Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 27. 9. 2020 meniny má Cyprián

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
20
Ján Č.
29. december 2014, 22:05
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

Dnešná časť obľúbeného seriálu nás zavedie do Anglicka a presunieme sa do krajiny LEGA, Dánska.

Ján Č.
29. december 2014, 22:05
Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
20
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tak mladý a odvážny. Mladík, so skúsenosťami tridsiatnika. Tentoraz nejdeme na opačnú stranu planéty, ale za to zvládneme navštíviť s Oliverom dve krajiny. Zvažuješ, či ideš po strednej škole rovno na výšku alebo si dáš pauzu, spravíš lóve a potom opäť do školy? Prečítaj si Oliverove know-how, ako to vidí on. Možno ťa inšpiruje a zadelíš si predsavzatie na rok jedna-päť. Odkaz na Oliverove skúsenosti v obrazoch.

 

Ahoj, na začiatok nám povedz niečo o sebe.

Čaute šessi, som Oliver, mám 21 rokov a pochádzam z Nitry. V 19-tich po maturite na Športovom Gymnáziu v Nitre, som zbalil kufre a presťahoval sa do mesta Reading pri Londýne, kde som žil a pracoval jeden rok. Po roku som sa presťahoval do mesta Odense v Dánsku, kde momentálne študujem na Lillebaelt Business Academy.

 

Ako ťa ovplyvnilo športové gymnázium?

Nitra je hokejové mesto, kde každý mladý chalan drží hokejku v ruke už od mala. Ja som nebol žiadnou výnimkou. S hokejom som začal, keď som mal cca 4 roky. Po troch rokoch som s hokejom skončil a začal som s tenisom, ktorému som sa venoval do mojej 18ky. Po čase som bol už celkom pracovne zaneprázdnený a tenisu som sa začal venovať už len rekreačne. Rád si zahrám s kamarátmi aj squash, volejbal či futbal. K športu mám veľmi blízko, pretože pochádzam z rodiny, ktorá žije športom. Vždy, keď som v Nitre, rád prídem povzbudiť môjho staršieho brata, ktorý sa venuje hokejbalu a ktorému sa dokonca minulý rok spolu so slovenskou repre v Kanade podarilo vyhrať majstrovstvá sveta. Momentálne sa športu venujem len na Playstation, kde s bratom vedieme bratovražedné súboje vo FIFE a NHL :D

 

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Prečo si sa rozhodol pre zmenu? Omrzelo ťa Slovensko?

Od mojich 16-tich počas štúdia na gymnáziu, som brigádoval v mekáči, kde som makal skoro 4 roky (až pokým som neodišiel zo SVK). Po dvoch rokoch som sa dostal na pozíciu Shift Managera (vedúci smeny), kde som získal prvé manažérske skúsenosti, ktoré ma inšpirovali ku štúdiu reštauračného managementu. Bohužiaľ, na Slovensku takýto odbor nemáme, tak som vycestoval do zahraničia, teda konkrétne do UK, kde som sa zamestnal v reštaurácii ako čašník. Po pár mesiacoch som sa dostal na pozíciu Restaurant Manager, kde sa túžba po štúdiu tohto odboru zvýšila. Keďže školy v UK sú dosť drahé a študentskú pôžičku som nechcel, tak som sa obzeral po inej možnosti štúdia tohto odboru a našiel som možnosť štúdia v Dánsku, ktoré je pre občanov EÚ bezplatné.

 

Ako prijali rodičia a najbližšie okolie, tvoje rozhodnutie zbaliť sa a ísť?

Moji rodičia ma podporujú vo všetkom, čo robím, i keď na začiatku mi dalo zabrať im vysvetliť, že namiesto výšky idem pracovať. S odstupom času som zistil, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie - uprednostniť pracovné skúsenosti pred štúdiom.

 

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Zvažoval si aj iné krajiny ako UK?

Zvažoval som aj odchod do USA, Austrálie či Nový Zéland, ale predsa Anglicko je blízko a keby sa mi niečo nepodarilo, tak návrat domov by bol jednoduchší. Samozrejme, je aj oveľa jednoduchšie vybaviť povolenie na prácu v UK ako v USA.

 

Aké boli začiatky v novom meste, v novej krajine?

Začiatky sú vždy ťažké, ale keďže som samostatný už od mojich 16-tich, tak to nebolo až tak hrozné.  Do Anglicka som išiel s tým, že som mal vybavenú prácu a aj ubytovanie, tak som sa nemal čoho báť. Po príchode som mal trošku obavy, pretože reštaurácia, v ktorej som sa zamestnal, bola na vysokej úrovni a ja som s prácou v skutočnej reštaurácii nemal predtým žiadne skúsenosti. Našťastie som to zvládol a naučil sa všetko, čo bolo potrebné. S angličtinou som problém nemal, pretože na strednej som mal najprísnejšiu učiteľku angličtiny na Slovenku :) Bolo len potrebné si zvyknúť na lovely english accent. To najpodstatnejšie je, že počas prvých týždňov v novej krajine som mal v sebe pocit šťastia a slobody, užíval som si to naplno a každú voľnú chvíľu som niekam cestoval po Anglicku. Momentálne ma sprevádza ten istý pocit, ibaže v Dánsku.

