Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 24. 1. 2021 meniny má Timotej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Zahraničné
16
Simon K.
21. február 2015, 23:38

Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní

Pred piatimi rokmi predstavil svetu tohto interpreta Drake. Dnes je z The Weeknda obrovské meno vo svete hudby. Čo všetko sa udialo medzi tým? Akých je jeho top 10 skladieb?

Simon K.
21. február 2015, 23:38
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní

Písal sa rok 2010 a ja som prvýkrát klikol na play pri piesni, ktorej interpret bol The Weeknd. Neznámy, tajuplný, ale dokonalý. Bol to práve Drake, kto ho v decembri 2010 predstavil svetu skrz svoj OVO blog tromi piesňami - The Morning, What You Need a Loft Music. Následne vyšiel song Wicked Games, ktorý ľudí utvrdil o kvalite piesní. Štyri tracky som mal pustené dokola, až jeden nedeľný večer The Weeknd tweetol, že sa onedlho dočkáme kompletného mixtapu. Svoje slová dodržal a v marci 2011 sme tu mali excelentný mixtape House Of Balloons.  Mnohí dokonca ešte stále dlhé mesiace po vydaní nevedeli, či ide o jedného speváka alebo skupinu. The Weeknd bol jednoducho pojem, ktorý sa spájal s tajomnom, no perfektnými beatmi, famóznym hlasom a dokopy tvoril hudobné veľdielo. Vtedy len 21-ročný kanadský spevák, zakrývajúci si svoju tvár, s obrovským talentom, tvoriaci hudbu, ktorá je niečo ako balzám pre uši.

 

Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní

 

Jeho identita sa prvýkrát odhalila počas premiérového vystúpenia v torontskom Mod klube. Výkon naživo rozpačitý, no stále niečím špecifický a skoro dokonalý. V týchto dňoch sme zároveň mohli počuť ďalšie novinky, nevynímajúc remix na Drizzyho Trust Issues. Dokáže vôbec tento človek nahrať zlý track? Situácia to nenaznačovala ani zďaleka.

Aby som nezabudol, po dropnutí House of Balloons sa spojili všetci stalkeri sveta a objavili niekoľko skladieb s The Weekndom. Ako je to možné? Ešte ako tínedžer totiž nahral pár demo vecí spoločne s producentským zoskupením chlapcov pod názvom The Noise. Songy na nazhromaždili a fanúšikovia "vydali" mixtape s rovnomenným názvom.

 

V tom čase Abel teasoval fanúšikov nenápadnými tweetmi "Thursday" a odvtedy sa každý jeden štvrtok čakalo na nový materiál. Prešlo niekoľko týždňov, štvrtkov a stále nič. O čo Abelovi ide? Ja chcem viac! Dočkáme sa ďalšieho mixtapu? Pýtali sa mnohí. Prešli len 3 mesiace a zrodilo sa ďalšie dokonalé dielo s názvom Thursday. Dva mixtapy a obidva tak výborné.

 

Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní

 

Pseudonym The Weeknd sa začal skloňovať čoraz viac, pretože ľudia tú kvalitu a nezameniteľný rukopis jednoducho cítili, počuli, vnímali. Vedeli, že jeho hudba je niečo viac. Je jeho druhý počin lepší? Do dnešného dňa sa neviem rozhodnúť, aj keď z druhého mixtapu cítiť jemné ovplyvnenie tvorbou How To Dress Well, čo samozrejme nie je v žiadnom prípade niečo negatívne. V každom prípade, hype stúpal, fanúšikovská základňa sa pomaly, ale isto zväčšovala, live vystúpenia sa násobili a zároveň to bol čas, kedy Abel prvýkrát opustil milované Toronto a (stále nevieme z akých dôvodov) navštívil Kostariku. Následne dropol videoklip na pieseň The Knowing, neskôr aj nový song Initation, ktorý znel tak trošku inak a nik nevedel, čo očakávať v jeho ďalšej tvorbe. Na rad prišli ale spolupráce s Drizzym a Crew Love si získalo každého.

 

V tom čase sa riešila situácia ohľadne OVOXO, teda spojenie Drizzyho s Weekndom (nh). Boli kamoši, v piesňach sme mohli počuť napríklad aj lajnu That OVO and that XO - Your girlfriend at our next show a zákulisné info hovorili o spoločnom projekte a labeli. Všetko toto nakoniec vyústilo k rečiam o možnom beefe týchto dvoch Kanaďanov, kvôli absolútnym hlúpostiam a z toho zase vysvitlo, že o nič nešlo. Tak či onak, spoločného mixtapu alebo albumu sme sa žiaľ nikdy nedočkali. Žeby raz niekedy?

