Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 4. 2020 meniny má Milena

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
2
denisatorov
17. august 2014, 20:30
Čas čítania: 5:00

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

Ak miluješ vône a luxusné parfumy, prídeš si na svoje. Vieš, kedy vznikla prvá voňavka, čo presne obsahuje tá tvoja a prečo je Francúzsko voňavkárska veľmoc? Nasledujúce odpovede si možno nečakal.

denisatorov
17. august 2014, 20:30
Čas čítania: 5:00
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

 

Na tejto planéte azda neexistuje človek, ktorý by nemiloval parfumy a všetko, čo je spojené s vôňou. Kým dnes sú symbolom luxusu, čistoty a vyberaného vkusu, v minulosti sa používali aj na celkom iné účely. Určite vieš, že správny parfum by mal charakterizovať tvoje ja. Určite vieš aj to, že na letné a zimné obdobie by si mal vône striedať a meniť. Možno tušíš, že v kvalitnej voňavke, ktorá si tróni na tvojej poličke a ktorá ťa nezlákala len očarujúcou vôňou, ale aj reklamou, sú živočíšne zložky. Tušíš ale, o aké ide? Vieš, kedy sa začali používať prvé parfumy, kde vznikli flakóny, vedel si, prečo sa stalo práve Francúzsko voňavkárska veľmoc? Pre pekný úsmev a dobrý vkus Marie Antoinetty to nebolo.

P.S "Žena, ktorá nenosí parfum nemá budúcnosť." Neveríš? Odkazuje ti to samotná Coco Chanel. 
Keďže sa dnes na trhu nachádza okolo 30.000 značkových vôní, daj si na výbere záležať. Nezabudni na to, aby to bola pre teba bola tá pravá, nezabudni, že všetko treba s mierou. Správna voňavka o tebe povie viac, ako si myslíš a niekedy je to to jediné, čo potrebuješ mať na sebe.

Uctievanie božstiev, nadviazanie kontaktu s vyššími silami, aj na to slúžili vône v Egypte

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

 

História nášho voňavého bohatstva sa začala písať už pred 7000 rokmi, keď sa parfumy začali vyrábať v ďalekej Mezopotámií a Egypte. V tej dobe si však pod slovom parfum môžeme predstaviť niečo celkom iné ako dnes, a to oleje, maste, živice alebo bylinky. Kým dnes sú vône symbolom luxusu, čistoty a dobrého vkusu, v minulosti sa používali na nadviazanie kontaktu s vyššími silami, balzamovanie mŕtvych, pri uctievaní božstiev či na osobité účely, napríklad ako v Egypte, kde sa na telesnú hygienu nesmierne dbalo. Nešlo len o očistu, dôležitý bol hlavne relax, ktorý si dopriali v podobe kúpeľov. A teraz si vstúp do svedomia a spýtaj sa sám seba, či si niečo podobné dopraješ tiež. Kedy si si naposledy napustil vaňu, zapálil sviečky, pustil príjemnú hudbu a zavrel oči? Rýchla sprcha za 5 minút sa neráta.

Dnes už nie je žiadna novinka, že niektorí páni sa o seba starajú dokonca viac ako ženy a podobne tomu bolo aj za čias faraóna Ramzesa II. U mužov boli vtedajšie parfumy obľúbené oveľa viac. Niet sa čo čudovať, keď faraóni vedeli, čo je v móde.

    Vieš, kde a ako vznikali prvé flakóny?História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

Určite nám dáš za pravdu, že pri výbere voňavky zohrá flakón dôležitú úlohu. Stalo sa ti, že na tvoju preplnenú poličku pribudla ešte jedna voňavka, len preto, že sa ti páčil obal? V minulosti sa všetko, čo bolo považované za "parfum", uschovávalo v nádobách z kameňa, hliny, bronzu, alebo dreva. Neboj sa, reč o krásnych fľaštičkách bude až teraz. Nielenže sa egyptský národ považuje za kolísku vzniku vôní a za civilizáciu s perfektným vkusom, takisto sa môžu pochváliť výrobou flakónov. O prvých sa hovorí už v roku 1000 pred naším letopočtom a boli vyrobené zo skla, ktorého receptúra pochádza z Mezopotámie. 

                                                   Skutočný prevrat nastal, keď Arabi objavili destiláciu                                                                          História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

Vône začínali byť obľúbené aj v ďalších kútoch sveta a neskôr sa Egyptom inšpirovala aj staroveká Čína, Hinduisti, Izraeliti, Kartáginci, Arabi, Gréci, Rimania. Skutočný prelom nastal vďaka Arabom, ktorí objavili destiláciu a alkohol sa stal veľmi dôležitou súčasťou voňaviek. 

 Parfumy slúžili na prekrytie zápachu, hygienické návyky boli pasé

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

 

Parfum zožal obrovský úspech v 17. storočí, kedy sa dostal do Francúzska, ktoré sa v tejto dobe začína nazývať

voňavkárska veľmoc. Prvým hitom sa stali parfumované rukavice, ktoré do Paríža priniesla Katarína Medicejská. Skutočný dôvod ich parfumovania bolo prekrytie zápachu zvieracej kože. Používanie vôní neustále rástlo aj počas vlády Ľudovíta XV. Paradoxom je, že pokým hygiena v starovekom Egypte napredovala a stala sa súčasťou bežného života, vo vzdelanej a vyspelej Európe upadala. Hygienické pomery boli v porovnaní s tým, v akom prepychu žila vtedajšia šľachta, zahanbujúce. Na Versaillskom dvore sa to síce hmýrilo drahými šatami, prepychovými šperkami, zdobenými parochňami, no luxus nebol jediné, čím bol Versaillský dvor prepchatý.

