Utorok 16. 1. 2018 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Carlos Henrique Kaiser - futbalista, ktorý si splnil svoj sen aj bez talentu

Hovorí sa, že talent je preceňovaný. Svoje o tom vie aj Carlos Kaiser. Útočník, ktorý nikdy nedal gól.

28. október 2014, 22:44
28. október 2014, 22:44

Stať sa slávnym a bohatým futbalistom, to je sen množstva mladých chlapcov po celom svete. Koľkým sa to však aj naozaj podarí? Asi len mizivému percentu. Veď si spomeň na chalanov, s ktorými si kedysi za žiakov kopával ligu. Koľko z nich sa dnes môže pýšiť statusom profesionálneho futbalistu? A pritom niektorí boli fakt dobrí. Len prišlo nejaké zranenie, alebo zistili, že behať po baroch je väčšia zábava, ako behať po ihrisku, prípadne sa objavila nová frajerka, s ktorou trávili všetok čas aj na úkor tréningu.

 

A potom tam bola ešte druhá skupina chalanov. Tí, čo strašne chceli byť najlepší, ale ledva vedeli chodiť a zápasy sledovali len z lavičky. Áno, presne tí, ktorí išli na tréningu vždy na sto percent, ale aj tak im nikto neprihral, a keď aj náhodou áno, lopta sa od nich odrazila ako od stromu. Presne do tejto skupiny patril aj bývalý brazilský futbalista Carlos Henrique Kaiser. Akurát, že on bol nielen drevenný ako Pinocchio, on aj tak klamal. Tento útočník, ktorý nikdy nedal gól, možno nebol talentovaný futbalista, ale nepochybne mal silnú vôľu, odvahu a vedel sa predať. Už len to, že sám sebe dal prezývku Kaiser (nemecky cisár), ktorú nosil legendárny Franz Beckenbauer, bol skvelý marketingový ťah. Ľudia si automaticky začali spájať jeho štýl hry s elegantným štýlom bývalého nemeckého libera, aj keď ťažko povedať, či Carlos Henrique nejaký štýl vôbec mal. Ale poďme pekne po poriadku.

 

Carlos Henrique Kaiser - futbalista, ktorý si splnil svoj sen aj bez talentu

 

Kaiserova stratégia, ako preraziť do veľkého futbalu bez štipky talentu, bola jednoduchá, ale efektívna. Na začiatku 80-tych rokov sa skamarátil s väčšinou vtedajších brazilských hviezd, čo hralo kľúčovú rolu v jeho kariére. Jeho friendlist obsahoval mená ako Romario, Edmundo, Ricardo Rocha, Renato Gaúcho, Branco a ďalší. Čo myslíte, ktorý tréner by odmietol, keby mu zavolal sám Romario a odporučil mu svojho dobrého kamaráta a „skvelého“ futbalistu?

 

V tej dobe ešte nebolo možné zapnúť youtube a nájsť nejaké hráčove videá zo zápasov. A Carlos Kaiser, rovnako ako Zlatan, na skúšky nechodí. On len príde podpísať zmluvu. Takýmto spôsobom sa dostal do všetkých svojich klubov v Brazílii. Po podpise zmluvy nasledovala klasická rutina. Carlos poprosil v klube o nejaký čas, aby sa dal kondične dokopy, keďže je po zranení a tak prvý mesiac len behával okolo ihriska, kým ostatní hráči trénovali. Po večeroch potom trávil čas na diskotékach v Riu, kde balil ženy na svoju kariéru profesionálneho futbalistu.

 

Keď nastal moment návratu na ihrisko, Carlos mal už pripravený ďalší plán. Pri prvom kontakte s loptou sa hodil o zem, chytil sa za členok a predstieral obnovenie zranenia. V tej dobe ešte nebola možnosť poslať hráča na magnetickú rezonanciu a tak mu jeho simulovanie prechádzalo. Takto mal ďaľších dvadsať dní voľno, potom mesiac zase naberal kondičku a tak dokola, až kým vedeniu klubu nedošla trpezlivosť. Potom zase jeden z jeho hviezdnych kamarátov zdvihol telefón, zavolal do iného klubu a ďalej si už príbeh viete domyslieť.

