hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Osobnosti
18
johnnybravo
31. október 2014, 19:20
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

Leonardo DiCaprio a jeho životná cesta k vytúženej sláve na strieborných plátnach.

johnnybravo
31. október 2014, 19:20
Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
18
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Žijúca herecká legenda, obrovská osobnosť, šikovný producent a veľký ochranca prírody. Takto by sa v skratke dal popísať Leonardo Wilhelm DiCaprio. Muž, ktorého si ešte stále mnohí mýlia s vynálezcom Da Vincim, sa narodil 11. novembra 1974 neďaleko Hollywoodu, kam nakoniec smerovali jeho kariérne kroky. Leonardo sa môže pochváliť pestrou rodinnou tradíciou, veď jeho otec je polovičný Talian a polovičný Nemec, jeho matka zase Nemka s ruskými koreňmi. Obaja rodičia teda pochádzajú z rodín, ktoré sa do Spojených štátov amerických prisťahovali.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Leonardovi rodičia sa po vzplanutí lásky presťahovali do Los Angeles, avšak nanešťastie ich vzťah netrval príliš dlho, keďže už jeden rok po synovom narodení sa dvojica rozviedla a Leonardo zostal v opatere svojej matky. Už v detstve sa mu najmä vďaka vplyvu matky zapáčilo herectvo: „Miloval som imitovanie ľudí. Rád som sa zabával s mojimi rodičmi a vytváral som si rôzne imagináre postavy. Po dokončení školskej dochádzky, keď úspešne zvládol štúdium na inštitúte Los Angeles Center for Enriched Studies, stála pred mladým DiCapriom dôležitá životná križovatka. Mladý muž sa musel rozhodnúť, kam povedú jeho ďalšie kroky a voľba nakoniec padla na herectvo.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Ako mnoho iných hercov, svoju kariéru začínal Leonardo v reklamách na rôzne výrobky. Napriek tomu, že niekoľko rokov sa DiCapriovi nedarilo získať agenta, ktorý by mladého herca zastupoval, jeden z nich mu dokonca odporučil zmenu mena na Lenny Williams, nakoniec sa mu na začiatku 90. rokov podarilo získať prvú úlohu. Medzi prvé príležitosti patrila reklama na výrobok z obilnín, postupom času sa mu podarilo získať úlohu v reklame na žuvačky a nechýbali napríklad ani detské hračky. Prvé úlohy v televíznych adaptáciách sa rovnako začali objavovať a Leonardo si vyslúžil rolu v dramatickom seriáli Parenthood, ktorý však medzi divákmi nemal veľký úspech a zanedlho na obrazovkách skončil. Dostupné informácie hovoria, že počas natáčania sa Leonardo zoznámil s hercom Tobeym Maguirem a odvtedy sú z nich dobrí priatelia. Rok 1991 priniesol prvú filmovú rolu, keď si zahral v nízkorozpočtovej sci-fi komédii Critters 3, avšak až dlhé dva roky sa čakalo na to, aby DiCaprio prvýkrát svetu odprezentoval svoje herecké nadanie.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Herec si zahral vo filme Zo života chlapca, kde sa predstavil po boku Roberta De Nira a filmoví kritici padali do kolien. Na hercovom výkone oceňovali najmä autenticitu prežívaného príbehu, ktorý rozprával o zložitom vzťahu mladého chlapca a jeho nevlastného otca. Prešiel iba rok a Leonardo si do denníčka pripisoval ďalšiu rolu po boku filmových velikánov, tentokrát si zahral v známom filme Čo žerie Gilberta Grapea a počas natáčania zdatne sekundoval lámačovi ženských sŕdc, Johnnymu Deppovi. Leonardo si za svoje skvelé zobrazenie chlapca s mentálnymi problémami vyslúžil svoju prvú nomináciu na Oscara a Hollywood v mladom hercovi práve našiel svoju ďalšiu veľkú hviezdu. Prvá oscarová nominácia otvorila hercovi brány do veľkého filmového biznisu, najskôr sa objavil vo westerne Rýchlejší ako smrť po boku Sharon Stoneovej a o rok neskôr vytvoril hereckú dvojicu aj s Meryl Streepovou v Marvinovej izbe. Nezabúdajme však ani na filmové spracovanie Shakespearovho najznámejšieho tragického príbehu o láske, Rómeo a Júlia, v ktorom si Leonardo strihol hlavnú postavu.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

