hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

"Krásne myšlienky a krásne ženy netrvajú večne." Charles Bukowski

MIA
4. december 2014, 1:05 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho
Kultúra - Knihy
15
MIA
4. december 2014, 1:05

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

"Krásne myšlienky a krásne ženy netrvajú večne." Charles Bukowski

MIA
4. december 2014, 1:05
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho
10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

Život na spodine spoločnosti, detstvo plné bitiek, nekonečné holdovanie alkoholu a sex, sex, sex. To je v skratke jeden z najznámejších amerických spisovateľov, Charles Bukowski. Písať začal už ako 20-ročný, jeho práce mu však všade odmietali pre ich vulgárnosť. Vydávať ho začali až v Charlesových 34 rokoch. Veľa kritikov a literárnych znalcov ho zaraďuje k beat generation, Charles však o svojej tvorbe vždy tvrdil, že nepatrí nikam. Ja osobne si myslím to isté, Bukowski sa odlišoval omnoho väčšou drzosťou, vulgárnosťou a krutou reálnosťou od ktoréhokoľvek spisovateľa beat generation. Jeho diela nesú autobiografické prvky, sú proste napísané jeho neľahkým životom, o ktorom sme si už čo to povedali v našom inom seriáli. Vo svojich románoch vystupuje pod menom Henry Chinaski. Henry pracuje ako poštár, robotník, či pomocník na bitúnku. Popritom chlastá, úžíva si sex a nastavuje zrkadlo spoločnosti, korá sa bojí doňho nazrieť čo i len jedným okom. Chceš zistiť rozdiel medzi Amerikou, zemou splnených snov a skutočnosťou? Nech sa páči, tu je naša obľubená desiatka tvrdej reality podľa Bukowskeho.

 

 

10. Pulp

Posledná kniha, ktorú Bukowski napísal tesne pred smrťou. Je trochu odlišná od jeho ostatnej tvorby, nie je totiž až natoľko vulgárna. Stále v nej však cítiť Bukowskeho iróniu, ktorú na ňom milujem. Bukowski vedel, že sa blíži smrť, no nebál sa jej. Trochu sa jej vysmieval, ale s citom. Trocha sci-fi, trocha detektívka, trocha filozofia a ešte sa k tomu aj nasmejete, tento román má proste všetko. A hlavne má hlboké myšlienky. "Čakali sme a čakali. Všetci. Nevedel snáď psychiater, že čakanie je jedna z vecí, ktorá doháňa ľudí k šialenstvu? Ľudia čakajú celý život. Čakajú v rade na toaletný papier. Čakajú v rade na peniaze a ešte v ďalších radách. Čakáte, až pojdete spať a potom čakáte, až sa zobudíte. Čakáte na svatbu a potom čakáte na rozvod. Čakáte, až začne pršať a potom čakáte, kedy prestane pršať. Čakáte, až sa najete a potom čakáte, kedy sa budeme mocť opäť najesť. Čakáte v čakárni u psychiatra, ktorá je plná bláznov a premýšľate, či ste aj vy blázon..."

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

9. Factotum

Román, kde je hlavnou postavou Bukowskeho vyššie spomínaný dvojník Henry Chinaski. Opisuje hľadanie práce, ktorú potrebuje, len aby prežil. Rezignácia, chudoba, ženy, nekončiace chlastanie a dávka čierneho humoru. Kniha bola v roku 2005 sfilmovaná a v úlohe Henryho sa nám ukázal Matt Dillon. Kniha je však, ako to už býva, o mnoho lepšia a to je fakt. Factotum.

 

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

8. Ham on Rye

Plačeš, že ti mamka s ockom nekúpili nový iPhone? Prečítaj si túto knihu a zistíš, že tvoje detstvo bolo prechádzkou ružovou záhradou. Bukowski nám v tomto románe dovolí nahliadnuť do všedných dní jeho mládí. Otec aj matka ho bili každodenne jedna radosť. Popravde sa mu ani nečudujem, že začal už v trinástich chlastať prvú ligu.

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

7. Women 

Nuž, jeden z románov musel zasvätiť svojej životnej vášni, sexu a ženám. Znova tu vystupuje Henry Chinaski, ktorý stretáva mnoho žien, vyspí sa s nimi, s niektorými chvíľu žije, potom sa s nimi rozíde a hľadá si ďalšie. Veľa posteľových scén a Bukowskeho konštatovanie, že alkohol bude tvojim priateľom vždy a nikdy ťa neodkopne, ti pridá zopár pochybností o vzťahoch a živote celkovo.

