Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 18. 1. 2021 meniny má Bohdana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Móda - Módny seriál
15
Pierre
9. november 2014, 22:26

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

V minulom diele sme si povedali niečo o tom, ako by dnes (ne)mal oblek vyzerať. V druhom pokračovaní sa zastavíme pri dvoch vzájomne súvisiacich témach.

Pierre
9. november 2014, 22:26
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

Ak si čítal prvý diel, tak vieš, že v dnešných časoch nosí správny elegán úžšie strihaný oblek, ktorý mu sadne ako uliaty, spodný gombík nie je nikdy zapnutý a kvalitná látka často stojí za to. Takisto sme sa venovali tomu, ako by mal oblek na tebe vyzerať, kde má byť dlhý a kde kratší, či už ide o nohavice alebo sako. Oblek samotný je skladačka a rovnako ako seriál, má svoje časti. Dnes bude reč o košeliach, motýlikoch, kravatách a iných ozdobách na krk.

 

Košeľa
Oblek by sme mali. Na rade je košeľa. Zdanlivo nepodstatná časť je akési pozadie tvojho obleku, nikto si ju nemusí hneď priamo všimnúť, ale vníma ju. 
Pokiaľ nechceš byť za nevkusného barbara a záleží ti na výslednom dojme celého obleku, jednofarebným variantom nikdy nič nepokazíš. Samozrejme, tak ako je tomu u všetkých látkových častí obleku (oblek samotný, košeľa, kravata/motýlik/kravatový šál), každému ide iná farba či iné farebné kombinácie. To je však vec na skúšanie a odhad skúsenej predavačky.


Jediné varovanie môže byť pri čiernej. Ak nemáš oblek svetlejšej farby, nedávaj pod ňu čiernu košeľu. Nech už si akýkoľvek farebný typ (pleť, vlasy), zrejme každý bude v kombinácii tmavého obleku a čiernej košele pôsobiť bledo, až chorobne.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Ak dve farby, nevýrazný, jednoduchý vzor nie je prešľapom. Ber ale na vedomie, že automaticky sa oberáš o možnosť experimentovať s kravatou, o pásikoch na obleku ani nehovoriac. Ak na seba hodíš oblek s vertikálnymi pásikmi a pod to károvanú košeľu, budeš budiť dojem vyšrafovanej mapy pozemkov.


Preto by si mal voliť skôr pásiky - decentné, nie veľmi kontrastné. Pri prúžkoch však ber na vedomie, že vertikálne ťa síce zužujú, ale zdáš sa byť vyšší. Naopak, horizontálne rozširujú. Preto, ak nemáš výšku ako člen NBA a ešte na seba hodíš vodorovné pásiky na košeli a na to dlhé sako, zaručene sa ťa niekto opýta, či ideš na predpriemiéru Hobbita 3.


Káro nie je vo všeobecnosti vrchol elegantnosti (aj keď v elegancii má svoje stále výsadné miesto), keďže tento seriál je zameraný skôr na publikum, ktoré oblek nenosí denno-denne. Preto košele s týmto vzorom na formálne udalosti veľmi nepatria.


Bodky sú špecifická kategória. Keď sú malé, nenápadné, osviežia tvoj oblek. Veľké polka dots si nechaj na silvestrovskú párty.


Prepracované vzory na košeliach, ako je napríklad paisley, je vhodnejšie dať na seba iba vtedy, ak nerátaš so žiadnym doplnok na krk a máš rád trošku prečačkaný štýl. Samozrejme, nikto ti nikdy nepovie nič negatívne na vyžehlenú bielu košeľu. Sú vecí, ktoré sú jednoducho zlatým štandardom naprieč celými dekádami.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Ohľadom strihov dnes platí, ak úzko strihaný oblek, tak aj košeľa. K širokému klasický strih alebo aj slim. Na krátke rukávy v obleku zabudni. Správny džentlmen prežije aj teplé počasie a ak máš kvalitný bavlnený oblek a košeľu, nespotíš sa.


Čo je však väčšmi nevkusné a priam smiešne, je, ak si vypracovaný a košeľa sa v oblasti zapínania rozchádza na prsiach a bruchu. Nikto nebude obdivovať tvoje tehličky, iba budeš na smiech, že nosíš košeľu po staršom bratovi. Je to presne to, čom bola reč v prvom diele. Oblek ti má padnúť ako uliaty.

 

Zapínanie košele je zväčša preferované klasické, a teda jednotlivé gombíky s určitým odstupom. Bežné je aj dvojité či trojité zapínanie, na tie sa ale veľmi kravata či motýlik neviažu. Sú určené skôr do chinos a iných elegantných nohavíc, než do obleku. Skryté zapínanie (nad gombíkmi má košeľa ešte pruh látky, košeľa vyzerá jednotliato, akoby nemala zapínanie) pôsobí skutočne puntičkárskym dojmom, v dobrom slovazmysle. Takéto kúpiš zväčša iba s rukávmi na manžety. Košeľa určená do smokingu je výhradne biela a zapínanie je skryté.

