moon I a II - The End of Day a The Legend of Mr. Rager. Kvalitatívne nedokázala žiadna Cudderova doska prekonať prvú časť Man on the Moon trilógie, sediacu niekde na úrovni Mesiaca. Kid si chcel asi na chvíľu oddýchnuť od rapu, a tak sa spojil s producentom Dot da Geniusom. Spoločne vytvorili rockové duo WZRD, pod ktorým neskôr vydali album s rovnomenným názvom. 

 

Potom však hudobný svet zasiahla nečakaná informácia, že Cudder je na odchode z GOOD Music. Tá sa ukázala byť pravdivá, no na vzťahu Cudi - Kanye sa nič nemení. Čo sa mení je počet albumov, pretože je čas na release Indicud. Ten si z veľkej časti produkoval Kid Cudi sám, čo je možno škoda, možno nie, názor si sprav sám. Hudobná púť tohto interpreta sa tu avšak ani zďaleka nekončí. S príchodom februára roku 2014 je fanúšikom poslaná z Mesiaca nová ochutnávka tvorby chalana z Clevelandu - Satellite Flight: The Journey to Mother Moon, obsahujúca 10 trackov, z ktorých je zopár iba inštrumentálov. Zároveň s tým je oznámené aj zakončenie trilógie MOTM finálnym dielom. Jeho príprava sa ale nezačne bez prítomnosti Plain Pata, Emile Haynieho, A-Traka a Dot da Geniusa - pánov, ktorí odviedli značnú časť roboty aj pri predošlých albumoch. Našťastie je tento tím už spolu, a tak sa snáď budeme môcť vydať čoskoro na trip do mysle muža z Mesiaca aj po tretí raz. Dúfajme, že aj v prítomnosti MGMT a Ratatat. Teraz, keď sme si zhrnuli Cudiho život, urob si pohodlie, nasaď slúchadlá a priprav sa na odlet.  

 

MOTM

10 najlepších skladieb Kid Cudiho

  

10. Balmain Jeans featuring Raphael Saadiq

Cudiho obľúbený brand, ktorý je aj v našich končinách známy prevažne vďaka jeansom, sa dočkal aj vlastnej skladby. Avšak, nejde o žiadne ospevovanie nohavíc v zmysle koľko stoja a ako často si ich môže Cud dovoliť. Do produkcie od WZRD, teda spojenia Kida a Dot da Geniusa, naspieval/narapoval Cudder, sprevádzaný vokálmi od Saadiqa, svoje pocity, ktoré opisujú nočné spojenie so ženou. Dúfajúc, že ona cíti jeho vibes, je Kid Cudi šťastný, že konečne našiel dámu vyvolávajúcu v ňom emócie, ktoré už dlho nepocítil. Chce, aby noc nikdy neskončila a ona s ním ostala navždy, no predtým mu samozrejme musí pomôcť vyzliecť jeho Balmain Jeans. 

 

"Help me take off my Balmain jeans/I’ll undo yours"

  

9. Teleport 2 Me, Jamie

Ešte v časoch, keď Kid Cudi chodil s Jamie Baratta, naspieval jej nádhernú skladbu, ktorá sa objavila na albume WZRD. Ak vieš, aké to je zažívať vzťah na diaľku a so svojou milovanou byť v styku iba prostredníctvom SMS a iných podobných prostriedkov, tak Cudder hovorí zo srdca pravdepodobne aj za teba. V hlave sa ti vytvárajú ilúzie, že ona už je s tebou, no potom si uvedomíš, že to tak vlastne nemôže byť, pretože je na míle vzdialená. Trpké pocity, ktoré v tej chvíli zažíval aj Cud a dúfal, že Jamie čím skôr príde, "teleportuje" sa. Perfektne vysamplovaný Under Your Spell od Desire pomáha dotvoriť atmosféru, zatiaľ čo Cudi spieva. Samotnú pieseň ocenila aj Jamie, z čoho bol Kid Cudi samozrejme veľmi nadšený: "Chcel som jej len povedať, ako veľmi je pre mňa dôležitá a ako sa kvôli nej cítim, vďaka bohu, že sa jej to páčilo."

 

"I want you girl, I need your body right here/Won't you teleport to me?"

 

8. Alive featuring Ratatat

So západom slnka prichádza tma a s nami sa začínajú diať veľmi pozoruhodné veci. Výnimkou nie je ani Kid Cudi, ktorému sa zdá, že sa preberá k životu práve pri mesačnom svite. Stáva sa z neho v prenesenom význame zviera, správajúce sa viac inštinktívne. Ani v tomto stave však neprestáva hľadať svoju vyvolenú. Tá ho má zachrániť z prekliatia, s ktorým musí každodenne bojovať. Nielen po stránke ideí je táto skladba naozaj prepracovaná. Už producentské duo Ratatat si dalo na svojom výtvore naozaj záležať a keď k tomu pridal Cudder to, čo mu ide najlepšie, výsledok predsa nemohol dopadnúť zle. Zmena flowu pri konci piesne priniesla zase príjemné oživenie. A samozrejme nesmiem zabudnúť na refrén. 