 

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Dostával si nejaké štipendium alebo si si sám zarábal?

Zarábal som si sám a keďže som mal stravu a ubytovanie zdarma, tak som míňal peniaze na úplné hlúposti :D Býval som nad reštauráciou, takže do práce som len zbehol dolu po schodoch.  Rád spomínam na život v Anglicku, keďže momentálne žijem študentský život v Dánsku, čiže môj rozpočet na život je o dosť nižší, rodičov sa snažím finančne zaťažovať čo najmenej.

 

Akú si mal prácu?

K práci v reštaurácii v Readingu, kde som pracoval prvý rok, som sa dostal cez kamaráta, ktorý tam mal známu. Bola to veľmi veľká náhoda, že sa mi tam podarilo zamestnať. Po pár mesiacoch mi ponúkli prácu Restaurant Managera, čo je osoba, ktorá riadi „Front of The House“. Bola to určite veľká zodpovednosť, keďže do reštaurácií chodievali zákazníci ako George Michael či rodičia Kate Middleton. Túto pozíciu som získal na základe mojich predchádzajúcich skúseností s managementom reštaurácie (mcd). Určite som si svojou usilovnosťou získal aj sympatie majiteľa - Sir John Madejski, ktorý bol vlastníkom futbalového klubu FC Reading. Dostal som od neho pozvanie na obed a prvý zápas sezóny do VIP, kde ma pozoznamoval s ľuďmi, ako napr. momentálny majiteľ clubu ruský miliardár Anton Zingarevič, s jeho manželkou, ktorá je Vicotria´s Secret modelkou. Bol to určite jeden z najkrajších zážitkov zo života v UK.  

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida BeckhamaMladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Keďže som osoba, ktorá sa rada posúva ďalej, tak som sa po roku začal rozhliadať po novej práci a podarilo sa mi zamestnať v reštaurácii v centre Londýna, ktorú vlastnil Gordon Ramsay s futbalistom Davidom Beckhamom. Dokonca som mal aj to šťastie, že som sa s Gordonom stretol osobne. Bohužiaľ, v tejto práci som sa dlho nezohrial, keďže som sa dostal na školu do Dánska, tak Anglicko som musel opustiť.

 

Ako vyzeral tvoj štandardný deň?

Moje dni v Anglicku boli vždy rovnaké. Ráno som v kancelárii skontroloval, koľko rezervácií na daný deň máme, poprípade rozpis pre zamestnancov, alebo som vyplňoval vždy reporty pre majiteľa. Pred každým servisom som porozdeľoval každému úlohy na obedný servis, ktorý bol zhruba do 16tej, potom sme mali prestávku do 18tej a večerný servis bol zhruba do polnoci. Dni mi tam plynuli veľmi rýchlo, keďže do reštaurácie chodilo veľmi veľa ľudí. Počas voľna som vždy niekam cestoval (Londýn, Oxford a Reading boli odo mňa zhruba 20 minút vlakom) a užíval si voľno.

 

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Bolo tam viac cudzincov? Našiel si hneď kamarátov?

Ja som pracoval v časti, kde cudzinci vôbec nežili, čiže som bol v kontakte len s Britmi. Kamarátov som mal väčšinou kolegov, pretože som bol celkom pracovne zaneprázdnený, na nočný život som mnoho času nemal.

 

Ako Briti vnímajú cudzincov pracujúcich v UK?

Briti cudzincov nemajú veľmi v láske, lebo každým rokom stúpa počet cudzincov žijúcich v UK. Briti to berú tak, že cudzinci im berú pracovné príležitosti, čo je aj pravda, ale Brit by nikdy nerobil nejakú obyčajnú prácu v sklade za mzdu, ktorú dostávajú pracovníci z východnej Európy. Mňa najviac trápi to, že do UK ide veľa mladých Slovákov len zarobiť a stačí im práca za minimálku niekde v sklade, bez ambícií do budúcnosti. Slováci sú veľmi šikovní a pracovití ľudia, na rozdiel od Britov. Samozrejme, že sa všade nájdu nejaké výnimky.

 

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida BeckhamaMladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida BeckhamaMladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Kedy  prišla najväčšia kríza a zatúžil si po domovine?