V tej dobe hľadal režisér James Cameron hercov do svojho pripravovaného veľkofilmu, ktorý dnes všetci poznáme ako Titanic. Písal sa rok 1997 a Cameron sa po výrazných hercových úspechoch v minulých rokoch rozhodol Leonarda obsadiť do role chudobného Jacka Dawsona. Spoločnosť mu robila Kate Winslet, ktorá stvárnila Rose, dievča z vyšších vrstiev, a po obrovskom úspechu sa z oboch mladých hercov razom stali svetové hviezdy. Titanic si ihneď vyslúžil 14 oscarových nominácií a len na domácej pôde sa mu podarilo zarobiť viac ako 600 miliónov dolárov. Vďaka svojim výkonom v oceneniami ovenčenom trháku sa Leonardo dokonca dostal do zoznamu 50 najkrajších ľudí sveta podľa magazínu People v rokoch 1997 a 1998. Už ako mladému chlapcovi mu nechýbala chuť študovať, a tak sa dnes môže pochváliť napríklad tým, že dokáže rozprávať plynulou nemčinou.

 

Obdobie po Titanicu sa pre stále mladého herca nezačalo najlepšie a objavil sa v niekoľkých filmoch, ktoré široká verejnosť neprijala s veľkým nadšením. Zahral si v Mužovi so železnou maskou, kde stvárnil kráľa Ľudovíta XIV a jeho brata Filipa. Kritici film zvozili pod čiernu zem aj napriek prítomnosti filmových hviezd ako Jeremy Irons a John Malkovich, avšak týmto pre DiCapria šnúra „neúspechov“ nekončila. Neveľmi slávne dopadol aj horor Pláž, v ktorom sa Leonardo ocitá na opustenom thajskom ostrove, ale ani tu svojím výkonom kritikov nepresvedčil a herec sa tak na celý rok utiahol z verejného života, odmietal filmové ponuky a jeho sláva pomaly padala smerom k zemi.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Našťastie, DiCaprio sa nevzdal a rozhodol sa o svoju pozíciu vo filmovom biznise zabojovať znova. Pomocnú ruku mu ako prvý podal slávny režisér Steven Spielberg, ktorý ho obsadil do skvelého filmu Chyť ma, ak to dokážeš, kde si Leonardo zahral chlapíka s nezvyčajným talentom na falšovanie dokumentov a predstieranie. Za Spielbergov film si DiCaprio vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus a zdalo sa, že jeho herecká hviezda začína opäť žiariť. V tom istom roku, 2002, sa herec stretol s legendárnym režisérom Martinom Scorsesem, ktorý mu ponúkol rolu vo filme Gangy New Yorku a práve touto spoluprácou sa začalo ich dlhoročné kamarátstvo. Scorsese obsadil DiCapria do svojich ďalších filmov, za zmienku stojí hlavne Letec z roku 2004, kde si herec zahral jedného z najslávnejších amerických biznismenov, Howarda Hughesa, za ktorého stvárnenie si dokonca vyslúžil aj svoju druhú oscarovú nomináciu.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Svoju filmografiu rozšíril ďalším hitom už o dva roky neskôr, keď si v Skrytej identite zahral policajta infiltrujúceho zločineckú skupinu. Vo filme sa objavili hviezdy ako Matt Damon, Jack Nicholson či Mark Wahlberg a medzi filmovými kritikmi si vyslúžil veľké uznanie. Rok 2006 tak bol pre herca jedným z najúspešnejších, keď sa ešte stihol objaviť v Krvavom diamante, za čo si vyslúžil svoju tretiu oscarovú nomináciu, avšak ani tú na ocenenie nepremenil. Od jeho hereckej prestávky prešlo viac ako 5 rokov a z DiCapria sa relatívne rýchlo opäť stala herecká super hviezda. Vo svojej filmovej kariére pokračoval ako Roger Ferris v akčnom thrilleri Labyrint Lží, nesmieme však zabudnúť na to, že v roku 2008 sa opäť stretol s Kate Winslet alias Rose a dvojici sa opäť podarilo vytvoriť výborný romantický film, tentokrát však nie Titanic, ale Núdzový východ.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Na jednu zo svojich najdôležitejších rolí si DiCaprio počkal až do roku 2010. Režisér Christopher Nolan si ho vybral ako hlavnú postavu do pripravovaného filmu Počiatok a z odvážneho „sci-fi“ projektu sa po premiére stal jeden z najúspešnejších a najobľúbenejších filmov vôbec. Leonardo ako člen skupiny, ktorá sa pomocou technológie dostávala do ľudských snov, podal ohromný herecký výkon, avšak neuspokojil sa s ním a v rovnakom roku ešte stihol prijať ponuku od svojho kamaráta, keď sa objavil vo filme Prekliaty ostrov a rok 2010 tak zakončil dokonalým kombom. Kritici boli vo vytržení, fanúšikovia sa k svojmu idolu túžili dostať za akúkoľvek cenu a z Leonarda DiCapria sa oficiálne stala herecká hviezda Hollywoodu prvej triedy. Počas roku 2010 sa v hercovom živote odohrala ešte jedna veľká zmena, adoptoval si totiž obrovskú 10-ročnú korytnačku, ktorá sa môže dožiť až 80 rokov a jej váha počas dospelého života sa môže zastaviť až niekde na hranici 90 kilogramov.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Ani do nového desaťročia nevkročil herec nesprávnou nohou. Ešte pred filmovaním si dokonca urobil veľkú radosť, keď na aukcii vydražil obraz Salvadora Dalího, ktorý ho stál pre neho zanedbateľných 1,2 milióna dolárov. Najskôr sa objavil v dráme J. Edgar pod taktovkou Clinta Eastwooda, ktorá opisuje život Edgara Hoovera, dlhoročného riaditeľa americkej tajnej služby FBI. Posledné dva roky si DiCaprio môže filmy vyberať, pretože ponuky od najslávnejších tvorcov a režisérov sa mu na stôl hrnú jedna báseň. V roku 2012 tak kývol na ponuku Quentina Tarantina a zahral si otrokára vo westerne o Djangovi. Následne prišli dva jeho dosiaľ posledné filmové kúsky, najskôr sa objavil v adaptácii literárnej klasiky od F. Scotta Fitzgeralda, Veľkom Gatsbym, kde stvárnil postavu Jaya Gatsbyho, muža, ktorý organizuje najveľkolepejšie párty v okolí, avšak ako každý úspešný muž, aj Gatsby niečo ukrýva. Úspešný rok nakoniec zavŕšil filmom Vlk z Wall Street. 

