Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 14. 4. 2021 meniny má Justína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4: Peter Pan

Príbeh o večnom detstve, Zemi - Nezemi a chlapcovi, ktorý nikdy nevyrástol. Peter Pan.

6. december 2014, 10:43 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan
Kultúra
3
Natalia
6. december 2014, 10:43

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4: Peter Pan

Príbeh o večnom detstve, Zemi - Nezemi a chlapcovi, ktorý nikdy nevyrástol. Peter Pan.

Natalia
6. december 2014, 10:43
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan

Čitatelia, malí aj veľkí, spolu s Petrom Panom lietajú do Zeme - Nezeme už od skorého začiatku 20. storočia a jeho dobrodružstvá ich neprestávajú uchvacovať ani dnes. Hoci zvyčajne najprv príde na svet kniha, až potom iné spracovanie, tento príbeh bol najprv divadelnou hrou, ktorá sa neskôr ocitla v policiach kníhkupectiev ako novela. Nech už to však bolo akokoľvek, príbeh roztopašného chlapca, ktorý nikdy nevyrástol, vás očarí v akejkoľvek svojej podobe. Ponorte sa doň.

 

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan

 

Peter Pan, baronet, zosnulý brat a ako to celé bolo?

Aby sme to vzali pekne poporiadku, na úvod si predstavíme autora, ktorým bol vysokopostavený muž Sir Matthew James Barrie (9. máj 1860 – 19. jún 1937). Okrem toho, že získal titul „sir“, bol poctený aj titulom 1. baronet a Rádom Za zásluhy (Order of Merit), ktorý mu bol udelený Jurajom V. roku 1913. Narodil sa v Škótsku v meste Kirriemuir do konzervatívnej kalvinistickej rodiny. Mal deväť súrodencov z ktorých mal najvýraznejší vplyv na Barrieho neskorší život najstarší brat David. Ten sa totiž utopil dva dni pred svojimi 14. narodeninami počas korčuľovania sa na jazere. S jeho stratou sa najťažšie vyrovnávala ich matka. David bol jej obľúbencom a šesťročný Matthew si zaumienil jej stratu všemožne kompenzovať. Pokúšal sa matku utešiť a zaujať jej pozornosť napríklad tým, že sa obliekal do šiat po zosnulom bratovi, či si dokonca hvízdal tak, ako to zvykol robiť on. Jeho matka našla nakoniec ako - takú útechu v myšlienke, že mŕtvy David ostane navždy chlapcom, ktorý nikdy nevyrastie a teda ju ani nikdy neopustí. Vraví sa, že práve táto celá udalosť a matkina myšlienka „chlapca, ktorý nikdy nevyrastie“, bola neskôr jednou z autorovych inšpirácii pre napísanie príbehu o Petrovi Panovi.  Barrie od detstva túžil byť spisovateľom, no ako to býva v mnohých rodinách, ani v tej jeho nebolo výnimkou, že z neho doma chceli mať niečo iné. Opäť ostal v tieni mŕtveho brata, pretože rodičia si želali, aby Matthew v dospelosti pracoval na ministerstve a argumentovali tým, že ak by žil David, bolo  by to presne to, čo by urobil. Časom sa však našiel kompromis a Barrie šiel študovať na University of Edinburgh ako si želali rodičia, ale študoval tam literatúru.

 

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan

 

Za ďalšiu inšpiratívnu udalosť v živote Barrieho sa považuje jeho spriatelenie sa s rodinou Llewelyn Daviesových. Chlapci Daviesovi chodievali so svojou pestúnkou do Kensingtonských záhrad, kde Barrie zvykol venčiť svojho psa Porthosa. Ihneď sa spriatelili, chlapci si zamilovali najmä to, že vedel hýbať ušami a obočím. Neskôr sa zoznámil aj s ich rodičmi, Arthurom a Sylviou. Stali sa skutočne dobrými priateľmi a Barrie bol ich častým hosťom. V roku 1907 Arthur zomrel a krátko na to, v roku 1910, zomrela aj Sylvia. Tá však Barriemu dôverovala natoľko, že Barrieho uviedla vo svojej poslednej vôli ako jedného z poručníkov pre svojich synov. Fakt, že Barrie mal mnoho detských kamarátov aj mimo rodinu Daviesových, vzbudilo neskôr vo verejnosti podozrenie na pedofíliu podobne ako to bolo u Lewisa Carrola, autora Alice v krajine zázrakov. Samozrejme, toto podozrenie bolo vyvrátené dokonca aj chlapcami Davisovými, ktorí odmietli akékoľvek podobné obvinenia na adresu „strýčka Jima“. V každom prípade, priateľstvo Barrieho s rodinou Llewelyn Daviesových bolo taktiež jedno z kľúčových pri tvorbe Petra Pana a Peter Llewelyn Davies, jeden z chlapcov, dokonca prepožičal hlavnej postave príbehu svoje meno.