 

Rukávy

Ako sme už spomenuli, krátke rukávy nemajú v obleku čo hľadať, to ti povie každý predavač, návrhár i stylista. Rukáv by mal byť natoľko dlhý aby ti vyčnieval spod saka. Správne by ti mal zakrývať ohyb päste, nie ďalej.


Či budeš mať na rukáve dva alebo len jeden gombík je v podstate vec vkusu a komfortu. Pri dvoch sa ti strany rukávu, ktoré spájaš, nebudú od seba odkláňať, nebudú totiž zapnuté len na jednej osi. Samozrejme, viac gombíkov už je pri košeliach, ktoré ich majú viac aj na zapínaní na hrudi a teda dvojité alebo trojité zapínanie.


Vždy ale zapínaj gombík na predlaktí.

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Inou kategóriou sú manžety. Nepopierateľným faktom je, že budia dojem luxusu. O manžetách ako takých si viac povieme v inom diele pri doplnkoch. Zatiaľ však stačí povedať, že nepôsobia luxusne len svojím vzhľadom, ale i tým, že ohlodávajú rukáv saka a že je to po čase skutočne vidieť. A keďže toto nie je Esquire pre biznismenov, ktorí majú niekoľko oblekov za mesiac, neodporúčame nosiť manžety často. Ak si na nejakú príležitosť kúpiš košeľu na takéto zapínanie a manžety, nič sa nedeje. Malý “hriech” obleku nezaškodí.

 

Poznáme v zásade dva najzákladnejšie tvary golierov. Klasický, na ktorý ide väčšina viazaniek, alebo nič. A stojatý, na ktorý iba motýlik.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

Klasický je využívaný častejšie a má veľké množstvo variantov. Rozoberať jednotlivé strihy by bolo na samostatný seriál. Preto k nim len jednoduchá rada: vyskúšaj rôzne a ktorý ti sadne, ten ber. V podstate nejde o nič iné, len o to, ako opticky upravujú tvoj krk. Klasický ostrý naškrobený golier je univerzálny, rovnako ako biela košeľa.

V obchodoch nájdeš aj klasický, ktorého špičky sa zapínajú gombíkom. Sú neformálne a na slávnostné príležitosti (svadba, imatrikulácia, stužková, promócia, pracovný pohovor skutočne váženého postu) sa nehodia. Nevšedné záležitosti ako golier spojený sponou sa často nevidí a osobne som naň nenarazil ani v obchodoch.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky


V ideálnom prípade, ak si skutočný perfekcionista, by ti mal límec saka sedieť presne pri golieri. Pri niektorých strihoch je to však nie vždy možné.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky


Stojačik je určený iba do smokingu. Viaže sa okolo neho motýlik, ale nikdy nič iné.

V obleku nemá orientálny golier (názvov je viac) čo hľadať.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Golier nemá iba estetickú funkciu. Chráni vnútornú stranu tvojho saka v oblasti krku. Košeľa je lacnejšia než sako a časté pranie je pre ňu menej škodlivé.

 

Čo do kategórie košiel spadá, aj keď sa na to často zabúda, sú tielka a nátelníky. Tie by ti mali byť obtiahnuté, aby pod košeľou nevytvárali hrbolčeky a pokrčené miesta. Iný ako biely nie. Najlepšie je, ak ho nie je vidieť. Pohlcuje pot a chráni tak košeľu aj teba pred fľakmi na chrbte, prsiach či podpazuším. A v zime ťa zahreje.

 

Pamätaj, že košeľa má byť VŽDY v oblekových nohaviciach. Ak si myslíš, že pôsobíš ležérne, keď ju vytiahneš, vyhrnieš rukávy a ešte povolíš trojicu gombíkov pod krkom, mýliš sa. Ľudia ti skôr na prvý pohľad budú hádať promile.

 

Čo na krk?

Začnime najznámejším doplnkom pod golier. Kravata. O štýloch jej viazania skôr stručne, keďže to je štúdium na celé týždne, nehovoriac o praxi. V zásade však platí, že uzol by nemal byť užší ako kravata samotná, ideálne ani o veľa širší. Môžeš ju nosiť vždy, pretože za dobrú kravatu ti nikto nevynadá. Dnes je celá elegancia na úzko - úzky oblek, úzka košeľa, takže aj kravaty sú podľa toho užšie. Samozrejme, do oblekov širšieho strihu kravaty, aké má zaiste tvoj otec v skrini.