 

"Everytime, the moon shines I become alive, yeah"

 

7. Pursuit of Happiness featuring MGMT & Ratatat

Projekt Man on the Moon: The End of Day obsahoval vo svojom trackliste aj jednu špecialitu, ktorá sa medzi širšou verejnosťou stala jednou z Cudiho najobľúbenejších a najznámejších piesní. Nebolo ňou nič iné ako honba za šťastím, melancholický track ponúkajúci pohľad na odvrátenú stranu slávy, ktorý zároveň odkrýva, ako trpko Cudi prijal fakt, že jeho otec už nie je medzi živými. Snívali sa mu nočné mory, ktoré mu nedávali spávať a keď sa mu už konečne podarilo zavrieť oči a vyhnať ich z hlavy, spánok mu pripadal ako smrť. Verím, že nič podobné by nikto z nás nechcel zažiť. Aj napriek tomu, že ti Cudderov život môže pripadať ako rozprávka plná alkoholu, marihuany, dievčat a zábavy, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Sprievodný vizuál, v ktorom si cameo strihol aj Drizzy, rozpráva takisto sám za seba. 

 

"Tell me what you know about them night terrors, every night/5AM cold sweats waking up to the sky"

 

6. Heart of a Lion

Ikonická nahrávka Eye of the Tiger, skomponovaná špeciálne pre film Rocky, ti určite niečo hovorí. Motivačná pieseň, z ktorej si zobral inšpiráciu aj Cudder pri tvorbe Heart of a Lion. Na začiatku prvej a druhej slohy žiada hocikoho, kto vidí, s čím bojuje o pomoc. Avšak, so začiatkom záverečnej, tretej časti piesne, je už dieťa s menom Cudi schopné čeliť výzvam a svojim démonom samo a bez pomoci. Skladba sa nevyhýba ani téme, ktorá je rozoberaná v Scottovej tvorbe viackrát - objavenie kľudu a relaxu prostredníctvom fajčenia marihuany. Veľa myšlienok obsiahnutých v riadkoch pochádza zo skúsenosti samotného autora, hlavne z jeho detstva, o ktorom som sa rozpisoval už vyššie. Ak budeš mať niekedy pocit, že nič nie je tak, ako má byť, Kid Cudi a jeho levie srdce ti radi podajú pomocnú ruku. 

 

"You can try again and I'll be ready/Won't let you kill me in my dream like Freddy Krueger"

  

5. Mr. Rager

Nápis na trackliste MOTM2 Kid Cudi - Mr. Rager je viac než len obyčajným nápisom. Perfektne symbolizuje, o čom je táto do bodky premyslená balada. Na jednej strane máme Kid Cudiho, dobrú osobnosť. Na opačnej, temnej strane, máme Mr. Ragera, Cuddera v deštruktívnom stave, alebo ak chceš, jeho zlé alter ego. Ako ubiehajú sekundy, Scott sa snaží poraziť svoju závislosť na drogách, ktorú predstavuje práve návykové látky milujúci pán Rager. Samotný track sa dá považovať za veľmi sofistikovaný aj kvôli doplňujúcemu videu, ktoré divákovi sprostredkúva celý tento zápas. Záleží len na tebe a tvojom zmýšľaní, ktorého Cudiho, či toho v čiernej alebo hnedej bunde, považuješ za záporáka. Podľa toho aj zistíš, ako sa Cud so svojou závislosťou vysporiadal. Keď bude Mr. Rager Cudi v čiernej bunde, tak zabije svoju svetlú stránku a získa kontrolu. No ak bude Mr. Rager postava v hnedom, ktorá vtrhla na zakázané miesto a snaží sa tam narobiť chaos (napadá aj Yeezusa), tak umrie a Cudi sa začne ovládať. Geniálne, však? 

 

"Mr. Rager, Mr. Rager/Tell me where you're going, tell us where you're headed"

 

4. The Prayer

Prečo počúvame hudbu? Otázka, nad ktorou mnoho z nás už toľkokrát uvažovalo. Jednoznačná odpoveď neexistuje, no skúsim ti podať tú moju. Okrem pôžitku pre uši v nás prebúdza city a naši favorizovaní interpreti nám prostredníctvom nej odovzdávajú svoje zážitky, radostné i smutné. Je pre nás formou útechy, ktorú radi vyhľadávame a odzkadľuje, čo sa v človeku deje. Aspoň tá Cudiho určite. On si je veľmi dobre vedomý, čo znamená jeho muzika pre fanúšikov, ktorým za to veľakrát poďakoval. The Prayer je presne o tom. Aj keby dnes Cudder umrel, zanechá po sebe nepominuteľný odkaz v podobe pre ľudí naozaj výnimočných songov. Pre už zosnulého Ben Breedlova znamenali až tak veľa, že Cudiho videl vo svojich snoch. Zhrnuté a podčiarknuté, do Plain Patovej produkcie, samplujúcej The Funeral, nám je ponúkaná modlitba Scotta Mescudiho za svoje nielen hudobné činy.