 

George, John a Peter Llewelyn Davies

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan

 

Postava Wendy dostala svoje meno ktiež vďaka skutočnému dievčatku. Barrie mal malú kamarátku, ktorú prezýval „Friendy“. Dievčatko však nevedelo poriadne vysloviť písmeno „R“, takže od nej to znelo skôr „Fwendy“ a tak sa to celkom uchytilo, že si Barrie túto prezývku trocha upravil a použil ju ako meno pre jednu z postáv vo svojej hre o Petrovi Panovi.  Publikum meno Wendy natoľko očarilo, že sa stalo svojho času veľmi  obľúbeným a používaným.

 

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan

 

Samotná postava Petra Pana sa po prvýkrát objavila v knihe The Little White Bird (1902) a neskôr v spomenutej hre Peter Pan, or The Boy Who Wouldn’t Grow Up, ktorá mala premiéru 27. decembra 1904. V knižnej podobe príbeh uzrel svetlo sveta po prvýkrát roku 1911, vďaka vydavateľstvu Hodden & Stonghton vo Veľkej Británii a Charles Scribner’s Sons za veľkou mlákou, spolu s ilustráciami F.D. Bedforda. O štyri roky neskôr, s povolením Barrieho, novelu skrátil May Byron a publikoval pod názvom Peter Pan and Wendy. Časom sa názov opäť o čosi skrátil a dnes príbeh nájdete jednoducho pod názvom Peter Pan. V roku 1929 spravil Barrie skutočne pekné gesto a daroval copyright Petra Pana detskej nemocnici Great Ormond Street Hospital.

 

 

A čo príbeh?

Ako každá iná rozprávka aj Peter Pan opäť ponúka rôzne zákutia, ktoré možno prebádať a rôzne pohľady cez ktoré sa na príbeh možno dívať.  Keďže ide o príbeh chlapca, ktorý nikdy nevyrástol, o večne hravé, roztopašné dieťa, na základe toho vzniklo pomenovanie komplex Petra Pana. V latinčine tento termín nájdete pod puer aeternus, čo znamená "večný chlapec". Toto označenie náleží dospelému mužovi, ktorý však stále mentálne zostáva v adolescentnom veku, odmieta záväzky, limity, či zodpovednosť v akejkoľvek oblasti svojho života. Rovnako ako Peter Pan ostáva večným chlapcom vo svojej Zemi – Nezemi a odmieta sa zodpovedne postaviť realitám každodenného života. Po prvýkrát sa pojem puer aeternus objavil v Ovídiovom diele Metamorfózy. V básni opisuje boha Iacchosa, detského bôžika, ktorým sa zaoberá práve v zmysle puer aeternus. Iacchos je spájaný s božstvami Dionýza a Erosa, je bohom vegetácie, znovuzrodenia a božskej mladosti.

 

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan

 

V Jungovskej psychológii pojem puer aeternus nájdete v kontexte archetypov. Opozitum (tieň) k puer je senex (lat. „starý muž“), teda disciplinovaný, zodpovedný a racionálny. Samozrejme, na puer sa nemožno pozerať len negatívne, má aj svoje pozitíva. Symbolizuje čosi nové, potenciu rastu a nádej do budúcna. Pojem puer aeternus sa isto nevzťahuje len na mužské pohlavie. V ženskom prípade hovoríme o puella aeterna, teda "večné dievča".

