Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 26. 1. 2020 meniny má Tamara

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti
2
Fëanor
28. september 2014, 14:21
Čas čítania: 4:32

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

Nový diel s ďalšou dávkou historických faktov, zaujímavostí a informácií k bitke, ktorá posunula pád Rímskej ríše o pár rokov. Bohvie, ako by svet vyzeral, keby sa vládcom Ravenny stal Attila. Dokázal by udržať ríšu?

Fëanor
28. september 2014, 14:21
Čas čítania: 4:32
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Predchádzajúci diel povedal niečo o bojovom poli pri Hastingse, kde skonal anglický panovník a na tróne ho nahradil jeho rival z tejto bitky, Viliam Dobyvateľ. Pravdaže, vždy je diskutabilné, nakoľko jednotlivé bitky ovplyvnili tvár sveta, záleží to na sile argumentov jednej i druhej strany, keďže faktov je minimum. Preto by som zmienil, že je to skôr taký môj rebríček z pohľadu Európana. Obyvatelia iných kontinentov by skôr preferovali ich domovské vojny, ale aj k tým sa dostanem. V tomto článku by som sa rád, na podnet z komentára v predchádzajúcej časti, za ktorý mimochodom ďakujem, venoval bitke, ku ktorej došlo v období, kedy bola celá Rímska ríša už niekoľko desiatok rokov vystavená tlaku barbarov spoza hraníc ríše. Práve v tom čase sa hunský vládca Atilla rozhodol otočiť svoju tvár a hordy ku Západorímskej ríši. A zámienka? Tou bola žena.

 

Červenou je vyznačená Západorímska ríša a fialovou Východorímska.

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

 

Rímska ríša bola bezpochyby jednou z najväčších a najvýznamnejších na svete. Počas jej existencie určila nasledujúce smerovanie sveta, ovplyvnila niekoľko desiatok národov a priniesla civilizáciu i písmo do najodľahlejších častí vtedajšieho sveta. V čase rozmachu v nej žilo 120 miliónov ľudí, hranice sa ťahali od Británie na severe k severnej Afrike na juhu, od Španielska na západe k Mezopotámii na východe. Jej rozloha bola priveľká na udržanie centrálneho riadenia ríše z Ríma. Preto ju Theodosius I. v roku 395 n.l. definitívne rozdelil na dve ríše – ZápadorímskuVýchodorímsku ríšu. Počas storočí existencie sa konflikty postupne posúvali spolu s hranicami, ktoré sa zastavili na väčšine logických bodoch – Dunaji či Rýne. Pre rímskych občanov bola, popri práve a kultúre, dôležitá hlavne bezpečnosť, ktorú poskytovali hranice ríše s légiami, tam umiestnenými. Avšak ku koncu 4. storočia sa už nebolo kam rozširovať, akými výpravami pokladnicu plniť, a preto sa začala vyprázdňovať.

 

Mapa hraníc Rímskej i Hunskej ríše

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

 

A v tomto čase sa pri Čiernom mori objavili Huni. Najskôr sa vo východnej Európe stretli s najusadlejšími barbarmi, Ostrogótmi, ktorý v tom čase mali panovníka a boli kresťania. Príchod Hunov do tejto oblasti spôsobil tlak na Ostrogótov, ktorí sa dali do pohybu smerom k hraniciam Rímskej ríše, s ktorou sa dostali do vojny. V bitke pri Adrianopoli porazila gótska jazda rímsku armádu razantným spôsobom – zabila 2/3 východorímskych vojakovcisára Valenta. Neskorší nástupca s nimi uzavrel mier a dal im územie severného Grécka, ktoré ale mali brániť, a tvoriť nárazník pred vonkajšou agresiou. Ríša už nebola nezdolateľná, v priebehu niekoľkých rokov vyrabovali Vizigóti RímVandali obsadili Iberský polostrov, z ktorého sa ale stiahli do severnej Afriky.

 

Huni boli vynikajúci jazdci, častokrát na chrbtoch svojich koní i prespávali.

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

 

Na východných hraniciach ríše sa zatiaľ Huni zomkli do mohutnej útočnej sily. Najskôr porazili východorímsku armádu pri Konštantinopoli a prinútili ju zaplatiť obrovský poplatok. Potom sa preskupili a napadli Západorímsku ríšu. Ako dôvod im poslúžil list, v ktorom sestra západorímskeho cisára, Horácia, žiadala Attilu, aby prišiel a zabránil jej svadbe s rímskym senátorom, do ktorej ju nútil jej brat, cisár. Attila si to vyložil ako žiadosť o svadbu, s ktorou súhlasil a vydal sa do Ríma za svojou budúcou ženou a venom, polovicou ríše. Avšak aby mal peniaze na vojnu s Rímom, rozhodol sa najskôr pre plienenie Francúzska.

