Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 14. 8. 2020 meniny má Mojmír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
11
Fëanor
20. november 2014, 13:01
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

Masaker. Jeden obrovský mlynček na mäso. Aj tak by sa dala charakterizovať bitka o Verdun, ktorá bola súčasťou prvej svetovej vojny. Prečítaj si niečo o príčinách, i o tom, akou náhodou zomrel arcivojvoda s krátkym menom, F. F. K. Ľ. J. M. d'Este.

Fëanor
20. november 2014, 13:01
Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

November sa nám pred chvíľou prehupol do druhej polovice, takže nastal správny čas pripomenúť si niečo dávno minulé. Po dlhšom čase som oprášil literatúru a dejepisné mapy, aby som našiel niečo, čo zmenilo svojím spôsobom chod dejín. Možno sa budete so mnou prieť, že táto bitka neovplyvnila vojnu a celý svet dostatočne, no stojím si za svojím. Jej iný výsledok by spôsobil nemilé ťažkosti, i trúfam si tvrdiť, celkovú porážku, keďže by otvorila cestu do srdca Francúzska.

 

František Ferdinand

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Nedeľa 28. jún 1914, 10:50. Arcivojvoda a jeho manželka Sofia sú na oficiálnej návšteve Sarajeva na vojenskej inšpekcii. František Ferdinand Karol Ľudovít Jozef Mária d'Este (lebo jedno meno je príliš mainstream) s manželkou šli autom so stiahnutou strechou, aby si ich mohol dav prehliadnuť. Toto umožnilo hodiť Nedeljkovi Čabrinovićovi do auta granát. Bomba ale minula auto a atentát sa nezdaril, pričom atentátnici museli utiecť a skryť sa v dave. Po útoku sa František Ferdinand rozhodol navštíviť v nemocnici tých, ktorých zranila Čabrinovičova bomba. Aby sa vyhli centru mesta, generál rozhodol, že kolóna pôjde do nemocnice priamo po Appelovom nábreží. No zabudol o tejto zmene informovať vodiča auta, v ktorom bol František Ferdinand a Žofia. Na ceste do nemocnice odbočili doprava na ulicu Františka Jozefa, kde sa nachádzal Gavrilo Princip, jeden z atentátnikov. Keď si vodič uvedomil svoju chybu, začal cúvať. V tom pribehol Gavrilo, ktorý zo vzdialenosti meter a pol trafil Františka Ferdinanda do krku a jeho tehotnú manželku do brucha. Obaja zraneniam na mieste podľahli. Atentátnik bol chytený a uväznený, zomrel na tuberkulózu štyri roky po incidente. Tento akt spustil sled udalostí, ako napríklad ultimátum Srbsku, ktoré vyvrcholili vyhlásením prvej svetovej vojny, čiže prvej vojny, ktorá prekročila hranice kontinentov a spôsobila smrť miliónov ľudí.

 

Zelenou krajiny Dohody, žltou Trojspolku, šedé krajiny zostali neutrálnymi

 

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Vojna rozdelila svet na dva vojenské tábory, TrojspolokNemecko, Rakúsko-UhorskoTaliansko, a DohoduVeľká Británia, FrancúzskoRusko. Taliansko je z týchto štátov najzaujímavejšie z dôvodu, že pred vojnou malo spojeneckú zmluvu so štátmi Trojspolku. Ale nevstúpilo zároveň s nimi do vojny. Práve naopak, aktérom prvej svetovej vojny sa stalo až v roku 1915 na strane nepriateľa - Dohody. Kým záujmy Trojspolku boli kolonizačné, získať nové územia a rozširovať sa, Dohoda bola viac-menej obranným paktom. Vojne sa nedalo vyhnúť. Počiatočný nemecký postup podľa Schlieffenovho plánu (hovoril o rýchlej porážke Francúzska a bleskovom presunu na ruský front) sa podarilo zastaviť až 80 km od Paríža spojeným britsko-francúzskym jednotkám. Obe strany sa vybrali potom na sever, k Lamanšskému prielivu, kde sa snažili prelomiť nepriateľské línie. Keďže sa to nikomu nepodarilo, zakopali sa a až do konca vojny sa posunuli len o pár kilometrov. Snahy Dohody o zvrátenie mŕtveho bodu boli neúspešné – v bitkách pri Ypres (prvýkrát použité bojové plyny – chlór), Loos v roku 1915 a Somme 1916, kedy boli prvýkrát použité tanky. Len za prvý deň bitky pri Somme prišlo o život 57 470 britských vojakov, ale s nemeckými líniami to nepohlo. Rusko sa zmobilizovalo skôr ako Nemci počítali, museli otvoriť i východný front, a to bol dôvod neúspechu bleskovej vojny. Po počiatočných ruských výhrach Nemci ich nevycvičenú armádu vytlačili a vojna zastala na južnej časti frontu pri hraniciach so Slovenskom, v Karpatoch. Počas celej vojny sa západný front výraznejšie nemenil, srbský rýchlo zanikol, taliansky sa obnovoval, len ruský sa stále posúval. V Rusku ale silnela nespokojnosť s režimom, ktorá vyvrcholila februárovou revolúciou a zvrhnutím cára. K moci sa dostali boľševici v októbrovej revolúcii, ktorí okamžite uzavreli mier a sústredili sa na upevnenie moci v Rusku.