 

Dlho sa však nič iné nedialo a každý bol hladný po nových piesňach kanadského hudobníka, až zrazu prišiel tretí mixtape Echoes of Silence, vydaný v decembri 2011, čím mladý lámač ženských sŕdc uzavrel balónovú trilógiu a môžem povedať, že solídnym spôsobom.  Nakoniec asi dobre spravil, keď v sedemnástich odišiel zo strednej školy a na tento čin nahovoril aj svojho kamaráta Lamara Taylora (terajšieho kreatívneho riaditeľa). V škole by mu to pravdepodobne nešlo tak skvelo, ako v hudobnom priemysle.

 

Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní
Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní

 

Stále som však nespomenul žáner, do ktorého by sme mohli Abela zaškatuľkovať. Aj keď je jeho tvorba označovaná za alternatívne RnB, dovolím si tvrdiť, že The Weeknd zadefinoval svoj vlastný žáner, ktorý sa snažili neskôr napodobniť mnohí ďalší interpreti. Po troch digitálnych releasoch sme sa konečne v roku 2012 dočkali aj fyzického nosiča, konkrétne albumu Trilogy, ktorý bol kompiláciou jeho troch mixtapov a vydaný bol pod záštitou labelu Universal Republic. Piesne sa dočkali remastru a Trilogy bol doplnený o 3 nové songy, Twenty Eight, Valerie a Til Dawn (Here Comes the Sun).

  

Keď spomínam The Weeknda, nemôžem nespomenúť aj producenta s menom Jeremy Rose. Práve on totiž produkoval prvé 3 piesne, ktoré sa objavili na Drakeovom blogu. On vymyslel názov "The Weekend" a štýl, ktorým sa Abel ďalej uberal. Nanešťastie, za to všetko nedostal od Abela žiadne props. Nakoniec sa rozišli, The Weekend sa zmenilo (aj kvôli jednej už existujúcej popovej skupine) na The Weeknd a tým rukopis Jeremyho odznel, kapela pozostávajúca z nich dvoch skončila. Beaty si na starosť zobrali Doc Mckinney a Ill Angelo, no už ani Doc nie je súčasťou tejto kapitoly aj keď produkoval väčšinu vecí na HoB a kompletný Thursday. Zostal tak len druhý menovaný producent a na treťom mixtape sa k nemu v jednej piesni pripojil aj skvelý DropXLife či Clams Casino.

 

Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní

 

Na jar 2013 Abel uviedol názov svojho debutového albumu - Kiss Land. Reakcie na názov boli rôzne a inak to nebolo ani po vydaní songu sprevádzanom videom, Belong to The World. Dátum vydania bol stanovený na 10. september. V priebehu času sme tu mali song Odd Look s Kavinskym, remix piesne Drunk In Love alebo Devil May Cry z OST filmu Hunger Games: Catching Fire. Nové videoklipy, spolupráce, vystúpenia, rozhovory. Z tajomného The Weeknda sa deň po dni stávala hviezda, čo aktuálne vyústilo až k prispeniu dvomi piesňami na prehajpovaných Päťdesiat odtieňoch sivej. Za 4-5 rokov dokázal vybudovať ohromnú kariéru, čo mu mnohí fans, vrátane mňa, určite želajú, no na druhej strane som skeptický, pretože Abelova tvorba už nie je taká, ako kedysi. Nie je zlá, no ani tak dokonalá ako jeho prvé majstrovské dielo. Uvidíme, čo prinesie ďalší album, ktorý by mohol uzrieť svetlo sveta ešte tento rok.

 

Keď sme vám na Refresheri v roku 2011 hovorili v jednom zo starých článkov, citujem „Abel bude obrovský, inak si zjem boty,“ tak sme to mysleli vážne a dnes, o 4, respektíve 5 rokov neskôr, sa naše slová potvrdili. Poďme však k druhej časti článku, a to k najlepším desiatim piesňam The Weeknda. Že bláznim? Že vybrať len desinu piesní je nemožné? Nuž, je to naozaj tak, ale predsa len sa o tento skutok pokúsim aj keď zajtra ráno vstanem a poradie by som pravdepodobne pozmenil či niektoré piesne nahradil.

