hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Vybrali sme
7
adel
17. august 2014, 19:00
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších filmov Robina Williamsa

Pár dní dozadu nás opustil talentovaný herec a komik Robin Williams, ktorý nám prinášal smiech a aj slzy takmer 40 rokov. Prečítajte si, aké sú naše obľúbené filmy tohto smutného klauna.

adel
17. august 2014, 19:00
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších filmov Robina Williamsa

 

Pomaly to bude týždeň, čo nás opustil Robin Williams. Herec a komik, ktorého umenie netreba zvlášť predstavovať plní už takmer 7 dní noviny, televízie a aj internetové magazíny. A medzi nimi sme sa ocitli aj my, konkrétnejšie ja, kedy som písal uprostred noci krátku informáciu o tom, že tento mimoriadny talent spáchal samovraždu. Na moje počudovanie a znechutenie to bol pravdepodobne najčítanejší a najlajkovanejší článok, ktorý som za tri roky napísal, čím sa iba potvrdila moja predstava necrotainmentu na internete (aj mimo neho). S poľutovaním vám tak musím oznámiť, že smrť tohto herca zneužijem ešte raz, avšak dúfam, že pre dobrú vec. 

 

Robina Williamsa totiž väčšina dnešných povedzme dvadsiatnikov pozná vďaka našim komerčným televíziam buď ako Otca v sukni, alebo toho týpka z Jumanji. Je to však veľká škoda, pretože dve menované, aj keď majú svoje nepopierateľné kvality, rozhodne nie sú tým najlepším, čo tento talent zahral. Preto vám dnes prinášame ďalšiu zo sérii Top 10, nadväzujúc tak na kolegu kestyho, prinášajúc vám možno presnejší obraz kariéry tohto smutného klauna. Nájdete tu vyrovnaný pomer komédie a drámy siahajúcej v našom prípade od roku 1987 s kultovým Dead Poet's Society až po čiernu komédiu World's Greatest Dad z roku 2009. Želám vám príjemne čítanie, dúfajúc, že ste aspoň jeden zo spomínaných snímkov nevideli. Každý ma totiž svoje čaro a osobne si myslím, že aspoň jeden patrí medzi najlepšie filmy svetovej kinematografie. 

10. One Hour Photo (2002)

Náš zoznam začneme thrillerom z dielne Marka Romaneka. Ten v Hollywoode nie je moc známy, avšak poznáme ho ako autora viacerých hudobných videoklipov. Snímok zachytáva Robina Williamsa ako osamelého pracovníka fotolaboratória, ktorý začne byť viac ako mierne posadnutý istou rodinnou, ktorá si uňho necháva vyvolať fotografie už dlhé roky. Klasický thriller posadnutia s minimálnym budgetom, avšak veľmi silnou atmosférou ukazuje Williamsa vo svetle, v ktorom sme ho videli snáď už iba v Insomnii Christophera Nolana.

 9. World's Greatest Dad (2009)

 

Čas na komédiu. Tá je v tomto prípadne plná čierneho a explicitne sexuálneho humoru, kedy sa učiteľ poézie na strednej škole (jasný shoutout pre Dead Poets Society) a zároveň otec mimoriadne tupého tínedžera mysliaceho iba na sex a autoerotickú asfyxiáciu, ocitá v život-meniacej situácii. Podarená a vtipná záležitosť, obzvlášť pre tých, čo obľubujú trocha drsnejší humor od Bobcata Goldthwaita, veterána skečov, zo Chappelle Show alebo Show Jimmyho Kimmela. Mimochodom najnovší film z nášho rebríčka.

 


8. Moscow on the Hudson (1984)

Keby sme nemali v zozname Terryho Gilliama, tak poviem, že je Moscow on the Hudson najšialenejší film z nášho zoznamu, avšak takto môžem aspoň povedať, že je najveselší. Príbeh saxofonistu z Moskvy, ktorého už nebaví stáť v rade na toaletný papier, čo ho dovedie až do Veľkého Jablka, vníma osudy amerických imigrantov skrz komédiu. Máme tu hlavnú postavu Vladimira Ivanoffa stvárneného Williamsom, ktorý sa dostane cez Železnú oponu, atraktívnu Luciu Lombardo, imigrantku z Talianska, alebo Lionela Witherspoona, prichádzajúceho z trocha zaostalej Alabamy. Veľmi zábavná záležitosť z predošlej éry, pre Williamsa ako ušitá. Komediant v najlepšej forme, kedy efektívne predstiera stále sa zlepšujúci ruský prízvuk.