 

Vlk ponúkol trojhodinovú nepretržitú nádielku drog, sexu a peňažných machinácií bez akejkoľvek servítky. Legendárnou sa ihneď stala napríklad scéna, v ktorej sa zdrogovaný Leonardo snaží dostať domov vo svojom Lamborghini, avšak jeho telo je zásadne proti. Na oslavu výborného výkonu sa herec rozhodol založiť vlastnú pobočku spoločnosti Fair Trade s jeho menom, ktorá sa zaoberá zberom a spracovaním kávy a dohliada na to, aby pracovníci na plantážach pracovali v dobrých podmeinkach. Leonardo DiCaprio si za svoj výkon vo Vlkovi z Wall Street vyslúžil nomináciu na Oscara, avšak ani po štvrtýkrát sa mu ju nepodarilo premeniť a spred nosa mu ju vyfúkol herecký kolega Matthew McConaughey so svojím Klubom poslednej nádeje, ktorý sa vo Vlkovi paradoxne sám objavil. Medzi zaujímavé skutočnosti patrí aj to, že na začiatku roka 2013 zaplatil neuveriteľnú sumu, až 1,5 milióna dolárov za to, aby mohol s Leonardom stráviť niekoľko dní tréningu vo vesmíre. Zaplatená čiastka však putovala na organizácii zaoberajúcej sa výskumom AIDS a Leonardo s malým vesmírnym výletom ochotne súhlasil.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Najbližšia doba však neprinesie takmer žiadne nové filmy s DiCapriom, keďže samotný herec na začiatku roku 2013 vyhlásil, že si od filmovej kariéry potrebuje oddýchnuť a najbližšie obdobie strávi cestovaním po svete a pomáhaním s otázkami životného prostredia. Spomedzi jeho plánovaných filmov bol ohlásený len The Revenant, kde by si mal Leonardo zahrať muža napadnutého medveďom v 20. rokoch 19. storočia, avšak film by sa do kín mal dostať najskôr na začiatku roka 2016. Tvorcovia tiež zverejnili informácie o pripravovanom filme s názvom Kráľ Harald s Leonardom ako Vikingom, bližšie informácie však zatiaľ nie sú k dispozícii a jeho premiéru tak môžeme očakávať niekedy na konci budúceho roka. V najbližšom období tiež zrejme môžeme očakávať aj otvorenie jeho súkromného ostrova, ktorý sa Leonardo rozhodol prerobiť na ekologicky priateľský hotelový rezort. Ostrov sa nachádza pri pobreží Belize a už niekoľko rokov sa nachádza v rekonštrukcii. Počas jeho dobrodružného života sa mu dokonca podarilo prežiť aj takmer nepodarený skok s padákom, počas ktorého sa mu zaseknutý padák neotvoril a na poslednú chvíľu sa ho podarilo zachrániť jeho inštruktorovi.

