Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 17. 10. 2019 meniny má Hedviga

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
39
gorgyi
7. október 2014, 12:21

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

V ďalšej časti seriálu Mladí Slováci vo svete sa zoznámime s neprehliadnuteľnou Martinčankou Luckou Peckovou, ktorá si plní svoj americký sen v New Yorku.

gorgyi
7. október 2014, 12:21
Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
39
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Medzi mladých Slovákov vo svete, ktorí sa rozhodli zbaliť si kufre, nepochybne zapadne aj Lucka Pecková, majúca cestovanie v krvi. Vo svojich 22 rokoch okúsila krajiny, o ktorých môže väčšina z nás iba snívať, a to nielen z pohľadu turistu. Rok strávila v Grécku, pol roka v exotickom Abu Dhabi a v súčasnosti objavuje zákutia New Yorku, kde pracuje ako au pair v pravej americkej rodine. Lucky sme sa opýtali na jej predchádzajúce horkosladké cestovateľské a pracovné zážitky v arabskom svete, ale najmä na život pravej “Brooklyn Lady”, ktorý začala objavovať iba nedávno.

 

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

 

Ahoj Lucka, povedz nám zopár slov o tvojom živote, kým si si obula túlavé topánky a odišla objavovať svet.
Pochádzam z Martina, kde som vyrastala. Na strednú školu som však odišla bývať na internát do Piešťan. Absolvovala som Hotelovú akadémiu Ľudovita Wintera, ktorá mi dala veľmi veľa po mojej cestovateľskej a jazykovej stránke, no hlavne mi ukázala, že človek môže dokázať a byť čím len chce. Bolo pre mňa dosť drsné vydržať tých 5 rokov na intráku, žiť v jednej budove, spať,  jesť a chodiť do školy, ale spolu s ostatnými sme to zvládli, veľká vďaka našim vychovávateľkám na intráku...aj vďaka nim sme to prežili (smiech). Maturovala som ako 20-ročná mladá baba nahnevaná na celý svet, že nekončím školu ako 18-ročná, tak ako ostatní. Dva dni po maturite som odišla s ťažkým srdcom a s vedomím, že mám doma priateľa, ktorého som veľmi ľúbila, do zahraničia. V Grécku som strávila jeden rok.

Čo ťa viedlo odísť do Dubaja a ako si sa zmierila s moslimskou kultúrou?
Po návrate z Grécka som opäť vzala nohy na plecia kvôli môjmu priateľovi, s ktorým to nedopadlo dobre. On bol jeden z dôvodov, prečo som začala cestovať. Našla som si prácu v Spojených arabských emirátoch na Yas Marine, priamo v Abu Dhabi pri svetoznámej dráhe F1. Reštaurácia sa volala Stars and Bars. Bola veľmi populárna z dôvodu výbornej lokality, predajom alkoholu, čo v arabskom svete nie je bežné, dobrým jedlom a samozrejme veľmi príťažlivým personálom. Bol to pre mňa obrovský zážitok, nielen kvôli F1, ale aj samotnému životu v Emirátoch. No zažila som aj obrovský kultúrny šok kvôli moslimskému vierovyznaniu, s ktorým som prišla po prvýkrát do kontaktu práve v Abu Dhabi. Na rozdiel od milovaného Grécka, kde bolo úplne normálne prechádzať sa po pláži v bikinách, ktoré takmer neboli vidieť či hore bez, som prišla do mesta plného predsudkov, pravidiel a zákonov. Keď ma po piatykrát vyhodili z verejnej pláže, už som na ňu nešla.

Ako si vnímala postavenie ženy v Abu Dhabi?
Po štyroch mesiacoch som pochopila, čo znamená byť moslimskou ženou v Abu Dhabi. Ženy museli chodiť zahalené aj v 45°C, nesmeli piť alkohol ani sedieť vo fajčiarskej miestnosti, keď boli zahalené v burkach (odev islamskej ženy, ktorý zakrýva celé telo aj tvár). Muži to mali zakázané tiež, ale bolo im to úplne jedno. Všetci chlastali a zabávali sa nehľadiac na svojho Alaha.

 

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

 

Prečo si odišla z Abu Dhabi?
Mala som hneď niekoľko dôvodov na odchod. Pracovať v arabskom svete je poriadna drina, takmer 15 hodín denne 6 dní v týždni. Okrem pracovnej vyťaženosti som mala neustále zdravotné problémy, bolesti chrbtice, obličiek, nádchy z klimatizácie a horúci olej v oku. Nechápala som, prečo sa hrozné veci musia stať iba mne. Po čase sa do mňa zahľadel jeden z mojich nadriadených, stále ma otravoval, kričal na mňa, aby som sa zahalila, nerozprávala sa s inými mužmi a sledoval každý môj krok. Bolo to veľmi nepríjemné.
 