 

Carlos Henrique Kaiser - futbalista, ktorý si splnil svoj sen aj bez talentu

 

Týmto sa však jeho triky nekončili. Počas jeho pôsobenia v Botafogo na začiatku 90-tych rokov nosil stále so sebou veľký mobilný telefón a predstieral rozhovory s významnými klubmi z Anglicka. Mať v tej dobe mobil samo o sebe znamenalo, že nie si len tak hocikto, plus keď k tomu pridáš drahé rozhovory do Európy, reputácia veľkého frajera je na svete. Nikto z jeho spoluhráčov nerozumel anglicky, čiže všetci Carlosovi jeho rozprávky verili, až kým sa v klube neobjavil nový doktor s certifikátom z angličtiny, ktorý hneď pochopil, že hlasné mrmlanie do telefónu má od angličtiny veľmi ďaleko. A aby toho nebolo málo, kým sa Carlos sprchoval, zvedavý doktor si posvietil aj na jeho mobil. Zistilo sa, že je to obyčajná detská hračka z plastu. Tak sa tento vynaliezavý útočník zase raz porúčal do iného klubu.

 

Carlos Henrique Kaiser - futbalista, ktorý si splnil svoj sen aj bez talentu

 

Carlos Kaiser však bol okrem iného majster improvizácie. Keď „hrával“ za klub Bangu a bol ešte v štádiu naberania kondičky, prišlo nečakané prekvapenie. Tréner sa ho rozhodol nominovať na ligový zápas. Sľúbil mu síce, že do hry nezasiahne a ostane na lavičke, ale ku koncu zápasu Bangu prehrávalo a tréner poslal Carlosa sa rozcvičiť. Ten musel niečo rýchlo vymyslieť, lebo výjsť na ihrisko nepripadolo do úvahy. V tom si všimol, že domáci fanúšikovia kričia na prezidenta klubu, že je zlodej. Carlos neváhal ani sekundu, vyliezol na plot pred tribúnou a začal slovne urážať fanúšikov. Hneď nato inkasoval od rozhodcu červenú kartu. Misia splnená.

 

Prezident klubu však žiadal vysvetlenie, a Kaiser sa zase raz vynašiel po svojom. Povedal mu: „Boh mi dal otca, ktorý odišiel. Potom mi však dal nového otca. Vás. A ja nikdy nedovolím, aby niekto môjho otca nazýval zlodejom.“ Táto fráza zabrala a Carlos dostal ponuku na predĺženie zmluvy o pol roka.

 

Carlos Henrique Kaiser - futbalista, ktorý si splnil svoj sen aj bez talentu

 

O pár rokov neskôr začal veľký boom a brazílské hviezdy sa začali sťahovať do Európy. Carlos samozrejme nebol o nič horší a tak poprosil ešte raz svojich kamarátov, aby mu vybavili angažmán niekde na starom kontinente. A keďže kamoš kamoša v štichu nenechá, Carlos sa presťahoval do Francúzska, presnejšie na Korziku do klubu Gazelec Ajaccio.

 

Hneď na prvý tréning prišli privítať novú brazilskú hviezdu stovky fanúšikov francúzskeho klubu. Carlos ich nechcel sklamať a tak sa rozhodol nepoužiť svoju osvedčenú fintu, zvaliť sa na zem po prvom dotyku s loptou, lenže začať trénovať a ukázať svoje „skills“ neprichádzalo do úvahy. Carlos Kaiser sa však znova predviedol ako kráľ freestylu. Poobzeral sa okolo a uvidel sieť s loptami pripravenými na tréning. Carlos ju otvoril a každú jednu loptu vystrelil na tribúnu ako darček fanúšikom a ešte pritom stihol bozkávať znak klubu na drese. Misia opäť splnená. Fanúšikovia ho milovali, a trénerovi, ktorý nemal k dispozícii žiadne lopty, nezostalo nič iné, ako dať hráčom kondičný tréning.

 

Carlos Henrique Kaiser - futbalista, ktorý si splnil svoj sen aj bez talentu

 

Carlos Henrique Kaiser ostal v Ajaccio ešte pár rokov, počas ktorých utrpel veľa zranení. Keď ukončil svoju kariéru profesionálneho futbalistu, ktorá trvala neuveriteľných 20 rokov, mal na konte 30 štartov a 0 gólov. Navždy sa však zapíše do histórie ako futbalista, ktorý bol ochotný pre svoju profesionálnu kariéru spraviť všetko.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
návrat hore Zdroj: http://www.4dfoot.com, http://www.sportskeeda.com
Zobraziť 3 komentáre
Diskusia
alebo poslať ako anonym
3 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Tralala29. október 2014, 21:21

iný šefino :D

29 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Zadajnick9. máj 2015, 17:00

Viem si predstaviť film niečo na štýl chyť ma ak to dokážeš inak je to bomba príbeh :D

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
asapa_hater29. október 2014, 22:13

Super, to som potom najväčší kulturista na svete. Veď nemusím mať 150kg. Logika..

-20 Odpovedať · Nahlásiť
Odoberaj REFRESHER videá