 

"But please don't cry, just know that I have made these songs for you"

 

3. Sky Might Fall

Spolupráca Kid Cudiho a jeho učiteľa, Kanye Westa, sa pretavila do tohto tracku. Spoločne skomponovali hudbu a napísali texty, možno škoda, že 'Ye nepridal i slohu. Tak či onak, máme tu opäť takú typicky Cudiovskú motivačnú vec. Osamelý vlk rapuje príbeh o tom, ako poráža svoje zlé sny a strach, aby mohol žiť normálny život. Do cesty sa mu stavia mnoho prekážok a aj keď často nevie, kam smeruje, nemá obavy. Vie, že dosiahne svoj cieľ. Na samom konci je poslucháč vynikajúco vtiahnutý do deja, keď Cudder začne hovoriť priamo k tebe. "Možno sa všetko okolo teba rúca, no zakývaj strachu a môžeš uspieť." Táto téma znie trochu otrepane, ale Yeezy a Cud sa svojimi najsilnejšími zbraňami postarali o jedinečný zvuk tejto piesne, ktorý je doslova cítiť.

 

"The sky might fall, The sky might fall/But I'm not worried at all C'mon C'mon"

 

2. Cudi Zone

"Cudi svoju prácu nerobí nasilu, ono sa to buď stane, alebo nestane. Prvú slohu z Cudi Zone sme mali aspoň šesť mesiacov predtým, než si Scott na ňu znovu spomenul a rozhodol sa skladbu dokončiť. Znelo to neuveriteľne, ako keby to celé nahral v jeden deň," povedal producent Emile Haynie a mal vskutku pravdu. Nahrávka, ktorá vtedy prvý raz uzrela svetlo sveta je považovaná za jednu z Cudiho najlepších vôbec. Všetci máme svoju zónu alebo stav, do ktorého sa radi dostávame. Cudi uniká do toho svojho často pomocou zelenej rastlinky. Hlavu má síce plnú myšlienok, ale tie nie sú teraz dôležité. O čom hovorí, pochopíš sam, keď pokazíš tlačítko replay a na Emilove bubny s Cudiho rapo-spevom nebudeš vedieť zabudnúť. 

 

"In my, mind sounds like oooooooh/When I'm, gone it feels like oooooooh"

 

1. Soundtrack 2 My Life

Spoveď Scottyho, začínajúca odkazom na Jay Zho legendárnych 99 problémov, odzkradluje svoj názov po všetkých stránkach. Text je lyricky vyspelý, ukrýva v sebe niekoľko dvoj a viac zmyselných narážok či ideí. Cudder sa prečesáva každou časťou svojho života od toho, ako sa sám hrával v izbe utopený v myšlienkach, až po túžbu usadiť sa a nájsť si ideálnu ženu. Pieseň zakončuje posolstvom smerom k prvému dielu Man on the Moon, na ktorom pôsobí viackrát ako šťastný, ale to je tá najsmutnejšia lož. Cudiho pocitom ešte raz kryje chrbát Emile, ktorí tak dali za vznik tisíc slovami hovoriacej výpovedi posúvajúcej hudbu na úplne inú úroveň. Hľadať ďalší dôkaz o Cudiho výnimočnosti je teraz, myslím si, zbytočné. Na záver si už len dovolím citovať Kontrafakt: "Tak hlboko v rape sme ešte neboli." 

 

"I am happy, that's just the saddest lie"

  

Bonus

Aby sme neskončili naladený na smutnej tónine, ako bonus si daj skladbu z kompilácie G.O.O.D. Friday - Christian Dior Denim Flow. Do výberu sa nerátala, keďže mal na nej Cudi iba featuring. Ten je však hodný vypočutia. 

 

 

10 najlepších skladieb Kid Cudiho

 

Vybrať z tvorby Kid Cudiho 10 piesní bolo náročné, a preto je možné, že sme medzi ne nezaradili také, ktoré by si tam možno rád videl, ako napríklad Do It AloneEmbrace the MartianInternal BleedingGhost, Mojo So DopeUnfuckwittable a mnohé iné. Ak sa s nami teda o svoju obľúbenú Cudderovku podelíš v komentári, budeme veľmi radi. 

 

10 najlepších skladieb Kid Cudiho

 

Pre viac info zo sveta rapu nezabudni sledovať Raporter

Ktorú z piesní máš najradšej ty?
Balmain Jeans
34 hlasov
Teleport 2 Me, Jamie
50 hlasov
Alive
29 hlasov
Pursuit of Happiness
201 hlasov
Heart of a Lion
20 hlasov
Mr. Rager
57 hlasov
The Prayer
66 hlasov
Sky Might Fall
18 hlasov
Cudi Zone
29 hlasov
Soundtrack 2 My Life
127 hlasov
Inú
114 hlasov
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.