 

Kresba Attilu

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

 

Tisíce zavraždených, spálených a znásilnených. To bola vizitka, akú za sebou zanechávalo hunské vojsko. Keď sa Huni blížili k mestu Orléans, obrancovia boli roztrasení a rozhodnutí vydať Hunom mesto napospas. V poslednej možnej chvíli sa prihnal Flavius Aetius, najbrilantnejší vojvodca akého ríša mala a zabránil im v tom. Flavius bol jediná osoba, ktorá mohla Hunov zastaviť, lebo s nimi žil a bojoval. Flavius poskladal dokopy armádu rímskych legionárov, galských pomocných zborov a Vizigótov, pripravenú čeliť Hunom a národom, ktoré podrobili (Ostrogóti, Gepidi,...). Rozhodujúci stret sa odohral na Katalaunských poliach, ktoré pravdepodobne vybral Attila, aby najlepšie rozvinul a využil jazdu, ktorá dominovala jeho vojsku. Znamenia boli pre Hunov nepriaznivé, predpovedali veľkú porážku, ale i smrť nepriateľského vojvodcu. Attila pevne dúfal, že padne práve Flavius Aetius. Strednú časť rímskej armády tvorili Alani so slabou morálkou, krídla Rimania a Vizigóti. Huni zaútočili na stred, ktorý prerazili. Avšak pod vizigótskym tlakom sa preliačilo ľavé krídlo hunskej armády. Vizigóti sa dostali do ťažkej situácie hlboko za prednými líniami nepriateľa a v tomto štádiu boja, padol ich panovník Theodorich I. Vizigótov zachránilo iba to, že jeho syn pohotovo prebral velenie a znova zatlačil na nepriateľa. Na druhej strane Huni prenikli príliš hlboko do stredu rímskych radov cez poddajných Alanov. Z bokov na nich útočili Rimania a Vizigóti, boli teda mierne povedané, v ošemetnej situácii. Attila sa rozhodol stiahnuť k svojmu vozovému táboru, kde čakal na ranu z milosti. Vizigóti sa chceli pomstiť za smrť panovníka, ale Flavius si spočítal dve a dve a došiel k názoru, že pre Rím by bola nebezpečná víťazná armáda Vizigótov na jeho území. Presvedčil syna zosnulého panovníka, aby sa šiel uchádzať o trón, skôr než ho zaberú jeho bratia. Potom sám so svojimi Rimanmi odtiahol. Podľa historikov sa Attila z tábora ešte pár dní nepohol, pretože očakával pascu. Až potom sa rýchlo stiahol za Rýn.

 

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

 

Vojak rímskej armády v 4. storočí

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

 

Attila spočiatku vládol spolu s bratom Bledom, ktorý bol avšak tajomne zavraždený. O jeho povahe a výzore sa zachovalo dostatok svedectiev, rímsky historik Profuturus Frigeridus ho opisuje ako muža strednej výšky a mužného vzhľadu. Gótsky historik Jordanes si ale už pred ústa nebral servítku, Atilla bol podľa jeho slov malý, skrčený s nohami do O, ošľahaný vetrom a nafúkaný. Avšak všetci sa zhodujú, že holdoval obyčajným záľubám – pijatike, ženám a lovu. Po porážke na Katalaunských poliach sa stiahol na východný breh Rýna, kde si lízal rany a plánoval nový útok. Nasledujúci rok sa dostal nebezpečne blízko k Rímu, a vtedy mu vyšiel v ústrety pápež Lev I., ktorý zjavne – i keď o tom nie sú dôkazy – prinútil Attilu opustiť Taliansko. Nech je tomu ako chce, v roku 453 sa nachádzal na ľavom brehu Dunaja a ženil sa s mladou nevestou. Počas pijatiky ho zastihlo silné krvácanie a podľa historikov sa udusil vlastnou krvou. Po jeho smrti sa Hunská ríša rozpadla a nepredstavovala už pre svet žiadne nebezpečenstvo, nakoľko ju pokope držala iba osobnosť Attilu.

 

Maľba znázorňujúca bitku

 

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

 

Druhý veliteľ tejto bitky, Riman Flavius Aetius, sa narodil v dnešnom Bulharsku rímskej matke a otcovi Gótovi. Postupne sa prepracoval rebríčkom v rímskej armáde a stal sa šedou eminenciou za trónom, nielen vďaka umu, ale i rôznym tieňovým akciám. Tri roky po bitke na Katalaunských poliach sa ho rímsky cisár rozhodol odstrániť, a to i napriek faktu, že jeho dcéra bola zasnúbená s Aetiovým synom. Roku 454 ho pri klasickom stretnutí cisár s ďalšími prítomnými ubodal dýkou. Cisár svojich spolupáchateľov neodmenil, takže o rok dobodali k smrti pre zmenu oni jeho. Flaviovi Aetiovi sa zvykne hovoriť aj posledný Riman, za zásluhy pri zadržaní pádu Rímskej ríše, ale i za obdivuhodné veliteľské schopnosti porovnateľné so samotným Caesarom.

 

Stretnutie pápeža Leva I. s hunským vodcom Attilom

Bitky, ktoré zmenili tvár sveta #3: Bitka na Katalaunských poliach, 451 n.l.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
16
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.