Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 26. 10. 2020 meniny má Demeter

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
28
Ján Č.
3. január 2015, 14:45
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

Kto by nechcel zažiť študentský život, party & ruky hore? Medzi študentmi je niekoľko statočných, čo chcú vyžmýkať viac a sťažia si to štúdiom v zahraničí.

Ján Č.
3. január 2015, 14:45
Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
28
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Je jedno či si zvolíš program SAIU, Erasmus alebo inú cestu. Nezáleží ani na dĺžke štúdia. Rozhodnutie zbaliť sa a ísť odlišuje odvážnych tínedžerov od ich rovesníkov, ktorí by aj chceli, ale nemajú na to "gule" odísť. A možno aj ty sám(a) zvažuješ odchod za hranice a posunúť sa osobnostne vyššie. Ibaže nevieš, čo to obnáša. Aké najväčšie prekážky treba prekonať? Stoja tie starosti za potenciálne získané skúsenosti? Rodičia nemajú pre teba rady vychádzajúce z ich praktických skúseností. Opustiť Hotel Mama a pretĺkať sa životom na vlastnú päsť?

Priebežne spovedáme niekoľko študentov, ktorí ti priblížia svoj študentský život za hranicami Slovenska. Dnes začíname dvojnásobnou dávkou ženskosti:

 

Pokiaľ študujete v zahraničí a chceli by ste sa objaviť v niektorom z nasledujúcich dielov, ozvite sa na vik@refresher.sk, prípadne sirius@refresher.sk

 

Kaťa, 21

Univerzita: Trnava/Lotyšsko – Daugavpils Universitate (program Erasmus)

Dĺžka štúdia v zahraničí: semester

Hobby: knihy, šport, príroda

 

Kaťa (vpravo)

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

Miriam, 20

Univerzita: Dánsko - Lillebaelt Academy - Service Hospitality & Tourism Management

Doterajšia dĺžka štúdia: 4 mesiace

Hobby: najradšej tancujem, ale celkovo mám rada šport 

 

Miriam je hore, v strede

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

Čo bolo tvojou najsilnejšou motiváciou pre štúdium v cudzine?

K:  Zažiť niečo nové. Spoznať nových ľudí, kultúry, cestovať, učiť sa jazyky. Mať čas len sama pre seba, nabrať skúsenosti.

M: Znalosť a praktizovanie cudzieho jazyka a tiež istý spôsob osamostatnenia sa.

 

Ako prijali rodičia a najbližšie okolie, tvoje rozhodnutie zbaliť sa a ísť?

K: Veľmi som to s nimi nekonzultovala. Rozhodla som sa, napísala motivačný list a bolo. Ocino ma v mojom rozhodnutí podporoval. Keď bol na vojne, tak si pocestoval a boli to skvelé skúsenosti. Maminka si myslela, že nikam nejdem, až pokým som neprišla domov z brigády začiatkom augusta, doriešila posledné veci a 19.08. som neodlietala. Súrodenci a aj kamaráti ma brali s rezervou, lebo ma poznajú aká som a vedeli, že musím ísť.

M: Rodičom sa môj nápad zo začiatku veľmi nepozdával, ale nebránili mi. Ich reakcia bola: ,,Ak ťa to urobí šťastnou…“.

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

Kedy  prišla najväčšia kríza, keď si zatúžila po domovine? Povedala si si niekedy: "Toto nedám, balím kufre!"

K: Situácia, že balím kufre, asi nenastala. Túžba po domovine tam bola. Práveže ja som sa tam cítila skvele :) Keby mi teraz niekto povedal, že sa tam môžem dnes vrátiť, tak neváham ani minútu a idem:) Mala som okolo seba skvelých ľudí a nemenila by som za nič na svete. Vďaka ním a aj svojej rodine, priateľom som to zvládla s prehľadom. Skôr prišla kríza, keď som prišla domov a nevedela som sa doma aklimatizovať. Musela som si na leto zas vymyslieť výlet do zahraničia :)

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

M: Podľa mňa sú takéto stavy celkom normálne pre každého človeka, ktorý prechádza určitou zmenou vo svojom živote či už sa rozhodol študovať na vysokej škole v zahraničí, na Slovensku, alebo si namiesto štúdia vybral prácu. Pretože všetci sme zvyknutí na istý spôsob života a so zmenou prichádzajú nové veci, ktorých sa väčšinou obávame, keďže sme ich ešte nezažili a nevieme čo máme od nich čakať. Pre mňa boli najťažšie asi začiatočné 2-3 týždne, lebo som bola ešte naviazaná na domov a kamarátov, s ktorými som sa videla skoro každý deň a uvedomovala som si, že už asi dosť dlho nič z toho nebudem mať, ale postupne som si zvykla na spolubývajúcich, mesto, školu a je mi tu dobre. Aj keď samozrejme mávam dni, kedy mi začnú chýbať rodičia, kamaráti, jedlo od maminky :D hory a všetko na čo som bola zvyknutá a kedy by som najradšej všetko zbalila a vrátila sa, no vždy to zatiaľ po chvíľke prešlo.