 

Kde bolo, tam bolo, alebo zaujímavosti o známych rozprávkach #4:  Peter Pan

 

Peter Pan jednoznačne reprezentuje konflikt mladého chlapca medzi nevinným detstvom a zodpovednou dospelosťou. Okrem toho tu však nachádzame aj iné faktory, napríklad túžba po matke, či inak, Oidipov komplex. Peter Pan ako malý utiekol z domu, keď sa dozvedel, že jedného dňa musí vyrásť. Keď mu však neskôr prišlo smutno a chcel sa vrátiť, zistil, že jeho mama má už iné dieťa. O nejaký čas, keď sa zoznámil s Wendy, chcel po nej, aby s ním odišla do Zeme – Nezeme, aby sa o neho a o Stratených chlapcov starala, rozprávala im rozprávky, rovnako ako mama. Dá sa povedať, že si v nej vytvára istý model matky po ktorej túži, no na druhej strane k nej prechováva city plné konfliktov.

Neskôr sa rodičia malej Wendy rozhodnú adoptovať všetkých Stratených chlapcov. To však znamená, že všetci nakoniec vyrastú a to desí Petra Pana natoľko, že zostane radšej sám v Zemi - Nezemi. "Všetky deti, okrem jedného, vyrastú..."

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Išlo o hoax – na internete hrdina, v skutočnosti poctivý občan
2 Štefan Harabin nepustil políciu cez vchodové dvere, chceli mu doručiť obvinenie za protesty
3 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
4 Týždeň po odvysielaní reportáže RTVS o údajnom úmrtí po podaní AstraZenecy sa z očkovania odhlásilo viac ako 21-tisíc ľudí
5 Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
1 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
2 Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
3 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Išlo o hoax – na internete hrdina, v skutočnosti poctivý občan
4 Budúci týždeň už žiaden okres nebude v čiernej fáze, takto sa budú uvoľňovať opatrenia
5 Týždeň po odvysielaní reportáže RTVS o údajnom úmrtí po podaní AstraZenecy sa z očkovania odhlásilo viac ako 21-tisíc ľudí
1 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
2 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
3 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
4 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
5 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy kultúra
Ivana tetuje Lila Wayna, Chrisa Browna či Miu Khalifu: Volajú si ma k sebe domov, často počúvam ich pripravované albumy (Rozhovor)Ivana tetuje Lila Wayna, Chrisa Browna či Miu Khalifu: Volajú si ma k sebe domov, často počúvam ich pripravované albumy (Rozhovor)
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
V Egypte objavili stratené zlaté mesto. Podľa expertov ide o najväčší objav od Tutanchamónovej hrobkyV Egypte objavili stratené zlaté mesto. Podľa expertov ide o najväčší objav od Tutanchamónovej hrobky
Viac článkov
Sponzorované články
Najväčší škandál v histórii britskej vlády: Minister obrany sa oddával večierkom, drogám a milenkámNajväčší škandál v histórii britskej vlády: Minister obrany sa oddával večierkom, drogám a milenkám
Nový alebo repasovaný iPhone? Ako zistiť, o aký iPhone ide?Nový alebo repasovaný iPhone? Ako zistiť, o aký iPhone ide?
Festival pre dušu prinesie návod, ako počas pandémie neprísť o rozum a vyvetrať si hlavu Festival pre dušu prinesie návod, ako počas pandémie neprísť o rozum a vyvetrať si hlavu
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
V centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšokV centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšok
Mladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarátMladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarát
Treba sa báť očkovania? Boli sme sa pozrieť ako to funguje vo vakcinačnom centreTreba sa báť očkovania? Boli sme sa pozrieť ako to funguje vo vakcinačnom centre
Časť škôl na Slovensku znova otvorila svoje brány. Boli sme sa pozrieť, ako pandémia zmenila vyučovanie a vedomosti žiakovČasť škôl na Slovensku znova otvorila svoje brány. Boli sme sa pozrieť, ako pandémia zmenila vyučovanie a vedomosti žiakov
Ako sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodinyAko sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodiny
Jeden z najdrahších bytov na Slovensku je na predaj. Pri jeho cene spadneš zo stoličkyJeden z najdrahších bytov na Slovensku je na predaj. Pri jeho cene spadneš zo stoličky
Rúško na pol žrde, kávičky s kamoškami v interiéri. Aj takto to vyzerá v niektorých nákupných centrách v BratislaveRúško na pol žrde, kávičky s kamoškami v interiéri. Aj takto to vyzerá v niektorých nákupných centrách v Bratislave
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.