V krajinách, kde sú obleky viac na dennom poriadku než u nás, ako vo Francúzsku či USA, je kravata v rovnakej cenovej hladine ako oblekové nohavice, niekedy drahšie. Pretože sú si vedomí, že nie oblek, ale kravatu si vaši skúšajúci, profesori a hlavne kolegovia, nadriadení a klienti, najviac zapamätajú. Je erbom. Hovorí o vašom vkuse najhlasnejšie. Jedinými pravidlami proti faux pas je, aby boli gombíky košele zapnuté riadne až ku krku a kravata utiahnutá. Kravata by mala byť uviazaná tak, aby ti utiahnutá siahala nad opasok, nemala by trčať pod pracku.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Spona na kravate nie je veľmi častá záležitosť, ale vo svojej podstate je to akási forma brošne. Ide teda zvyčajne o šperk. V niektorých prípadoch má podobu ihlice. Platí zákon jednej farby doplnkov, a teda, že kovové časti (manžety, spona, hodinky s kovovým náramkom aj pracka opasku) by mali byť z jedného kovu rovnakého odtieňu, v ideálnom prípade sú manžety a spona rovnaké.

 

Sú viazania, ktoré sú zložitejšie. To, čo vidíš na obrázku dole, dokážu z dostatočne dlhej a správnej kravaty uviazať len majstri. Zväčša si takúto "svadobnú" kravatu kúpiš už uviazanú.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky


Vzory majú jednoduché pravidlo. Anglický káro vzor je univerzálny, prosto džentlmen. Pásiky sú vhodnejšie do biznis sféry. Zvieracie vzory, vianočné a iné motívy si daj na novoročnú oslavu, pretože v serióznej sfére nebude nikoho zaujímať, že Barney Stinson nosí kačičkovskú kravatu, lebo prehral stávku.

 

Druhou možnosťou do obleku je kravatový šál. Ak si videl film Dokonalý trik (2006) s Hughom Jackmanom, asi vieš, čo mám namysli. Jeho miesto v elegancii je sporné. Jedni ho považujú za šviháckejší ako kravata, iní zasa za neformálnejší. V každom prípade, nie je až tak častý a ak máš dlhý krk, pôjde ti.


Jeho výhodou je, že ťa neškrtí, ľahšie sa viaže a keďže je pri ňom košeľa pri krku rozopnutá, nebude ti tak sakramentsky teplo. Nevýhoda? Snáď iba to, že ti nebude konštantne držať na krku a po čase môže padať, takže ju z času na čas, raz za hodinku, musíš trošku napraviť.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Do tretice ku klasickým golierom je... Nič. Ak už si na neformálnejšej akcii a máš mať rozopnutý golier, vyberaj košeľu s golierom, ktorý má farbu alebo vzor na vnútornej strane. Keď ju rozopneš, bude tam farba, ktorá nahradí kravatu či šál. Rozopínaš horný, resp. hornú dvojicu gombíkov. Nikdy nie viac. Krokodíl Dundee a sedemdesiate roky sú minulosťou, ktorá sa pravdepodobne ani nebude opakovať. Uisti sa, že z rozopnutého goliera nedáš na známosť porast tvojej hrude. Nemal by si mať žiadny. A ak už rozopneš jeden, dva gombíky, skontroluj si, či nie je vidieť golier nátelníka alebo tielka. Inak je to akoby niekto rozkrojil cibuľu a pozoroval vrstvy.

 

Takto nie

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Motýlik. Pokiaľ to dresscode neprikazuje, smoking neber. Pretože iba k nemu sa pôvodne nosí motýlik. Eventuálne k vychádzkovému obleku. Inak sa do bežného obleku veľmi nedáva. Aj keď na fotkách z Oscarov, Grammy a podobných celebritných slávností narazíš na fotky mužov, ktorí majú v klasickom golieri zaviazaný motýlik, nie je to úplne kóšer, ale nie je to prešľap.

 

Aj keď kúpiš bez problémov motýlik na zapínanie, vedieť si ho uviazať je však džentlmenská záležitosť. A ženy majú rozviazaný motýlik na krku (vraj) veľmi radi.

 

Nahoď sa elegantne bez faux pas #2: Košele a viazanky

 

Móda je vec relatívna a aj po prečítaní mnohých stránok je ťažké určiť presne všetky pravidlá. Preto ak máš iný názor, pokojne píš do komentáru.

 

Ďalší diel bude zameraný na topánky, opasky a doplnky, akými sú hodinky, prípadne náramky, okuliare či kapesník v náprsnom vrecku saka.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: košele, todayonline.comFoto: titulná, bows and ties, honeybuy.com, spona Tagy: oblek, košeľa, kravata, motýlik, viazanka, Nahoď sa elegantne bez faux paux
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.