 

V čom by sme si mali brať od cudzincov príklad? (napr. móda, ekológia, gastronómia...)

K: Z tej gastronómie toho veľa odporučiť neviem, pretože po príchode do Lotyšska som prešla z vegetariánskej na vegánsku stravu, ale z toho čo som vyskúšala ešte predtým, tak veľkým prekvapením pre nás všetkých bolo, že do všetko pridávajú smotanu. Do každej polievky či je kapustová alebo len vývar. A aby som nezabudla majú len sladký chlieb. Bola som neskôr aj v iných krajinách, ale veľmi  vegánskym jedlám tie krajiny neinklinujú :) Módou by sme sa mali určite inšpirovať. Ľudia sú viac otvorenejší a nemajú strach prezentovať sa skrz štýl obliekania. Hlavne vo veľkých mestách sú ľudia extravagantní a nikto nepozerá, že to čo máš na sebe (ako mnohokrát na Slovensku). V móde je pre mňa veľkým favoritom Štokholm.

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

M: Mne sa veľmi páči ich prístup a celková komunikácia s ľuďmi zo zahraničia. Teda aspoň tu v Dánsku, sú ľudia veľmi milí, usmievaví a ochotní vždy pomôcť. Napríklad náš sused nám zo začiatku pomáhal preložiť účty, pretože sú písané v dánčine a dokonca nám od kamaráta zohnal aj stôl do kuchyne a pomohol nám ho aj nasťahovať dnu. Páči sa mi ich otvorenosť k novým nápadom a veľký rešpekt k akejkoľvek národnosti, rase, či náboženstvu.

 

Na čo by mali byť Slováci hrdí? Čo si cudzinci na nás najviac cenia?

K: Mali by sme byť hrdí na to, že sme Slováci. Toto je to, čo som si uvedomila. Neustále utekáme preč a nadávame na Slovensko. Slovensko je jedna krásna, malebná krajina a máme sa čím pýšiť. My Slováci vidíme len to, že sme národ alkoholikov, klamárov... Ale tak je to všade a také Anglicko má určite oveľa viac alkoholikov ako my ;) Cudzinci si cenia na nás to, že sme inteligentní, múdri, pracovití a hlavne sú pre cudzincov veľmi atraktívne slovenské ženy.

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

M: Určite by mali byť Slováci hrdí hlavne na prírodu, pretože je podľa mňa výnimočná. A ďalej sa môžeme pýšiť športovcami, ktorí patria medzi špičky vo svete. Na to, že sme taká malá krajina máme dosť veľa úspechov. 

 

Porovnaj slovenské školstvo so zahraničným

K:Vyučovanie a vyučujúci v Lotyšsku boli úplne iné ako u nás. Na hodinách nás bolo v skupine 6 až 10, čím bola interakcia medzi študentom a vyučujúcim výrazná. Neustále sme boli nútení komunikovať (teda sme museli byť pozorní o čom je téma :D Vyučujúci, nielen k zahraničným študentom, ale aj k domácim sa chovali ako k seberovným. S láskou, úctou a túžbou odovzdať nám čo najviac. Bolo úplne normálne, keď vás objali a obdarovali úsmevom. Vždy sa snažili vyjsť v ústrety a pomôcť nám, no na druhej strane si zachovávali disciplínu a rešpekt. Mali vyššie nároky ako u nás na Slovensku.

 

M: Neviem ako v ostatných krajinách, ale štúdium v Dánsku nie je učenie sa naspamäť, ale zameriava sa viac-menej na praktizovanie teoretických vecí v reálnom živote. Nepotrebujem sa naspamäť učiť poučky, ktoré zabudnem, ale stačí mi, aby som im rozumela a vedela, kde a kedy ich použiť. Takže naše hodiny vyzerajú asi tak, že učiteľ nám vysvetlí danú teóriu a zvyšok hodiny sa ju snažíme aplikovať na konkrétny príklad.

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

Odporučila by si štúdium v zahraničí každému študentovi? Kto by nad tým nemal ani len uvažovať?

K: Odporúčam to každému študentovi, ktorý chce niečo zažiť, vidieť a spoznať. Mali by sme všetci vyjsť zo zóny komfortu a niečo riskovať, aj keď máme strach. Tiež som sa bála a nechcela som odísť. Teraz som najšťastnejšia, že som odišla, lebo tie skúsenosti by mi nikto nepriniesol na tácke, na, tu máš’. Nielen v Lotyšsku, ale aj v iných krajinách som dostala facky od života, ale postavila som sa a šla vpred. Som tu, zdravá a živá. Pripravená na ďalšie cestovanie a zdolávanie prekážok.