 

Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní

 

10. Echoes of Silence (Echoes of Silence) 

Jedna z najviac depresívnych, melancholických piesní The Weeknda, kde ho počujeme v inej polohe, ako sme zvyknutí. Nie každého tento song nadchol natoľko, aby sa umiestnil do desiatky najlepších piesní, osobne mám však iný názor. Žena sa vracia za Abelom aj keď vie, že nepôjde o večnú lásku. Ide o, pre Abela nepochopený spôsob hľadania lásky, ktoré sa u nej stáva kolotočom prichádzajúceho a odchádzajúceho pocitu vzrušenia. Ona sama hovorí, že to zase raz skončí a nikam ju to neposunie, no potrebuje to vzrušenie, nedokáže bez neho byť (I like the thrill. Nothing's gonna make me feel this real). Tieto slová sú však pre Abela len echom. Nič nové, čo by už predtým nevedel. Aj on vie, ako to skončí, no tento pocit dokáže ustáť, zatiaľ čo ona nie. V piesni ju označí za masochistku, pretože sa v tomto kolotočí točí dokola, na jednej strane si chce užiť, a tak vlastne aj ubližuje sama sebe. Silence, teda ticho, nastáva vtedy, keď je Abel opäť sám, premýšľa o týchto opakujúcich sa momentoch, o žene, no vnútorne spracováva fakt, že v podstate v tom všetkom vidí odraz samého seba.

 

 

 

9. Montreal (Echoes of Silence) 

Skladbu otvára francúzske intro, inšpirované piesňou Laisse Tomber Les Filles z roku 1964. Snaží sa vyjadriť svoj postoj k ženám. Snaží sa opísať a zároveň presvedčiť samého seba o tom, že by si mal zachovať od žien určitý odstup, pretože mnohé odídu z jeho života rovnako rýchlo, ako prišli. Kedysi to Abela zarmútilo, ale po čase už vie, že sa neoplatí a že nechce plakať nad takýmito dievčatami.

 

 

 

8. Adaptation (Kiss Land)

Jedna z najlepších piesní na albume Kiss Land. V úvode sampluje skladbu Bring on the Night od The Police. Spieva o tom, ako sa z anonymity adaptuje sláve. Kedysi nikdy neopustil Toronto, teraz však žije iný život, plný tours, párty či hotelových izieb - "I lay my head on a thousand beds". Na jednej strane uvažuje o tom, že život s dievčaťom, ktoré miluje, mohol byť pre neho lepší, dokonca trošičku ľutuje, na druhej strane však predsa len odišiel a adaptoval sa na úplne iný život, s ktorým je spokojný. 

 

 

 

7. Valerie (Thursday, bonus)

Pieseň o láske a slepej nevedomosti. Abel sa dostáva do bodu, kedy miluje Valerie, no aj tak ju podvádza. Tentokrát však z nejakého dôvodu pociťuje vinu. Netušil, že predsa len môže prísť moment, kedy si uvedomí, že miluje jednu ženu. Obaja sa však boja osamelosti a aj keď Valerie vie, že Abel ju podviedol, hrá to radšej na nevedomosť a dôveru. Atmosféru vykresľuje beat od Doc McKinneya a Illangela, pomalý emotívny rozbeh, krehký refrén, ktorý miestami dopĺňajú tvrdšie pasáže a dokonalý falzet.

 

 

 

6. The Birds Part 1 (Thursday)

Výborná energia, bubny a príbeh, v ktorom Abel upozorňuje dievča, aby sa do neho nezamilovala, pretože jej jednoducho nedokáže zabezpečiť dlhodobý vzťah, ktorý by chcela a ktorý by si zaslúžila. Hovorí jej "I swear I'm just a bird", teda len jeden z mnohých chlapov, ktorý nehľadá lásku a po čase "uletí", čo ju môže zroniť. Dievča si však nedokáže pomôcť a Abel ju opäť varuje, no v skvelom pokračovaní príbehu, (The Birds Part 2) zisťujeme, že márne. Najradšej by som sem zaradil obidve piesne naraz, keďže tvoria jeden príbeh a z druhej menovanej ide neskutočná, ale naozaj jedinečná emócia. *feels*

 

 

 

5. Next (Echoes of Silence)

Skvelý beat Illangela dopĺňa príbeh Abela, jeho postupnej slávy a ako inak, žien. Ďalšia ho chce získať a hovorí mu, že ho chce, čo počujeme hneď po prvom verši. Abel však svojím "Ja viem, áno, ja viem..." dáva v skladbe a zároveň žene jasne najavo, že je v tomto biznise už nejaký čas a nedokáže jej veriť a sám vie, že sa ho snaží zviesť len z jednoduchého dôvodu - jeho sláva a úspech, čo zdôrazňuje vetou "You just want me cause I'm next..."