 

 

7. The Fisher King (1991)

 

Spomínal som Terryho Gilliama a tu ho aj máme. Jediný Američan z radu Monty Pythonovcov spolupracoval s Williamsom dva razy. Prvýkrát na Dobrodružstvách Baróna Munchhausena a druhýkrát práve na snímke The Fisher King, kde si uchmatol hlavnú úlohu po boku Jeffa Bridgesa. Ten sa tu predstavuje ako vyhoretý a skrachovalý, kedysi mimoriadne populárny rádiový hlásateľ, zničený potom, ako jeden z jeho rantov tak trocha inicioval tragédiu. Ako alkoholická troska sa tak v jednu noc ocitá medzi bezdomovcami v New Yorku, kde stretáva šialeného Parryho, stváneného Williamsom. Ten sa po rodinnej tragédii zbláznil a rozhodol sa vydať na šialený quest získať Svätý grál (pravdepodobne odkaz na Monty Pythonovcov), s tým, že očakáva pomoc. Dobrosrdečný Williams rozosmievajúci publikum v klasickej Gilliamovke, so všetkým čo k tomu patrí.

 6. Aladdin (1992)

 

Musím to naozaj predstavovať? Animovaný film, tvoriac nenahraditeľnú súčasť nášho detstva (aspoň môjho) predstavil Williamsa ako tradične najzábavnejšiu postavu Džina. Faktom však zostáva, že sme s najväčšou pravdepodobnosťou videli tento snímok nadabovaný, takže každému odporúčam zhliadnuť originálnu verziu. Williams je tu totiž neprekonateľný s každou jednou hláškou, dodávajúc tak značnú dávku vtipu do inak klasického príbehu, aký poznáme všetci. Jedna z najlepších disneyoviek.

 5. Dead Poets Society (1987)

 

O captain, my captain. Kultová hláška pochádzajúca práve z tohto snímku ukazuje Williamsa ako učiteľa - v úlohe, ktorú nájdeme v tomto zozname celkom trikrát. Tu je rovnako ako v hore spomínanom The World's Greatest Dad učiteľom poézie na najprestížnejšej strednej škole v Amerike, pripomínajúc nápadne Rokfort z Harryho Pottera (zobrala si tu Rowlingová inšpiráciu?), kde je asi jediný učiteľ nepodliehajúci mimoriadne konzervatívnemu prostrediu. Tu si nájde partiu študentov, ktorí okamžité podľahnú jeho čaru a najmä čaru poézie, ktorú prednášal. Definitívne jeden z najlepších filmov v jeho portfóliu a definitívne jeden z najcitovanejších. Môžeme to odôvodniť najmä tým, že snímok rieši v tej dobe nie moc preberanú tému o konflikte medzi záujmami rodičov a detí. Jednoznačne must-see záležitosť pre každého mladého človeka.

 

 

4. Insomnia (2002)

Jedna z ranných prác Christophera Nolana rozpráva príbeh dvoch detektívov vyslaných vyšetriť záhadnú vraždu na Aljašku, kde je neustále svetlo. Jeden z najlepších filmov Robina Williamsa je aj jedným z najlepších Al Pacina, ktorý tu hraje hlavnú úlohu detektíva. Williams si tu zase strihol záporáka, doručujúc dokonale psychotický výkon a vytvárajúc tak s Al Pacinom herecký koncert dvoch velikánov. Ak ste teda fanúšikovia či už jedného, alebo druhého, poprípade žeriete Nolana tak ako my, vychutnajte si jeden z jeho pred-batmanovských snímkov, kedy čaroval na striebornom plátne s podstatne menšími rozpočtami, aké má dnes. 