 

Leonardo DiCaprio - fenomén aj bez Oscara

 

Počas svojej kariéry si Leonardo DiCaprio prešiel mnohými fázami, ale nakoniec nad všetkými svojimi démonmi a kritikmi zvíťazil a dnes je z neho jeden z najváženejších a najvplyvnejších hercov Hollywoodu. Za všetko hovorí 9 nominácií na ocenenie Zlatý glóbus, z ktorých sa mu podarilo premeniť 2, ale aj 5 nominácií na Oscara. Posledné roky sa DiCaprio pravidelne objavuje v rebríčkoch najlepšie zarábajúcich hercov a známy je aj svojimi sympatiami k ochrane životného prostredia. Ja, ako jeho veľký fanúšik, si tak nemôžem želať nič iné, ako ďalšie úspešné filmy a hlavne, aj keď na tom koniec koncov až tak veľmi nezáleží, tú vytúžemú Oscarovú sošku.

 

Zaujímavosti

 

1. Historka tvrdí, že meno Leonardo mu jeho matka dala práve kvôli významnému vynálezcovi Da Vincimu, keďže herec matku prvýkrát v bruchu kopol práve tedy, keď matka stála pred Da Vinciho obrazom.

 

2. Leonardo daroval knižnici v Los Feliz, ktorá dnes stojí na mieste jeho narodenia, izbu plnú počítačov.

 

3. Predtým, ako prijal ponuku zahrať si v Titanicu dlho váhal, pretože podľa neho nebol romanticko-katastrofický film práve taký, aký herec túžil nakrútiť.

 

4. Jeho otec pracoval ako distribútor komiksov.

 

5. Leonardo bol jedným z kandidátov na rolu Petra Parkera v Spider-Manovi, avšak nakoniec ju získal jeho dlhoročný kamarát Tobey Maguire.

 

6. Jeden z jeho najbližších priateľov je herec Mark Wahlberg.

 

7. Leonardo má dieťa. Počas nakrúcania Krvavého diamantu si v Južnej Afrike „adoptoval“ malé dievčatko, o ktoré sa každý mesiac finančne stará a často spolu dokonca telefonujú.

 

8. Je aktivistom v boji proti znečisťovaniu našej planéty a za svoje aktivity si vyslúžil niekoľko ocenení.

 

9. Leonardo prispel v roku 2010 jeden milión dolárov organizácii na ochranu divokej prírody počas konferencie v Rusku, na ktorú sa dostavil aj napriek dvom dlhým meškaniam jeho letov, za čo si od Vladimíra Putina vyslúžil pomenovanie „ozajstný muž“.

 

10. So svojou hereckou partnerkou Kate Winslet sú stále veľkí kamaráti.

 

11. Počas svojho života tvoril pár s mnohými známymi ženami, ako napríklad Naomi Campbell, Eva Herzigova, Madalina Ghenea, Erin Heatherton či Toni Garrn.

 

12. Na otázku, čo ho na ženách priťahuje, odpovedal: „Skromnosť, zmysel pre humor a hlavne málo drámy.“

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.