Darren Aronofsky prichádza s biblickým eposom o Noemovi a jeho obrovskej arche, ktorá zachránila ľudstvo. Tentokrát sa ale na príbeh pozrieme z inej perspektívy. Oplatí sa staviť na netypické prvky?
Darren Aronofsky nie je typ režiséra, ktorý má za potrebu sa pretŕčať na akciách či mať svoje meno napísané na plagátoch väčším písmom, než je názov samotného filmu. Preto laici zväčša nepoznajú jeho meno, aj keď pravdepodobne videli aspoň polovicu jeho perfektných filmov (Čierna labuť, Wrestler, Requiem za sen, Pi, Fontána). Najnovšie prichádza s biblickým eposom enormných rozmerov. Príbeh o Noemovi sa ale na strieborných plátnach predstaví úplne inak, než ako sme/ste ho poznali z doterajších legiend. Aronofsky Noemovu story a jeho samotného obdivoval celý život a jeho nedostatočné filmové spracovanie ho nemohlo nechať chladným. Aj preto sa rozhodol pre nové, diametrálne odlišné spracovanie. Čo v ňom teda uvidíme?
Noema (Russell Crowe) čím ďalej, tým viac prenasledujú sny o zániku ľudstva, o obrovskej potope. Všetky podivné znamenia mu pomôže rozlúštiť múdry Matuzalem (Anthony Hopkins). Zem sa ocitla na okraji priepasti, kam ju zaviedla ľudská rasa. Najvyšší sa rozhodol pre úplne nový začiatok v podobe gigantickej potopy a pre obnovu ľudského druhu si vybral práve Noema a jeho početnú rodinu. Jedinou záchranou pred obrovskou vlnou je teda ešte väčšia loď – archa. V priebehu stavby musí čeliť nie len nedostatku času, vlastným pochybnostiam, obavám svojich blízkych, ale aj otvorenej nenávisti súkmeňovcov na čele s krutým potomkom slávneho bratovraha Kaina (Ray Winstone). Okrem toho musia na palubu prizvať aj zástupcov všetkých živočíšnych druhov, aby život na „novej“ Zemi mohol byť úplný. Najväčšia katastrofa v dejinách planéty v tej chvíli môže začať.
Ak by ste sa báli, že za projektom stojí nedostatočne kvalifikovaný štáb a celkovo tím, nasledujúce riadky by vás mali ubezpečiť o opaku. O scenár sa postaral Aronofsky & Ari Handel (Fontána). Produkcia Scott Franklin (Čierna labuť, Wrestler), Mary Parent (Pacific Rim – Útok na Zemi), výkonnými producentmi sú Arnon Milchan, Ari Handel a Chris Brigham (Počiatok, Prekliaty ostrov). Filmový štáb tvorí kameraman Matthew Libatique (Čierna labuť, Iron Man), výtvarník Mark Friedberg (The Amazing Spider-Man 2, Synecdoche, New York), kostýmový výtvarník Michael Wilkinson (Muž z oceli, Špinavý trik) a skladateľ Clint Mansell (Čierna labuť, Wrestler).
Ako som už spomínal, Noe nebude obyčajný. Hlavné udalosti a vlastne väčšina konceptu je inšpirovaná knihou Genesis a jej riadkami, no Aronofsky to trochu priomáčil, za čo sa vôbec nehneváme. Hnevajú sa ale niektoré krajiny, ktoré nebudem menovať. Pár ich totižto Noemove premietanie zakázalo s definitívnou platnosťou a dosť z nich filmu venovalo pár štipľavých slov. Nakoniec, od začiatka akejkoľvek viery či samej cirkvi sú všetky iné verzie než tie z Biblie diabolské a ..., no, nejdem pokračovať. My sa ale báť nemusíme, keďže o týždeň tento veľkofilm budeme mať možnosť vidieť a samozrejme, prídeme aj s recenziou.
Čím si môžeme byť ale istí už pred premiérou? Film vyzerá vcelku dobre, máme kvalitné herecké obsadenie, najmä manželský pár Crowe & Connely poteší (Čistá duša), Ema Watson naopak nemôže vytvoriť ani jeden skeptický príspevok na internete a zvyšok posádky si úprimne nikto okrem Anthonyho Hokpinsa nevšíma. Prim bude hrať samozrejme Noe a v podaní Russella očakávame len kvalitný herecký výkon. Dúfam, že si bol vedomý prepadáku menom Winter's Tale už pri nakrúcaní Noema, pretože je vhodný čas na nápravu reputácie.
Celková dĺžka snímky činí 135 minút, čo je viac než slušná metráž a ostáva len dúfať, že bude aj patrične vyplnená. Pravdepodobne ale uvidíme menej priamej akcie (Niečo ako Godzilla, naštrbovanie atmosféry, atď), na druhú stranu bude kladený dôraz na dialógy, logicky vyrozprávané a nakrútené sekvencie. Dúfam, že aj skvelé myšlienky a že sa naozaj behom dvoch hodín nebudeme biť do hlavy pri zmienkach o nekonečnom božstve. Z filmu sme ale nakoniec nevideli vôbec veľa a o detailoch či celkovom deji nevieme vôbec nič. Určite uvidíme súboje kmeňov, napadnutia Archy, nalodenie zverstva a následnú gigantickú vlnu, ktorú na nás poslal všemohúci Boh. Pán režisér to ale zrejme zoberie aj z trochu psychologického hľadiska. Predsa len niečo také ako gigantická vlna, ktorou chce Boh zničiť ľudstvo nie je veľmi uveriteľná. Keď ale začnete stavať gigantickú loď a míňate pri tom aj dôležité suroviny či presviedčate ľudí o tom, že im ponúknete záchranu, no, pár nepriateľov určite získate.
Noe bude určite grandiózny, na druhej strane sa istej časti publika vďaka kontroverznému režisérovi a jeho poňatiu filmu nemusí obsah páčiť. Najlepšie bude, ak pôjdete do kina s tým, že chcete zažiť kvalitný filmový zážitok a nechať sa strhnúť epickosťou (v tomto prípade si nie som istý, či kvalitatívnou alebo megalomanskou). Noe a jeho príbeh uzrie tmu slovenských kín už 27. marca, takže si ho určite nenechajte ujsť.