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

6. Post Office

Opäť Henry Chinaski opisujúci svoj obyčajný život a prácu na pošte, kde strávil dlhých 14 rokov. Túto prácu nenávidel tak, ako všetky zamestnania, kde musel tvrdo drieť na živobytie (a možno ešte trošku viac). Románová prvotina plná ľahkej irónie, typickej autorovej ležérnosti a dostihových stratégií. Tento román vraj napísal za 20 nocí a popritom vypil 20 fliaš whisky. Práve po jeho vydaní sa z neho stal pán spisovateľ. 

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

5. Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness

"Svet patrí tým, čo sa neposerú." Zbierka poviedok, tak trochu šialených a jedinečných. Pri čítaní sa zatúlate na dostihy, do barov a krčiem, psychiatrických ambulancií, stretnete nespočet prostitútok, tulákov a alkoholikov a možno sa obohatíte ohľadom rôznych foriem sexu. Neprestávam sa čudovať, že Bukowskeho objavili až v jeho  34 rokoch.

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

4. Notes of a Dirty Old Man

Bukowski vystriedal mnoho povolaní a vyskúšal si aj rolu novinára. Pre jedny noviny písal pravidelne stĺpček, ktorý sa však vymykal bežným novinárskym príspevkom. Bol vulgárny, drzý, oplzlý a svojrázny, proste taký bukowský. Práve kvôli tomuto stĺpčeku vraj noviny skončili svoju kariéru. Pre nás verných fanúšikov vznikla zbierka týchto textov, poviedok, zápiskov, proste všetkého možného, čo v polovici 60-tych rokov Bukowski napísal. Vtipné, neslušné a priame dielo, ktoré vrelo odporúčam.

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

3. Betting on the Muse: Poems and Stories

Posmrtne vydaná zbierka viac než stovky básní a poltucta poviedok. Mnohí čiitatelia sú toho názoru, že čím bol starší, tým písal lepšie. Pri blížiacej sa smrti sa na život predsa pozerá inak. Ešte viac smutné, nahnevané a drsné dielo, vyjadrené preňho charakteristickou poetikou, vďaka ktorej mal, má a bude mať veľa priaznivcov. 

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

2. The Most Beautiful Woman in Town

Moja prvotina od Bukowskeho. Po prečítaní prvých poviedok som ju hodila do kúta a opäť som ju zodvihla až po pol roku. Nie je to kniha pre slabé žalúdky, to vopred upozorňujem. Je to kniha pre tých, ktorí sa chcú naozaj zamyslieť nad dnešným svetom a to bez obalu. Vyvolá vo vás odpor, zhnusenie, nenávisť, ale aj lásku, súcit a veľké pochopenie. Dokáže toto všetko naraz získať od svojho čitateľa iný spisovateľ, ako Charles Bukowski?

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

1. Poems Written before Jumping out of an 8-Storey Window

Zbierka básní, ktorú som prelúskala za hodinu a bola som očarená. Bukowskeho poézia je proste fenomenálna a aj keď vám jeho romány a poviedky prídu prisilné, jeho básne budete milovať. Sám tvrdil, že poézia hovorí tak veľa a potrebuje málo času a próza zas hovorí tak málo a potrebuje veľa času. Neviem povedať, ktorá báseň je moja obľúbená, páčila sa mi každá jedna. Preto táto zbierka obsadila prvú priečku nášho rebríčka. 

 

10 najlepších kníh Charlesa Bukowskeho

 

Žiaden spisovateľ nedokáže to, čo dokáže Charles Bukowski. Zaujať, pobaviť, donútiť sa zamyslieť a zároveň znechutiť a vzbudiť nenávisť. To všetko dokáže jeho poézia a próza. Vyvolá vo vašej duši menší zmätok, ktorý však oceníte, pretože vás vytrhne so stereotypných myšlienok. Mnohí kritici tvrdia, že Bukowskeho sa dá buď milovať, alebo nenávidieť. Ja k nemu cítim oboje. Občas ma naštve a občas dojme a za to ho uznávam obdivujem. Na záver vám odporúčam chytiť do rúk niektorú z knižiek pána Bukowskeho, zapnúť si Mahlera alebo Brahmsa, ktorých tento spisovateľ veľmi rád počúval pri písaní a vnímať svet aspoň chviľu ako on. Čo si myslíte o jeho tvorbe vy? Svoje názory vyjadrite v komentároch a zanechať tam možete aj tip na ďalšieho autora, ktorého by ste tu chceli vidieť s desiatkou jeho najlepších diel nabudúce. Dočítania!