Je pravda, že mimo Spojených arabských emirátov stráca ich mena hodnotu?
Moja výplata bolo 2000 dirhamov, čo je v prepočte 400 eur mesačne, Je to síce málo, ale platili mi podnájom priamo v Abu Dhabi, stravu, dopravu a uniformu. Oveľa viac sme všetci zarobili na tringeltoch. Naši zákazníci boli bohatí ľudia, ktorí chodili do baru na Ferrari či Bugatti a nechtiac si vždy zabudli kľúče. Zopár mužov chodilo do podniku priamo za mnou iba ma pozdraviť, prípadne som dostávala kvety a iné darčeky. Výhodou života v Abu Dhabi bola lacná elektronika, strava a žiadne dane.

V súčasnosti pracuješ ako opatrovateľka detí v USA. Prečo práve táto krajina?
Po návrate z Abu Dhabi som začala pracovať v Bratislave. Nechcela som žiť od výplaty do výplaty, unavovali ma Slováci typu "chcem ísť tam a chcem robiť to a to", ale nič preto neurobili. Bola som aj nešťastná z lásky, a preto som sa rozhodla odísť preč a pracovať ako au pair. Dúfala som, že deti mi nahradia šťastie, ktoré mi chýba, dajú energiu a slnko do mojich očí, ktoré som niekde stratila. Po pár mesiacoch v Bratislave som sa teda rozhodla prežiť rok v Spojených štátoch.

Mala si s prácou au pair skúsenosti aj z minulosti a ako si sa k nej dostala?
Nikdy som žiadne deti neopatrovala, skrátka som našla agentúru, vyplnila prihlášku a mesiac som čakala na rodiny, ktoré mi napíšu. Samozrejme, bez promo videa by to nešlo, za čo ďakujem Peťovi Szabóvi za jeho schopnosti a trpezlivosť. Vďaka jeho videu mám naozaj skvelú rodinu, super decká, veľa voľného času a pivko po ruke, kedy len chcem. Skoro som zabudla, žijem v New Yorku a stáva sa zo mňa Brooklyn Lady (smiech).

 


Ako sa ti podarilo „predať sa“, aby si zaujala náročné rodiny?
Myslím si, že hlavné je byť sám sebou, a to som vo videu ukázala dokonalo. Ak má človek vtipné video, osloví ním liberálnejšie rodiny, ak má vážne video, vyberie si ho striktná rodina, čo nemusí byť pre danú osobnosť vyhovujúce. Rodiny, ktoré sa ti ozvú, spracovávaš už ty sám, môžeš čakať alebo urobiť „match“ hneď s prvou, ktorá ti napíše. Tak som to urobila ja. Napísali mi priamo z New Yorku, čo bol môj cieľ. Hlavné je, aby človek veľa skypoval, písal si s rodinou a pýtal sa na všetko, čo ho zaujíma.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?
Ráno vstávam o 7, najem sa, oblečiem, deťom spravím raňajky, prezlečiem ich, zbalím im obed a o 7:30 odchádzame z domu do školy, ktorá začína o 8:30. Vždy beriem iba jedno z detí, druhé má na starosti jeden z rodičov. Buď odveziem menšieho na Manhattan alebo druhého do Brooklynu. Na presun používame metro ako najpohodlnejší spôsob dopravy. Občas je preplnené, ale ja ho milujem, človek tam zažije tanečné show ako nikde inde v NY. Potom mám čas sama na seba. Čo bolo pre mňa jedno z najpríjemnejších prekvapení, bolo fitness centrum za 25 dolárov na mesiac. Je tu úžasná starostlivosť najmä pre baby. Dostanete osobného trénera, hodiny zumby, kickboxu, jógy a mnoho iných športov iba za 25 dolárov na mesiac. Je to úžasné. Po fitku idem späť domov, dám si sprchu a idem pre deti do školy. Každý štvrtok ich beriem na plávanie a potom domov. Tam sa hráme, otec uvarí večeru a o 19:30 idú deti spať.

Koľko hodín týždenne pracuješ?
Pracujem presne 45 hodín týždenne. Počas týždňa mám jeden deň voľna a raz do mesiaca mám voľno celý víkend. Na nedostatok voľného času, ktorý môžem stráviť ako chcem, sa nemôžem sťažovať. 

 

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

Aká je tvoja vysnívaná práca?
Moja vysnívaná práca je stať sa letuškou pre Fly Emirates. Stále na tom pracujem.

Poznala si predtým, ako si odišla do štátov niekoho, kto ťa oboznámil s New Yorkom a ako to v ňom chodí?
Áno, spoznala som sa so super ženami, s Ginou, Jagueline, Tamryn a Lenkou. Takmer všetky bývame neďaleko od seba. Po práci ideme do baru na jedno pivo a vždy odchádzame s kopou nových kamarátov.

Stretávaš sa s mladými ľuďmi žijúcimi v NYC?
Stretávame sa stále s ľuďmi z Brooklynu, ktorí sa tu narodili a stále tu žijú. Mimochodom, tu môžeš fajčiť trávu priamo na bare a nikto ti nič nepovie, ale dostať sa do baru, ak nemáš 21 rokov, je fakt ako za trest.