 

To, čo sa nedalo niekedy vyhnať bol zápach, ktorý sa ešte viac šíril v uliciach Paríža medzi bežnými ľuďmi. Samotný kráľ sa odmietal kúpať, do vody skočil len zo zábavy alebo v ukrutných horúčavách. "Kúpanie sa" začalo byť totižto považované za proces liečby, nie za proces hygieny. A práve z tohto dôvodu sa stalo Francúzsko veľmocou voňaviek. Nepoužívali sa len na telo, striekali sa aj do vejárov, na nábytok či oblečenie. Otrasné pomery dokonale opísal Patrick Süskind vo svetoznámom románe Parfum, a ak si videl film, scény v uliciach preplnených potkanmi ťa zrejme presvedčili, že žiť v tej dobe, povedzme si na rovinu, nič moc.

 Prvá kolinská

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

 

18. storočie a vláda Ľudovíta XVI. a jeho známej manželky Marie Antoinetty sa pýši vznikom prvej kolinskej. Táto osviežujúca zmes rozmarínu, bergamotu, citróna a neroli sa používala vo vodnom kúpeli, zriedená s vínom, ako ústna voda, na kocke cukru ako pokrm, alebo obklad na rany. Uskladňovaná bola v pozlátených nádobách. Z dvojice kráľ a kráľovná je viac známa a populárnejšia kráľovná, ktorá tak trochu zruinovala francúzsky ľud. Ale nie, nebola to úplne ona, kto Francúzov položil k zemi, no vkus mala naozaj dobrý a stala sa nepochybne jednou z najväčších módnych ikon. Nezaostával ani kráľ, vďaka ktorému prišli na svet špeciálne a obľúbené flakóny v tvare hrušky. Výrobky skla sa tiež tešili obrovskej popularite a vďaka nim sa otvorila aj továreň Baccarat. Keby sa však radšej venoval manželke ako  flakónom, možno by nedošlo k Veľkej Francúzskej revolúcii. Nie nadarmo sa hovorí, že žena vie spraviť z milardára milionára. Ale povedzme si na rovinu, ktorá z nás vie šetriť?

Provensalsko sa stáva centrom parfumov a v Paríži vznikajú vonné domy

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

 

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

 

Ani Veľká Francúzska revolúcia neprispela k zníženej chuti kúpiť si a vlastniť parfum, treba podotknúť, že luxusný. Kvôli rozvoju modernej chémie sa položili základy takým parfumom, aké poznáme aj dnes. Vďaka jazmínu, ružiam a citrusom, sa mesto Grasse v Provensalsku stalo najväčším výrobným centrom vonných surovín a Paríž komerčným a svetovým centrom parfumov. Prvé voňavkárske domy sú populárne aj dnes, ako napríklad Houbigant, Lubin, Roger & Guerlain. Neskôr sa podobné začali objavovať aj v Londýne, najznámejšia je sieť parfumov Crown, ktorá predstavila aj zbierku kvetinových vôní s názvom Kvetinové víly. Samotná kráľovná Victoria ponúkla svoju vlastnú korunu, aby sa stala symbolom flakónov voňaviek Crown Perfumery. Spoločnosť sa v roku 2002 premenovala na Clive Christian perfume line. 

 

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

                                                                                 Coco Chanel

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

V roku 1921 sa Coco Chanel, ktorej meno ti určite niečo hovorí, pustila aj do produkcie parfumov, ktoré značke dodali ešte väčšiu prestíž. Na ich výrobe pracoval Ernest Beaux, ktorý tiež vytvoril azda najznámejšiu voňavku, Chanel No. 5. Ak ju vlastníš, nezabudni sa s ňou dnes potešiť.

 

Kvetinové vône sú stále obľúbené, do módy prichádzajú kožené

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

 

V roku 1930 začali byť kvetinové vône ešte populárnejšie a kožené sa dostávali do módy (špeciálna kategória parfumov, so zložkami imitujúcimi vôňu kože, pánske vône sú kombinované s kadidlom, tabakom či drevom a dámske s kvetmi). S francúzskou kozmetikou to na vrchol dotiahli aj ďalší návrhári, Christian Dior, Jacques Fath, Nina Ricci či Pierre Balmain.  Ak uctievaš jedného z nich a rád si dopraješ luxusnú vôňu, potom určite tušíš, že okrem rastlinných výťažkov obsahujú aj živočíšne zložky. Ak si o nich vedel, chválime ťa, ak nie, neľakaj sa. Môže ísť o pižmo, cibet, kastoreum či zložku, ktorá znie oveľa lepšie v podobe slova ambra, než ako veľrybie zvratky. Nuž, kvalita má svoje dane. Rozhodne sa nimi nenechaj odradiť. Parfumy sú totižto tie najlepšie darčeky, ktorým potešíš nielen seba, ale aj druhých. Ak niekomu darujete voňavku a on v nej nájde svoje ja, potom ste vyhrali na plnej čiare. Dokonale ho totižto poznáte. Na záver ti už len zaželáme voňavý deň.

 

História a vznik parfumu. Dozvieš sa tiež, čo všetko obsahuje tvoja voňavka

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.