V dnešnom článku uvidíš dokonalý víkendový dom, ktorý sa nachádza chránenej krajinnej oblasti Český ráj, a je dielom architekta Davida Zámečníka z ateliéru NEW HOW architekti.
Architekt stavil na sofistikovaný dizajn, keď s ľahkosťou kombinuje tradičné a moderné prvky, pričom splnil všetky vysoké štandardy súčasného bývania. Hlavným zhotoviteľom je firma Stavix.
Dom na okraji obce Hrubé Skály je navrhnutý tak, aby vytvoril harmóniu s idylickou prírodou navôkol. Návrh plne rešpektuje históriu miesta a zároveň poskytuje pokojné, vizuálne atraktívne útočisko pre majiteľov.
Pozemok s výmerou viac ako 2 750 štvorcových metrov susedí so zmesou historických a moderných rodinných domov, z ktorých každý prispieva k eklektickému kúzlu tejto oblasti.
Samotný víkendový dom má úžitkovú plochu 114 štvorcových metrov. Najväčšou výzvou pre architekta boli základy stavby, keďže je umiestnená v svahu, ktorý bol roky považovaný za nezastaviteľný kvôli výraznej nestabilite.
Stojí na osemnástich pilotoch s priemerom 800 milimetrov a predstavuje technický unikát svojho druhu.
Jednopodlažná stavba má sedlovú strechu, čím NEW HOW architekti odkazujú na architektonické dedičstvo regiónu, avšak pozdĺžne ohnutá hmota dodáva projektu moderný nádych.
Pôdorys chaty má podobu veľmi široko otvoreného písmena V. Išlo o zámerne rozhodnutie architekta, keď tvar stavby odráža úzky pozemok a maximalizuje panoramatické výhľady na krajinu Českýho ráje.
Konštrukcia domu využíva tradičné materiály s drevenými CLT panelmi, ktoré tvoria nosnú väzbu s dreveným krovom podporujúcim strechu.
Obytné priestory vrátane obývačky, detskej izby a spálne sú orientované smerom k ruinám stredovekého hradu Trosky.
Terasa rozširuje tieto priestory smerom do krajiny a vytvára úžasný zážitok na rozmedzí interiéru a exteriéru.
Suterén je postavený z betónových blokov a jeho viditeľné časti sú obložené miestnym kameňom, vďaka čomu chata zapadla do svahu.
Všetky fotografie sú dielom Petra Poláka, ktorý perfektne zachytil atmosféru tohto víkendového domu v Libereckom kraji.
Situácia.
Pôdorys.
Spoločnosť WIN–PORT Invest s.r.o., predstavila možnosti výstavby nového prístavu v lokalite Vlčie Hrdlo. Prístav by mal dostať názov Harbour Park.
Cieľom je medzinárodne zvýšiť význam Bratislavy ako obchodného prístavu a vybudovať modernú lodnú prepravu. Plán je presunúť nákladnú dopravu zo Zimného prístavu na Pribinovej. Ten by sa mohol premeniť na osobný terminál alebo prístavisko pre osobné lode.
Projekt by stál približne 1 miliardu eur. „Moderné mesto musí mať moderný prístav,“ hovoria investori. Prístav by vedel otvoriť až 2 400 pracovných pozícií. Do prístavu bude premávať aj MHD.
Projekt je navrhnutý tak, aby vydržal aj tisícročnú vodu. V prístave by mohlo kotviť 22 lodí a 14 žeriavov. Projekt musí prejsť procesom cez Posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA/SEA). Na finálny verdikt sa bude čakať približne rok.
Turisti v Yellowstonskom národnom parku výrazne poškodili slávne termálne jazero Morning Glory Pool hádzaním mincí, kameňov a ďalších predmetov do vody. Pôvodne jasne modrá voda postupne zmenila farbu na zelenú, žltú a oranžovú.
Morning Glory Pool je termálne jazero v blízkosti slávneho gejzíru Old Faithful a roky bolo obľúbenou atrakciou v Upper Geyser Basin v Yellowstonskom národnom parku.
Kvôli cudzím predmetom sa jazero upchalo a klesla teplota. To spôsobilo množenie mikroorganizmov, v dôsledku čoho voda zmenila farbu, potvrdil Mike Poland, vedec zodpovedný za Yellowstone Volcano Observatory.
Voda sa znečistila aj napriek opakovanému čisteniu. Z Morning Glory Pool odstránili tony mincí, kameňov a našli tam napríklad aj klobúky, ktoré pravdepodobne turistom odfúklo z hlavy.