Britský The Institute for Quality of Life skúmal kvalitu života v rôznych svetových mestách, aby zistil, kde ľudia žijú najšťastnejší život. V rámci analýzy porovnávali rôzne oblasti od ekonomiky, mobility či vzdelania.
Odborníci na základe 24 rozličných faktorov usporiadali krajiny do piatich skupín. Podľa tých rozdeľovali mestá do zlatej, striebornej a bronzovej úrovne.
Rebríčku kraľuje dánske mesto Aarhus, švajčiarsky Zürich a nemecký Berlín. Na poslednej priečke sa umiestnilo mesto Johannesburg, ktoré sa nachádza v Južnej Afrike.
Do rebríčka sa dostali aj tri slovenské mestá. Na 143. mieste sa umiestnili Košice, 163. priečku obsadila Bratislava a do rebríčka sa zmestila aj Banská Bystrica, ktorá obsadila 189. priečku.
Značku Chew Forever založili Martin Castor a Yanick Buti aka Kasper, ktorým sa za pomerne krátky čas podarilo preniknúť do svetovej fashion špičky. V minulosti už obliekali aj 21 Savage či The Weeknd.
Nedávno si ich mikinu obliekol aj Travis Scott po jeho koncerte, ktorý mal v Prahe. Teraz sa v mikine od Chew Forever ukázal aj raper Quavo.
33-ročný raper sa v ich legendárnej Static Roach Zip Hoodie objavil na Fashion Weeku v New Yorku.
Chata, ktorú si vysnívali, má atypický tvar aj vzhľad, keď asymetrická stanová strecha je odrezená a zakončená dvomi svetlíkmi.
Pôvodne na jej mieste pritom stála jednoduchá prízemná stavba s nízkou sedlovou strechou zo 70. rokov.
Majiteľov očarila jedinečná poloha chaty uprostred prírody, obklopená záhradou s vysokými stromami.
Bohužiaľ, bola v zlom technickom stave a nevyhovovala ani dispozične, preto sa rozhodli rozšíriť priestor o podkrovnú spálňu.
Kvôli územnému plánu, ktorý nedovoľuje novostavbu a výšku maximálne 7,7 metra od priľahlého terénu, bola jediným riešením majiteľov kompletná rekonštrukcia.
Dôvodom bola minimalizácia výšky a ohľaduplnosť voči susedom, ktorým takto tvarovaná strecha nenarušuje výhľad do krajiny. Strecha aj fasáda sú opláštene trapézovým plechom s dlhou životnosťou, ktorý tvarom pripomína drevené laťky.
Autorom projektu je architekt Martin Hajný z Ateliér Hajný, ktorý reagoval na túto výzvu originálnym spôsobom – stavbou so zrezanou strechou.
Z pôvodnej chaty zostal len kamenný podhľad, na ktorom stojí nová plechová hmota.
Zatiaľ čo tmavý exteriér pomáha objektu splynúť s okolím, interiér je naopak svetlý a prevahou dreva evokuje klasickú chatu.
Úžitková plocha je 80 štvorcových metrov.
Farebne kontrastuje s fasádou a zároveň je praktický, keď do vnútra preniká viac prirodzeného svetla.
Na podlahe a stenách v kúpeľne je použitá sivá cementová stierka.
Z prízemia sú výhľady do prírody vďaka veľkým preskleným plochám s orientáciou na juh a východ.
Hlavná konštrukcia je otvorená drevostavba na železobetónovej doske na železobetónových pilieroch skrytých za kamennými stenami.
Nádherné drevené schodisko vedie do podkrovia chaty.
Vďaka jednoduchej dispozícii mohol architekt použiť fasádne okná zo všetkých strán.
Spálňa je presvetlená dvojicou svetlíkov zhora, ktoré vytvárajú zaujímavý priestor a tiež umožňujú rýchle prevetranie chaty.
V kombinácii s výrazným presahom strechy nad južnou časťou je tak zaistená príjemná vnútorná klima celý rok.
Galéria je prácou Radka Úlehlu, ktorý patrí medzi najlepších fotografov architektúry na Slovensku a v Česku.