Ministerstvo vnútra upozorňuje, že nenávistné prejavy poškodzujú spoločnosť.
Najmä mladí ľudia sa na sociálnych sieťach už necítia bezpečne. Vyplýva to z prieskumu ministerstva vnútra, podľa ktorého sa mladí ľudia vo veku od 18 do 35 rokov cítia ohrození extrémizmom. V reakcii na výsledky prieskumu ministerstvo publikovalo aj informačný leták, ktorý pripravilo v spolupráci s občianskym združením Digiq.
Nenávisť sa stáva mainstreamom
Rezort vnútra varuje, že nenávistné prejavy sa približujú k hlavnému prúdu verejnej diskusie. V prieskume 76,6 % respondentov uviedlo, že podľa nich nenávistné prejavy na Slovensku stúpajú. Obyvatelia Trnavského, Žilinského, Košického a Nitrianskeho kraja vo svojom okolí dokonca evidujú vyšší podiel extrémisticky motivovaných skupín a jednotlivcov, ktorí by podľa ich názoru boli schopní spáchať násilný trestný čin.
Prejavy nenávisti sa stali už globálnym problémom. Internet a sociálne siete totiž umocnili ich bezhraničný presah a nekontrolovateľnú distribúciu v čase a online priestore, pričom vplývajú nielen na obeť a jej okolie, ale sú škodlivé aj pre spoločenskú súdržnosť. Na to, či sa človek subjektívne cíti bezpečne, podľa prieskumu vplývajú príbuzní a ľudia z okolia, ale aj médiá.
Strach po prečítaní statusu alebo pozretí videa pociťujú častejšie ženy, celkovo však informácie zo sociálnych sietí preberajú skôr muži než ženy, vyplýva ďalej z prieskumu.
Prejavy nenávisti môžu byť aj trestným činom, upozorňuje rezort vnútra. Viac informácií a pomoc nájdeš na webe informačných kancelárií pre obete trestných činov rozmiestnených po celom Slovensku.