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

M: Štúdium v zahraničí je super pre každého študenta, ktorý chce spoznať nové veci a aspoň trošku vidieť svet. Naučí ho to ako byť samostatný, pretože je nútený sa starať sám o seba. Musí sa tiež prispôsobiť trochu inému spôsobu života. V zahraničí človek spoznáva celkom nových ľudí, ktorí majú iné zvyky a tak sa stáva viac otvorený svetu a kultúre. A aký typ by nemal ani len uvažovať? No asi iba ten kto nechce :D

 

Aké zvýhodnenie očakávaš v budúcnosti od zahraničného štúdia oproti slovenským rovesníkom?

K: Mám veľa nových priateľov, kontaktov do života. Naučila som sa prežiť v divočine :D Viem, že mám Boha a samu seba. Všetko zvládnem ľavou zadnou, keď chcem. Uvedomila som si, že život vôbec nie je taký ťažký ako si myslíme. Len nám dáva to, čo potrebujeme a čo by bolo vhodné, aby sme sa naučili. Mala som čas sama na seba, byť sama so sebou. Konečne som nemala žiadne povinnosti. Pretože v prváku stále škola, práca pre neziskovú študentskú organizáciu AIESEC a nejaké povinnosti popri tom. Tam som mala čas na duchovný rozvoj, čítanie kníh, cvičenie, behanie, prechádzky, koncerty...

M: Podľa mňa už len to, že tu strávim 3,5 roka je veľký prínos, pretože sa zdokonalím v angličtine a možno čo-to pochytím aj z dánčiny. Prekonám kultúrny šok a budem myslieť viac globálne. Keďže študujem Service Hospitality & Tourism Management, tak výhodou je aj to, že súčasťou nášho štúdia je 2-krát povinný internship, kde môžem prakticky využiť, čo som sa naučila. Napríklad môj internship bude 3 mesiace v hoteli Anglicku a veľmi sa teším. Takto získam viac kontaktov a možností cestovať.

 

Ako si trávila voľný čas v cudzine? Cestovanie, gastro zážitky, disco kluby, alebo len zo školy, do školy?

K: Mali sme samozrejme možnosť spoznať mnohé miesta Lotyšska, ale aj okolité krajiny. Navštívili sme napr. Rigu, Siguldu, Cesis, Rezekne, Švédsko, Estónsko, Fínsko, Litvu... Stretla som mnoho tamojších ľudí, ktorí boli ochotní ma oboznámiť s ich kultúrou, sprevádzať po meste a skrytých zákutiach, do ktorých sa bežne turista nedostane. Okrem spomínaných miest sme navštevovali aj rôzne kultúrne podujatia ako napr. koncerty (v nádhernom a príjemnom podniku, ktorý môžem prirovnať k trnavskému Leháru), alebo jednej zrúcaniny takmer v centre mesta, kino, párkrát sme boli na hodinách tanca a spevu pre nich typických, rôznych mestských slávnostiach... Boli sme skvelá partia, ktorá sme spoločne chodili kdekoľvek a aj s ľuďmi, ktorých sme tam spoznali. Bolo perfektné prísť niekam a ľudia vás brali za svojich. Bolo to malé a komorné mesto, kde každý poznal každého.

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

M: Bývam so šiestimi Slovákmi a celkom sme si sadli, tak nám je tu dobre. Navštevujeme sa s kamarátmi zo Slovenska, Česka, Rumunska. A v škole som v skupine s Maďarmi a Filipínčankou, takže sa stretávame aj mimo školy, aby sme pracovali na spoločných úlohách, ktoré sú zadané. Cez leto sme chodievali do parku na slackline, no teraz je už chladnejšie, tak dosť dá zabrať aj cesta do školy, ktorá trvá zhruba 15-20 minút, no niekedy fúka silný protivietor, tak je sranda šľapať do kopca (v podstate stojíte na mieste :D) Večer sem-tam spolu chodievame do fitka.

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 

Odkaz pre čitateľov REFRESHER.SK? Keby máš znovu 15, akú kľúčovú radu by si svojmu JA dala?

K: Bola to skvelá skúsenosť do života a odniesla som si odtiaľ veľa nezabudnuteľných zážitkov, skúsenosti, priateľov, vedomostí... Takúto príležitosť by mal využiť každý študent, ak má možnosť. Je to skúsenosť, ktorú vám nikto nevezme.

 

M: Keby som mala znovu 15, tak beriem anglický jazyk trošku inak. Nielen ako predmet v škole, ktorý sa treba naučiť, aby som nemala zlé známky, ale ako jazyk s ktorým sa môžem dorozumieť s ľuďmi zo zahraničia. A celkovo by som sa na veci pozerala ináč, pretože z každej dobrej, ale aj zlej skúsenosti sa dá minimálne poučiť a niečo si z nej zobrať. 

 

Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

 Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)Mladí slovenskí študenti za hranicami (Minirozhovory)

  

V ďalšom diele sa môžeš tešiť aj na kus exotiky - predstavíme študenta, ktorý študoval v Južnej Kórei i v Taiwane.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: blogs.msbcollege.edu, www.hbec-switzerland.com, MIR.I.AM, Kaťa Tagy: Štúdium v zahraničí, Erasmus, SAIU, Mladí Slováci vo svete
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.