Čínska spoločnosť Shenyang Aerospace Xinguang Group vytvorila prvého inteligentného robotického žraloka veľrybieho. Toto zariadenie má až 5 metrov a 350 kilogramov, čo z neho robí „najväčšiu bionickú rybu, aká bola doteraz vyvinutá“.
Vďaka pokročilej technológii dokáže podľa The Daily Guardian s veľkou presnosťou simulovať skutočný pohyb žralokov veľrybích. Vie kopírovať plávanie, potápanie, otáčanie sa aj pohyby úst.
Ide o veľký pokrok v podvodnej robotike. Pomocou diaľkového ovládania a programovaného plávania dokáže robotický žralok dosiahnuť rýchlosť až 0,7 metra za sekundu a ponoriť sa až do hĺbky 20 metrov.
Vďaka optickým kamerám, senzorom a polohovaciemu systému BeiDou je schopný počas špecializovaných misií monitorovať kvalitu vody a mapovať podmorský terén. Jeho dizajn tiež zabraňuje znečisteniu vody a poškodzovaniu morského života. Spoločnosť po úspechu rozširuje produkty o modely sviňuchy, kosatky a delfínov.
Slovenská speváčka Sima Hegerová sa stala známou vďaka speváckej šou Hlas Česko Slovenska a spolupráci s raperom Egom. Odvtedy vydala štyri albumy a získala si obľubu najmä u mladšej generácie.
Vďaka svojej popularite má celé leto nabité koncertmi po slovenských mestách. Víkendový koncert v Terchovej sa však nezaobišiel bez nehody, ktorá speváčku donútila vyhľadať pomoc záchranárov.
Počas koncertu sa jej v uchu zlomil inear (slúchadlo) a časť z neho jej ostala v uchu. Našťastie nešlo o nič vážne a zariadenie sa podarilo vybrať. „Ďakujem týmto dvom záchranárom-šikovníkom, že mi to vybrali a nemusela som s tým ísť na pohotovosť. Ešte to by mi chýbalo," napísala Sima na svojej storke.
Autori projektu David Wittassek a Jiří Řezák vytvorili vizuálne silný koncept, ktorý reaguje na kontext miesta v obľúbenej mestskej časti Prahy s ohľadom k jej minulosti aj budúcnosti.
Budova s nadštandardným technologickým vybavením je zasadená do srdca Karlína a leží len niekoľko krokov od stanice metra Invalidovna.
Lokalita ponúka rýchle spojenie do centra aj kompletnú občiansku vybavenosť a služby vrátane množstva administratívnych centier, reštaurácií a bistier či kaviarní.
Za majestátnou sklenou fasádou Fragmentu sú ukryté unikátne riešenia, ako napríklad geotermálne vrty, zelené strechy alebo využitie studňovej a dažďovej vody.
Fragment ponúka individuálne nájomné bývanie v kombinácii menších, stredných a väčších bytov. Boxy s rozmermi 3,8 x 3,1 metra obsahujú jednu miestnosť a ďalším prepojením modulov vznikajú väčšie obytné jednotky.
Súčasťou celého areálu je prírodná relaxačná zóna s bohatou zeleňou a s vodnými prvkami.
Boxy, ktoré striedavo vychádzajú z hornej a dolnej časti bloku, vyvolávajú hru svetla a tieňa, ktorá podporuje vnímanie meniaceho sa charakteru fasády celého bytového domu.
„Samotný tvar Fragmentu ho predurčuje na to, že nepôjde o klasický bytový dom. Celá konštrukcia je navrhnutá tak, aby reflektovala fragmentovanú hmotu domu a aby sa tvaroslovie budovy spojilo s interiérom,“ povedali o projekte autori David Wittassek a Jiří Řezák.
Pre obvodový plášť zvažovali architekti a investor (spoločnosť Trigema) niekoľko technických možností. Najdôležitejšie bolo zachovať pôvodný tvar a proporcie boxov vrátane lodžií. Detaily museli dokonale sedieť, byť pekné a funkčné.
Ako materiál fasády nakoniec zvolili hliníkový kompozitný panel. Pôsobenie poveternostných vplyvov spolu s robustnosťou fasády domu podporujú dojem premenlivosti v čase, modus vivendi živej budovy.
Stavba je živým, nedokončeným procesom, do ktorého sme sa zamilovali.
Všetky byty vo Fragmente ponúkajú premyslené dispozičné riešenia a štýlové vybavenie. V každej obytnej jednotke sa nachádza systém inteligentnej domácnosti od spoločnosti Loxone, prostredníctvom ktorého je možné nastaviť intenzitu vetrania, klimatizáciu alebo práčku so sušičkou.
Najvýraznejším prvkom stavby je monumentálne sochárske dielo.
Séria fotografií je prácou BoysPlayNice. Lepší pohľad na atraktívny bytový dom Fragment získaš len naživo.