Slavia porazila Panathinaikos. Pražané vyhráli potřetí za sebou 2:0

Šport
Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

Evropská konferenční liga Slavii sedí!

Uhájit Eden, získat výhodu a zvýšit koeficient. Tyto tři úkoly měla Slavia Praha před první velkou prověrkou v rámci evropských pohárů. Po „procházce růžovým sadem“ s gibraltarským St Joseph's na ni čekal mnohem těžší soupeř, řecký Panathinaikos Athény, se kterým se již setkala v minulosti.

Vypadnutí z Ligy mistrů na přelomu tisíciletí není nic, co by současná sestava pamatovala, což ale neměnilo nic na tom, že chtěla soupeři porážku vrátit. Zápas v Praze byl navíc od samého začátku vyrovnaný. Velký rozdíl přinesly zjitřené emoce ke konci poločasu, kdy musel po druhé žluté kartě opustit hřiště hostující Palacios. V nastaveném čase následně poslal do vedení ve 45. + 2. minutě Schranz.

Na začátku druhého poločasu však musela Slavia skousnout vyloučení Eduarda Santose. To ji ale nezlomilo a naopak navýšila skóre v 56. minutě, kdy se k dorážce dostal Usor. Pražané dokázali vyhrát i potřetí za sebou a do odvety v Aténách půjdou s dvougólovou výhodou.

Nyní šlo do tuhého. Slavia Praha tušila, že po střelnici, kterou si otevřela proti gibraltarskému celku St Joseph’s přijde v 3. předkole Evropské konferenční ligy mnohem silnější soupeř. Vzhledem k tomu, že její letenský rival Sparta padl s Vikingem Stavanger, byla prozatím posledním českým celkem v Evropské konferenční lize, který hájil české barvy. Aby to tak zůstalo až do jara, musel porazit řecký klub Panathinaikos Atény.

Nedá se říct, že by sešívaní neměli s Řeky zkušenosti, je to však 20 let, co spolu sehráli společný pohárový zápas. Časy se hodně změnily, a proto měl jemně favorizovaný celek trenéra Trpišovského ovládnout zápas. Kaňkou na sebevědomí pražských fotbalistů však mohla být překvapivá prohra v prvním ligovém kole proti Hradci Králové, kvůli čemuž nejspíš trenér udělal změny.

Na nezvyklém hrotu měl nastoupit Ondřej Lingr, kterého doplňovali Olayinka, Traoré a Schranz. Do středu se vrátil Tomáš Holeš, jehož doplnil Tiéhi osvědčený z minulého dvojzápasu. Obranu před brankářem Mandousem pak vyztužili Eduardo Santos s Ousouem a Dorley s Douděrou po stranách. Největším nebezpečím, které ohlásil řecký celek těsně před zápasem, bylo angažování slovinského špílmachra Andraže Šporara ze Sportingu Lisabon, jenž ale začínal na lavičce.

Řekové v desíti

Slavia rozehrála v Edenu poměrně vyrovnanou hru a v prvních 15 minutách se nedostala do závažnější gólové šance, která by ohrozila brankáře Brignoliho. Postupem času ale začínala mít více ze hry a hrozila zejména z pravé strany, kde centry do vápna posílal Douděra. K první obrovské šanci se v 39. minutě dostal Ivan Schranz, jehož dorážka ale nemířila do sítě, nýbrž mimo branku.

Ke konci poločasu ale začaly hřištěm cloumat emoce, což se nevyplatilo hostům. Ve 40. minutě dostal druhou žlutou kartu útočník Panathinaikosu Palacios poté, co nafilmoval pád. Slavia se poté snažila vyhrát první poločas větším tlakem. První prudká dorážka Lingra ještě síť hostů nenašla, nicméně ve druhé minutě nastavení proměnil šanci Schranz a vršovičtí šli do šaten za skóre 1:0.

Červená pro Slavii

Druhý poločas ale nezačal pro Slavii vůbec dobře. V 52. minutě dostal červenou kartu obránce Eduardo Santos, a síly na hřišti tak byly vyrovnány. Vršovické to ale nerozházelo, naopak o šest minut později využil dorážku Moses Usor a zvýšil na 2:0. V 59. minutě na to chtěl reagovat hostující Vagiannidis, jenž ale minul levou tyč Mandouse.

Slavii druhý gól nabil a mezi 60. a 70. minutou byla aktivnější, více kombinovala a zvládala řecký tým přehrávat. Ke konci zápasu se domácí ustavičně snažili ještě vylepšit brankový náskok, což ale dokázali hosté likvidovat. Pražská Slavia dále neskórovala, což ji ale mrzet nemuselo. V zápase získala výhru v poměru 2:0.