 

 

 

4. Loft Music (House of Balloons)

Abel opisuje jeho spôsob života, tu a teraz, je v klube (nečakane) a vďaka dievčaťu aj hard (you know). Zaujímalo by ho však, či dokáže predvádzať rovnaké kúsky ako na parkete, aj v posteli. Nielen hláška "better than your next man" (opisujúca fakt, že je lepší ako jej ex, ale zároveň aj ako jej budúci priateľ, čím jasne naznačuje, že nehľadá vzťah) dostáva nakoniec dievča do domu. Klasika, však? Atmosféru následne umocňujú najlepšie vokály na mixtape pod záštitou Jeremyho beatu.

 

 

 

3. The Party & The After Party (House of Balloons)

Takmer 8-minútová klasika hovoriaca o príbehu z párty. Abel opisuje atraktívne ženy, ktoré ak by chceli, môžu mať každého. Na párty sa však chodia baviť len kvôli sexu a predovšetkým drogám. Tak či onak, nakoniec si užívajú (vo viacerých, teda vlastne dvoch) významoch a po párty Abel hovorí, to, čo vlastne vie. They don't want my love, they just want my potential. 

 

 

 

2. High For This (House of Balloons)

Jediná vec z mixtapu, ktorú si na starosť po produkčnej stránke nezobrali naši už spomínaní producenti. Beat Abelovi tentoraz vytvorila hudobná spoločnosť Dream Machine, no treba uznať, že svoju úlohu zvládli na jednotku. Pieseň otvára prvý mixtape a nepočujeme nič iné, než príbeh mladého Abela a dievčiny, ktorí budú mať sex. On však chce, aby bolo dievča "high for this" pred tým, než splynú ich telá v jedno. Ubezpečuje ju, že sa nemusí ničoho báť, je pri nej a vie, že pod vplyvom drog bude zážitok omnoho silnejší. Pieseň je poprepletaná skvelou produkciou a vášňou, čo ju stavia do rebríčka na popredné miesta.

 

  

 

1. Wicked Games (House of Balloons)

Problémy so vzťahmi nie sú ničím nezvyčajným. Abel necháva doma dievčinu, s ktorou sa zaplietol, je pod vplyvom a vchádza do strip klubu. Bolesť a smútok napĺňajú jeho hlavu, kopa peňazí zase jeho vrecká. Striptérke sľubuje slávu, peniaze a drogy len za to, aby s ním mala sex. Abel ju presviedča a vie, že pôjde o záležitosť na jednu noc, no i tak po nej chce, aby mu hovorila, ako ho miluje. Obaja vedia, že to nie je pravda a striptérka Abela pravdepodobne ani nepozná, no stále jej hovorí, "so tell me you love me", aby tak zabudol na všetky starosti, problémy a bolesť. Produkciu ošéfovali Doc McKinney & Illangelo a zároveň ide o pieseň, ktorá má u mňa podľa môjho staručkého lastfm účtu najviac prehratí z viac ako 20k celkových plays, čo asi len podčiarkuje jej pozíciu v rebríčku.

 

 

 

Je tak trochu srdcervúce, že niektoré piesne som do rebríčka nemohol zaradiť, no je to extrémne malý priestor, vopchať sem každú, aj po pár týždňovom znovupočúvaní každého songu. Nadržané dievčatá môžu možno namietať, keďže sa v rebríčku neobjavil song Often (čau Sarah). Nespokojní budú možno aj bandwagon fans a 15-ročné fanynky, ktoré objavili Weeknda pred tromi mesiacmi, ale nič sa nedá robiť. Aj keď nás The Weeknd poslednú dobu nezásobuje dokonalými piesňami, nevieme, ako bude znieť ďalší album, preto len dúfajme, že nám to minimálne naznačí v priebehu najbližších mesiacov.

Zrodenie hviezdy pod pseudonymom The Weeknd a jeho najlepších 10 piesní
 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.