 

Mapa priebehu druhej svetovej vojny

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Rakúski zajatci na východnom fronte

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Bitka o Verdun, označovaná ako Verdunský mlynček na mäso, bola jedna z najkrvavejších bitiek na západnom fronte. Vyžiadala si na oboch stranách životy asi 250 000 vojakov a pol milióna ranených. Nemci plánovali zaútočiť na pozície, z ktorých Francúzi nemohli ustúpiť, jednak pre ich strategickú hodnotu, ako aj pre ich národnú pýchu. Ako cieľ budúcej ofenzívy vybral mesto Verdun-sur-Meuse, starobylé mesto obohnané opevneniami z 17. až 19. storočia, ktoré ležalo na spojnici nemeckých území a Paríža.

 

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Vo februári 1916 začali nemecké jednotky s deväťhodinovým ostreľovaním. Nasledoval pozemný útok nemeckého armádneho zboru, kedy prvýkrát v dejinách použili Nemci plameňomety. Za dva dni útoku sa Nemcom podarilo postúpiť iba 5 km. Napredovanie výrazne spomaľovali dva prápory, ktoré však Nemci nakoniec zatlačili. Až v tomto momente si francúzske velenie uvedomilo narastajúce nebezpečenstvo v oblasti a začalo konať. O pár dní boli Francúzi nútení ustúpiť už na druhú líniu obrany, ktorá bola posilnená ďalšími jednotkami. Toho večera náčelník francúzskeho generálneho štábu vymenoval za veliteľa Verdunského úseku frontu istého generála Pétaina a prikázal mu rýchlo sa premiestniť do oblasti. Nemecký 24. pechotný pluk zatiaľ obsadil strednú časť francúzskych opevnení pri Verdune - pevnosť Douaumont. Pri dedine Douaumont sa však nemecký postup spomalil výdatným snežením ako aj húževnatou obranou. Počas týchto bojov padol do zajatia aj kapitán Charles de Gaulle, ktorý bol v tej dobe veliteľom jednej z rôt. Znížená intenzita bojov umožnila Francúzom urýchlene prisunúť do oblasti 90 000 mužov a 23 000 ton munície.

 

Tak ako počas väčšiny ofenzív na západnom fronte sa v dôsledku postupu strácala výhoda vlastnej delostreleckej podpory, pretože vyrastali problémy s presunom delostreleckých zbraní po zničenej krajine, k čomu sa navyše pripojilo i nevhodné počasie. Ako Nemci postupovali hlbšie do nepriateľských pozícií, prenikali čoraz viac do palebného poľa francúzskych kanónov dislokovaných na západnom brehu Másy, takže na každý nový nemecký útok odpovedalo čoraz viac francúzskych diel. Po tom, čo sa Nemcom nepodarilo dobyť Verdun frontálne, obrátili svoju pozornosť na krídla a pokúšali sa francúzske pozície obchvátiť útokmi na vrch Le Mort Homme. Počas troch mesiacov zúrivých zákopových bojov sa Nemcom podarilo obsadiť dediny Cumières a Chattancourt západne od Verdunu a pevnosť Vaux. Roku 1916 Francúzi a Angličania v severnej časti západného frontu spustili peklo na Somme a prinútili tak Nemcov stiahnuť časť svojho delostrelectva na obranu tohto úseku. A v októbri začali Francúzi s mohutnou protiofenzívou. Kombinovala ťažké delostreleckú ostreľovanie a prudké útoky pechoty. Paľbu z diel korigovali z pozorovacích lietadiel. Vďaka tejto taktike vytlačili Nemcov do decembra do pozícii, z ktorých svoj útok začínali. Toto je považované za koniec bitky, i keď zákopová vojna a ostreľovanie pokračovali, nik sa nesnažil priamym útokom získať Verdun.