 


3. Good Morning, Vietnam (1989)

 

Podľa môjho názoru je Good Morning, Vietnam definitívne najlepšou komédiou Robina Williamsa. Ten sa ocitá vo vojnou zmietanom Vietname ako rádiový hlásateľ prinášajúc trochu povzbudenia do krvavého konfliktu. Vidíme ho tu tak pohybujúceho sa v civilnom oblečení, neustále vtipkujúc, mne osobne pripomínajúc kapitána Hawkeyeho Pierca, z legendárneho seriálu M.A.S.H. Tak ako on, aj Williams sa snaží nájsť v šialenstve vojny trocha radosti a povzbudiť invazívne vojská, kamarátiac sa pritom s domácim obyvateľstvom za účelom oslniť miestne dievča. Vtipný príbeh zo smutného prostredia z dielne Barryho Levinsona tak doručil najlepší komediálny výkon v celkom rannej fáze Williamsovej kariéry. 

 2. Awakenings (1990)

 

Okrem Insomnie je Awakenings asi jediným filmom, kde je Williamsov herecký výkon výnimočne zatienený. Tu ho totiž definitívne prebíja Robert DeNiro vo svojej asi najťažšej úlohe chlapca postihnutého ťažkou encefalitídou, zanechávajúc ho v katatonickom stave. Prejdú desaťročia, kým sa nemocničného krídla ujme práve Dr. Sayer (Williams) a nezačne so svojimi skúsenosťami z výskumu liečiť na pohľad neprítomných pacientov. Film plný radosti a zároveň sĺz natočený podľa skutočného príbehu je definitívne jeden z najdojímavejších a najautentickejších filmov, aké som kedy videl, za čo môžu predovšetkým vynikajúce herecké výkony De Nira a Williamsa zároveň. 

 1. Good Will Hunting (1997)

 

Tak a sme na konci. Film Gusa Van Santa nominovaný na 9 Oscarov vyniesol zlatú sošku aj Robinovi Williamsovi za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Tu hral psychiatra, ktorému bol do starostlivosti zverený Will Hunting (Matt Damon). Narodený v južnej časti Bostonu do írskeho ghetta s IQ prevyšujúcim nejedného génia, je Will adeptom na jedného z najväčších matematikov, ktorý ako školník rozlúšti rovnicu na slávnej MIT. Tam si ho nájde profesor vidiaci neuveriteľný talent a genialitu, avšak zároveň plný hnevu a spomienok na mizerné detstvo. Dojímavá dráma, kde Williams doručuje svoj podľa môjho skromného názoru životný výkon, slúžila ako vstupenka do Hollywoodu pre Matta Damona a Bena Afflecka, vynášajúc im aj Oscara za najlepší pôvodný scenár, ktorí spolu napísali. Jeden z najlepších filmov 90tych rokov je tak kultovou záležitosťou pre všetkých túžiacich vidieť Williamsa v jeho životnej forme. Preto je pre nás Good Will Hunting najlepším filmom Robina Williamsa.

 

 

Smrť človeka, akým bol Robin Williams bude pre mnohých ešte dlho záhadou, no nad slnko jasnejší bol zmysel jeho života - rozosmievať a baviť ľudí. Možno preto sa stal hercom, možno preto si ho väčšina z nás pamätá hlavne z komických rolí, akými boli práve tie v Jumanji, Flubberovi, Otcovi v sukni, Jackovi, či vo filme Andrew - člen našej rodiny. Jeho talent ho však povýšil nad kariéru komika a nespočetne veľakrát dokázal, že vie zvládnuť aj vážne dramatické úlohy. Jeho kariéru naštartoval populárny a za morom kultový seriál Mork & Mindy a muzikál Pepek námorník, za svoj život nakrútil 81 snímkov a naposledy ho uvidíme hneď v niekoľkých pripravovaných filmoch. S istotou vieme povedať dve veci: tohto oscarového herca vo svete filmu nikto nikdy nenahradí a rozhodne naňho nikto nezabudne. Ďakujeme.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.