Splnilo „the Big Apple“ tvoje očakávania, ako na teba zapôsobilo mesto a jeho obyvatelia?
Milujem to tu! Za tú krátku dobu čo som tu, sa mi stalo mnoho dobrých vecí. Ľudia sú milí, radi pomôžu a veľmi,  ale veľmi radi sa zoznamujú. New York je presne ako z filmu, ale ešte bláznivejší ako som si myslela. Je tu ale aj veľa nevzdelaných ľudí a bezdomovcov. New York je mesto, ktoré nikdy nespí a len na Times Square uvidíš veci, aké nikde inde na svete, ako nahých bussinesmanov, cowboyov či iné kreatúry.

 

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

Je nejaké miesto v New Yorku, ktoré ťa okamžite očarilo?
Som tu zatiaľ iba pár týždňov, ale Brooklyn, Brooklyn Bridge a výhľad na Manhattan som si zamilovala na prvý pohľad. Nesmiem zabudnúť ani na The Top of the Rock. Také rande a večera nad celým NYC by neodmietla žiadna žena.

Plánuješ ostať v New Yorku na stálo alebo sa vrátiš po istom období späť na Slovensko?
To je zatiaľ otázne, pretože potrebujem víza. Ale kto vie? Možno sa tu za rok vydám, dostanem víza alebo vyhrám zelenú kartu (smiech).

Po svojich predchádzajúcich cestovateľských skúsenostiach by si sa už nechcela na stálo niekde usadiť?
Usadiť sa ešte nie je s kým a ešte stále som nevidela Thajsko, Čínu, Malajziu, Tokio, Mexiko a ďalšie krajiny,  ktoré chcem navštíviť.

Čo ťa na NYC najviac prekvapilo, či už príjemne, alebo nepríjemne?
Najviac ma prekvapil zdravý životný štýl Newyorčanov. Nikdy mi nechýbal cukor tak, ako tu (smiech). Moja rodina a skoro všetky aupairské rodiny z New Yorku žijú veľmi zdravo, sú fresh, vyzerajú o 15 rokov mladšie ako je ich reálny vek. Prekvapila ma aj výchova detí! Ku svojim zlatíčkam sú presladení. Mňa by mama prefackala a poslala bez večere spať, ak by som urobila niečo zlé, ale tu sa s deťmi rozprávajú afektovane ako s 2-ročným deckom. Na druhej strane ale deti nesmú pozerať televíziu a majú milión krúžkov. Rodičia si myslia, že ich syn bude jedného dňa prezident (smiech).

 

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

Čo ti v USA najviac chyba?
Jedlo, moja rodina a auto.

 

Ako si riešila pracovné víza, máš ich na obmedzenú dobu?
Vybavila som si J1 víza. Nie sú to typické pracovné víza. Sú podobné ako študentské, ktoré som si vybavila na dobu jedného roka. O víza som si požiadala na ambasáde po všetkých papierovačkách a dokladoch od sprostredkovateľskej agentúry.

USA je známe tým, že sa tam dajú nakupovať skvelé, značkové kúsky oblečenia za pár dolárov. Už si objavila čaro lacných nákupov?
Forever 21, 21Century, Macy’s, Sephoru, manikúra zadarmo pri každej jazde na Times Square, Old Navy pre športové a lacné oblečenie a mnoho ďalších obchodov u nás na Flatbush Avenue, milujem to.

Sú podľa teba Newyorčania štýloví v obliekaní?
Ako ktorí, frčí tu dosť hipsterský štýl, ale na ulici bežne stretneš ľudí doobliekaných ako z Marsu.

 

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

Ako na teba Američania reagujú, keď im prezradíš, že si Slovenka?
Väčšina z nich vie, kde sa Slovensko nachádza, no niekoľkokrát sa mi stalo, že ma priradili k Rusku alebo Československu. Väčšinou reagujú veľmi milo: „Hey, beautiful slovakian lady?“ (smiech).

Objavila si už nočný život? Aký podnik by si odporučila čitateľom Refresheru?
V Brooklyne určite podnik Sycamore. Cez deň je to kvetinárstvo, ktoré sa večer zmení na bar s krásnou vysvietenou terasou s dobrou hudbou. Hráva sa tam bingo a raz do mesiaca je travesty party. V NYC sú veľmi populárne Limo Parties, jazda v limuzíne, drinky a šampanské zadarmo za 25 dolárov na osobu. Ďalší zážitok, ktorý si nesmie nechať ujsť žiadny turista, je Rooftop Party, tzv. party na streche v strede Manhattanu. Úchvatný výhľad na rozsvietený, nočný New York stojí za tých 25 dolárov.

Čo si myslíš o amerických mužoch? Našla by si si medzi nimi svojho vysnívaného princa? 
Pevne v to dúfam. Je tu mnoho príťažlivých mužov, ktorých stretávam vo fitku, na party, v bare alebo v škole. Musím sa priznať, že mi chýba typický, partnerský život, ale zároveň si plnými dúškami vychutnávam môj status Single Brooklyn Lady :)

 

Mladí Slováci vo svete: Lucia Pecková sa mení na pravú „Brooklyn Lady“

Foto: Lucka Pecková Tagy: amerika, new york, slováci, Mladí Slováci vo svete
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.