 

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Áno, nepriem sa, opis je veľmi zdĺhavý a nezáživný, ale chcel som ukázať, že bitky prvej svetovej vojny prebiehali úplne inak, ako všetky predchádzajúce vojny, i ako druhá svetová vojna. Od februára do decembra, čiže 10 mesiacov, operovalo niekoľko stotisíc mužov na úseku o šírke iba 15 km! Prakticky sa striedal iba steč nepriateľa a protiútok, do okamihu, kedy nezačalo ostreľovanie a všetci sa skryli. Okamžite po ostreľovaní nepriateľ zaútočil. Všetko záviselo iba na tom, ako rýchlo sa obrancovia dostanú ku guľometom. Ani život v zákopoch nebol nič moc, viac bĺch a potkanov než vojakov, navlhnuté potraviny, neskôr i plesne a odumreté časti tela. Preto sa zvyklo vojakov v prvých líniách rotovať a dopriať im odpočinku. Ruský front bol trochu iný. Kvôli prebytku ľudských zdrojov zvykli posielať velitelia z radov šľachty (bez akéhokoľvek výcviku, ich oprávnením bol pôvod) vojakov frontálnym útokom systémom 3+1. To znamenalo traja vojaci a jedna puška, ktorú brali vždy tomu, čo ju niesol a zahynul. To bol jeden z dôvodov, prečo front nezamrzol na mieste ako západný. Keď sa jedného nemeckého dôstojníka spýtali, kedy vedel, že vojna je stratená, tak odpovedal, že v tom okamihu, ako si uvedomil, že bojujú proti mocnosti, ktorá má toľko bojaschopných obyvateľov, že sa nebojí nechať milión zomrieť iba pre vlastnú hlúposť.

 

Vojaci československých légií počas prvej svetovej vojny

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Britský vojak od Somme

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Nemecký vojak

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Zmenu patovej situácie priniesli dve udalosti: Nemecko potopilo americké lode a snažilo sa poštvať Mexiko, aby vyhlásilo vojnu USA , čím iba prinútilo USA vyhlásiť vojnu sebe. Druhou bolo hromadné nasadenie tankov Britmi do vojny. Síce mali Nemci na západnom fronte po uzavretí východného už všetky jednotky, úspechu sa nedočkali. Naopak Dohoda ich s výdatnou americkou podporou zatlačila až do Belgicka a cisár bol nútený abdikovať. Postupne sa vzdalo Rakúsko – Uhorsko, Osmanská ríša i Bulharsko. Osamotené Nemecko 11. novembra 1918 o piatej hodine ráno podpísalo prímerie v železničnom vagóne v Compiègnskom lese. Prímerie začalo platiť o jedenástej hodine toho istého dňa. Vo vojne sa vyznamenali i česko-slovenské légie, ktoré bojovali za Dohodu hlavne na východnom fronte a snažili sa zaslúžiť pre Slovákov a Čechov vlastný štát. Ako vieme podarilo sa im to a 28. októbra 1918 vzniklo z popola mnohonárodnej monarchie i Česko-Slovensko. Veľká vojna výrazne zmenila tvár Európy. Priniesla rozvrat Nemeckého cisárstva, Rakúsko-Uhorska, Osmanskej ríše a cárskeho Ruska. S pádom týchto krajín skončila vláda Hohenzollerovcov, Habsburgovcov a Romanovovcov.

 

Čo je ale zaujímavé, Hitler po dobytí Francúzska v druhej svetovej vojne prinútil Francúzov podpísať kapituláciu, na tom istom mieste a v tom istom vagóne, v ktorom bolo zhanobené Nemecko roku 1918.

 

Pamätník v Compiègnskom lese

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916 

 

Replika vagóna, v ktorom bol podpísaný mier

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Adolf Hitler pri spomínanom podpise francúzskej kapitulácie

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #4: Bitka o Verdun, 1916

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: wikipedia.org, kniha Histótia (Ikar, 2009), sme.sk Tagy: bitka, prvá svetová vojna, Verdun, Bitky ktore zmenili tvar sveta
Ohodnoť článok
19
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.