Najväčšia kríza prišla takmer po roku v pracovnom kolotoči, kedy som vôbec nemal čas na zábavu. Chýbal mi život 20-ročného chlapca, čo sa fláka po vonku s kamarátmi a chodí baliť dievčatá do klubov každý víkend :D  Jednoducho povedané, chýbal mi študentský život.

  

Aký je životný štýl ľudí v Británii vs. Dánov?

Je to určite niečo, čo sa veľmi ťažko porovnáva, no život v Dánsku je niečo úplné iné ako život v UK. V Dánsku žijem v meste, ktoré má 200 000 obyvateľov a na ulici som zatiaľ nevidel ani jedného bezdomovca. Všetky budovy sú veľmi pekne udržiavané a ulice sú čisté a bezpečné. Školstvo v Dánsku je taktiež na vysokej úrovni a forma výučby je neporovnateľná s tou slovenskou. Pracujeme v skupinách na projektoch, ktoré súvisia s témou preberanou v daný deň. Učitelia sú ľudia, ktorí majú pracovné skúsenosti s tým, čo učia (bývali manažéri či biznis konzultanti).

 

V Dánsku študuješ aký odbor? Máš aj job? Aký je nočný/študentský život?

Študujem odbor Hotel and Restaurant Management, čo je odbor, s ktorým mám už dosť pracovných skúseností. Pre prácu v Dánsku je potrebné ovládať ich jazyk, tak preto makám na mojej dánčine každý deň. Verím, že po novom roku sa niekde zamestnám a využijem svoje predchádzajúce skúsenosti. Študentský život je tu na výbornú. Spolužiakov mám z celého sveta a je to partia ľudí, ktorí majú radi párty a zábavu. Bývam s ďalšími študentmi vo veľkom rodinnom dome, ideálnom na žúrky. Každý štvrtok, piatok a sobotu tu bývajú tzv. Happy Hour, čo znamená hodinu drinky zadarmo.

 

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida BeckhamaMladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida BeckhamaMladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Ako často chodíš domov?

Domov chodievam raz ročne a to na vianočné sviatky.

 

Po štúdiu máš aké plány? Ďalšia škola, alebo práca? Chceš sa niekedy vrátiť robiť kariéru aj u nás?

Od júla 2015, do novembra ma prijali na stáž. Ide o pozíciu restaurant managera, do reštaurácie Amass v Kodani, ktorú si otvoril bývalý head chef z reštaurácie NOMA (najlepšia reštaurácia na svete za posledné 4 roky). Taktiež celý manažérsky tím sú skúsení ľudia, ktorí predtým pracovali v reštauráciách po celom svete (Noma v Dánsku, Fat Duck v Anglicku). Po škole by som chcel aj naďalej cestovať a získavať cenné skúsenosti zo sveta. Na Slovensko sa raz určite vrátim a chcel by som využiť moje skúsenosti na pomoc majiteľom reštaurácií, ktorí majú problém s biznisom.

 Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Čo slovenské ti najviac v zahraničí chýba?

Pekné dievčatá, kofola a segedínsky guláš od maminy.

 

Akú počuvaš hudbu? Obľúbený interpret?

Ja som all kind of music. Veľmi rád počúvam Bastille, ale aj Justin Timberlake-a alebo Eminema. Zo slovenskej scény, keďže som z Nitry, tak určite Horkýže Slíže  a Kontrafakt.

 

Obľúbený herec/herečka? Na akom filme si bol naposledy v kine? Nejaký tip na seriál?

Veľmi rád si vždy pozriem film s Adamom Sandlerom ako napr. Grown Ups 2. Tento film  viem pozerať stále dookola a vždy sa na tom veľmi pobavím. V kine som bol  naposledy na filme Sextape. Zo seriálov mám rád The Big Bang Theory a Suits. Každý večer pred spaním si pustím Simpsonovcov, bez toho neviem zaspať, som na tom asi trochu závislý :D

 

Knihy?

Na knihy moc času nemám ale keď mám chuť na čítanie, tak si vyberám motivačnú literatúru, príbehy úspešných Bohatý otec, chudobný otec.

 

Zmenil by si niečo na svojich rozhodnutiach alebo všetky kroky, ktoré si urobil, videli k Tvojim cieľom?

Ja som rád, že po maturite som nešiel hneď študovať, namiesto toho som získal cenné skúsenosti a kontakty do budúcnosti.

 

Odkaz čitateľom REFRESHERu

Najpodstatnejšie je v živote robiť to, čo vás baví. Život treba žiť a nie prežívať! 

 

Mladí Slováci vo svete: Oliver Titka pracoval v reštike Gordona Ramsaya a Davida Beckhama

 

Oliverovi ďakujem za inšpiratívny príbeh, ktorý je predzvesťou ešte väčších vecí & za skvelé fotky, ktoré postupne pribúdajú aj na jeho Instagrame.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.