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: wikipedia.org, bukowski.unas.cz, martinus.skFoto: wikipedia.org, amazon.com, dailymail.com Tagy: charles bukowski, 10 najlepších kníh
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Štefan Harabin nepustil políciu cez vchodové dvere, chceli mu doručiť obvinenie za protesty
2 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
3 Týždeň po odvysielaní reportáže RTVS o údajnom úmrtí po podaní AstraZenecy sa z očkovania odhlásilo viac ako 21-tisíc ľudí
4 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Išlo o hoax – na internete hrdina, v skutočnosti poctivý občan
5 Maďarskí vedci Slovensku odporučili Sputnik V netestovať a rovno ním očkovať, hovorí šéfka ŠÚKL-u Baťová
1 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
2 Budúci týždeň už žiaden okres nebude v čiernej fáze, takto sa budú uvoľňovať opatrenia
3 Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
4 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Išlo o hoax – na internete hrdina, v skutočnosti poctivý občan
5 Týždeň po odvysielaní reportáže RTVS o údajnom úmrtí po podaní AstraZenecy sa z očkovania odhlásilo viac ako 21-tisíc ľudí
1 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
2 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
3 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
4 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
5 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy kultúra
Ivana tetuje Lila Wayna, Chrisa Browna či Miu Khalifu: Volajú si ma k sebe domov, často počúvam ich pripravované albumy (Rozhovor)Ivana tetuje Lila Wayna, Chrisa Browna či Miu Khalifu: Volajú si ma k sebe domov, často počúvam ich pripravované albumy (Rozhovor)
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
V Egypte objavili stratené zlaté mesto. Podľa expertov ide o najväčší objav od Tutanchamónovej hrobkyV Egypte objavili stratené zlaté mesto. Podľa expertov ide o najväčší objav od Tutanchamónovej hrobky
Viac článkov
Sponzorované články
Najväčší škandál v histórii britskej vlády: Minister obrany sa oddával večierkom, drogám a milenkámNajväčší škandál v histórii britskej vlády: Minister obrany sa oddával večierkom, drogám a milenkám
Nový alebo repasovaný iPhone? Ako zistiť, o aký iPhone ide?Nový alebo repasovaný iPhone? Ako zistiť, o aký iPhone ide?
Festival pre dušu prinesie návod, ako počas pandémie neprísť o rozum a vyvetrať si hlavu Festival pre dušu prinesie návod, ako počas pandémie neprísť o rozum a vyvetrať si hlavu
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Hudobné legendy 20. storočia #2 - Frank Sinatra, symbol elegancieHudobné legendy 20. storočia #2 - Frank Sinatra, symbol elegancie
Hudobné legendy 20. storočia - Miles Davis, dychový virtuózHudobné legendy 20. storočia - Miles Davis, dychový virtuóz
Čo ťa na literatúre nenaučili #18 - Zakázaní autoriČo ťa na literatúre nenaučili #18 - Zakázaní autori
10 najlepších kníh Stephena Kinga10 najlepších kníh Stephena Kinga
Spotify sa púšťa do audiokníh. Pár klasík nechali nahovoriť hollywoodskym hviezdam či známym YouTuberomSpotify sa púšťa do audiokníh. Pár klasík nechali nahovoriť hollywoodskym hviezdam či známym YouTuberom
5 kníh, ktoré ťa počas vianočného lockdownu rozosmejú a donútia premýšľať nad niečím iným ako koronavírusom5 kníh, ktoré ťa počas vianočného lockdownu rozosmejú a donútia premýšľať nad niečím iným ako koronavírusom
Twilight sága sa nekončí: Midnight Sun láme rekordy v predajoch a autorka chystá dve ďalšie knihyTwilight sága sa nekončí: Midnight Sun láme rekordy v predajoch a autorka chystá dve ďalšie knihy
George R. R. Martin dúfa, že Winds of Winter dokončí v roku 2021. Počas karantény napísal množstvo kapitolGeorge R. R. Martin dúfa, že Winds of Winter dokončí v roku 2021. Počas karantény napísal množstvo kapitol
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.